Jak zarabiać w Internecie? Czy zarabianie w Internecie jest w ogóle możliwe? Czy praca zdalna może dawać jakiekolwiek korzyści? Jakie możliwości daje współczesny Internet?

Możliwości jest bardzo wiele, od zwykłego wypełniania ankiet, po zaawansowane inwestycje finansowe. Niestety nie ma nic za darmo, a jeśli widzisz reklamy lub ktoś Ci mówi, że można zarobić ogromne pieniądze bez wychodzenia z domu i w dodatku nic nie robiąc, to najlepiej sobie odpuść, gdyż takie oferty, to najczęściej ściema, za którą mogą iść drogie konsekwencje.

Płatne Ankiety

Najtańszym, jeśli nie darmowym sposobem zarabiania bez jakiejkolwiek wiedzy i wysiłku, jest wypełnianie ankiet. Z pewnością jest to forma najłatwiejsza ale zarazem przynosząca najmniejsze korzyści. Aby wypełniać ankiety, należy się zarejestrować na takiej stronie, wypełnić ankietę, na podstawie której dobierane są odpowiednie ankiety dla użytkownika.

Panele godne polecenia, to między innymi:

opinie.pl – najbardziej znana i najdłużej działający polski panel badawczy, całkowicie darmowy z obsługą w języku polskim. Panel oferuje niewielkie nagrody pieniężne za wypełnianie ankiet, które widoczne są po zalogowaniu do profilu. Informacje o nowych ankietach wysyłane są również na adres mailowy. Wynagrodzenie za ankiety waha się od 100 do 1000 punktów, co daje od 0,50 do 5,00 złotych. Może się tak zdarzyć, że po krótkim wypełnianiu ankiety, okaże się, że się nie kwalifikujemy do niej i ankieta zostanie zamknięta, natomiast na konto użytkownika wpływa 20 punktów na pocieszenie. Wypłatę środków można zrobić przelewem bankowym po uzbieraniu 10000 punktów, czyli 50 zł.

badanie-opinii.pl – to kolejny polski panel badawczy, rejestracja tak jak w poprzednim wypadku, jest darmowa i odbywa się poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego i potem ankiety w celu dopasowania ankiet. Za wypełnianie ankiet użytkownik otrzymuje wynagrodzenie w formie punktów, po uzbieraniu 1000 punktów można je wymienić na przelew bankowy w wysokości 50 złotych. Liczba punktów za ankietę waha się od 10 do 50 punktów. Po pojawieniu się ankiety do wypełnienia, otrzymuje się maila z informacją. Firma oferuje również możliwość dorobienia jako “Tajemniczy klient”, badania fokusowe oraz badania indywidualne.

swpanel.pl – panel badawczy należący do polskiej agencji badawczej. Jest to największy w Polsce, społecznościowy serwis badawczy i panel internetowy. Rejestracja jest darmowa i odbywa się za pośrednictwem formularza rejestracyjnego, a zarejestrować można się już 13 roku życia. W pierwszej kolejności wykonuje się ankietę profilującą, za którą można już otrzymać pierwsze 5 punktów czyli 2,50 zł. Informację o dostępności ankiety otrzymuje się w mailu ale tylko te komercyjne, natomiast warto logować się regularnie, ważne też jest aktywność. Za każdą ankietę można otrzymać od 1 do 5 punktów czyli od 0,50 do 2,50 zł, minimalna kwota do przelewu bankowego, to 100 punktów, co daje 50 zł.

Copywriting

Kolejnym sposobem zarobku jest copywriting czyli pisanie różnego rodzaju tekstów na zlecenie, można pisać na tematy z góry narzucone, jak również własne. Pisanie tekstów nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jednak żeby prace się sprzedawały, należy trzymać się określonych standardów. Tekst musi być poukładany, zaczynać się od wstępu, następnie rozwinięcie myśli i na końcu zakończenie. Warto dzielić tekst na akapity, dzięki temu czytelnik nie widzi ściany tekstu, który bardzo zniechęca do czytania, akapity mogą mieć swoje śródtytuły. Pisanie warto ćwiczyć, dużo czytać, by samemu stworzyć idealne teksty.

Gdzie pisać? Sposobów jest kilka, jednym z nich, to portale dla copywriterów, poniżej znajdują się kilka legalnych portali dla zarabiania na copywritingu:

goodcontent.pl – portal wyróżnia się bardzo dużą ilością zleceń i dobrymi stawkami. Po zgromadzeniu 100 złotych można wypłacić pieniądze na konto. Po napisaniu tekstu w każdej chwili można go obejrzeć w zakładce “Archiwum tekstów”. Copywriterzy mogą być oceniani przez zleceniodawców w skali od 1 do 5. Po napisaniu przynajmniej 20 tekstów, ocenie powyżej 4.75 i nie więcej niż 5% odrzuconych tekstów, może otrzymywać dostęp do lepiej płatnych tekstów.

tekstbookers.com – portal, który jest konkurencją dla goodcontent.pl, stawki są zależne od jakości tekstów, które z kolei są ocenianie przez zleceniodawców. Niewiele jest dobrze płatnych tekstów, najwięcej jest tekstów parcelowych, które z kolei nie pozwalają na rozwijanie umiejętności.

gieldatekstow.pl – portal na którym głównie copywriterzy wystawiają swoje prace. Dobrze napisane teksty, które są trafione w gust odbiorcy, mogą się dobrze sprzedać. Portal daje możliwość pisania tekstów na zamówienie klienta, jednak trzeba się licytować z innymi użytkownikami. Klienci wybierają teksty z reguły najtańsze, dlatego warto pisać w unikalnym stylu.

Zlecenia również można szukać na portalach ogłoszeniowych takich jak OLX czy Gumtree, oprócz zleceń dla copywriterów, dostępna jest też praca na pełny etat. Oprócz tego portale dedykowane bardziej freelancerom czyli oferia.pl czy freelanceria.pl.

Program partnerski – afiliacja

Ostatnio bardzo modne i polecane jest zarabianie na afiliacji czyli polecaniu produktów. Polega to na tym, że wydawca recenzuje i poleca produkt na własnej stronie, blogu, facebooku, youtube lub instagram, zamieszczając link do danego produktu. Czytelnik, przeglądając internet, natrafia na taki link i po jego kliknięciu zostaje przeniesiony do sklepu, gdzie może kupić produkt lub usługę. W zamian za to, recenzent otrzymuje procent ze sprzedaży produktu.

Brzmi bardzo prosto, jednak nie działa bez zaangażowania. Żeby zarobić na produkcie ze sprzedaży, należy ten produkt polecić, reklamodawca musi wiedzieć kto go poleca. Do tego właśnie służą portale afiliacyjne, które posiadają różnorodne oferty w postaci linków, które kopiuje się i umieszcza na swojej stronie, blogu lub portalach społecznościowych.

Linki do zarabiania należy pobrać z dostępnych sieci afiliacyjnych ogólnych, takich jak FireAds, LeadNetwork i MyLead oraz finansowe Money2Money lub eBrokerPartner, które oferują produkty bankowe.

Pojawiły się również różne oferty pomocy przy zarabianiu w Internecie, ogłaszają się tak zwani mentorzy, jednak uwaga, nie każdy jest uczciwy, bywają przypadki, w których tak zwany mentor, pod pozorem zarobienia ogromnej ilości pieniędzy zlecają założenie kont bankowych w 6 różnych bankach, najczęściej z dodatkowymi płatnymi produktami, takimi jak kredyt, karta kredytowa czy inne. Ostatecznie kontakt się urywa, a ofiara zostaje z usługami bankowymi do spłaty.

Słowo końcowe

Czy da sią zarobić w Internecie? Tak, jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Całkowicie uczciwie, bezpiecznie i bez wkłady własnego, zarobimy niewiele. Przy dołożeniu nieco wysiłku ze swojej strony pieniądze są już większe. Największe natomiast pieniądze można zarobić poprzez czas i zaangażowanie, a niekiedy nawet zainwestowaniu paru złotych.

Dane na dzień 25.11.2011

Sprawdź też: 7 kroków do zostania influencerem i zarabiania „na sobie”