Czy wiesz, że zadanie właściwego pytania może zmienić ci życie? Jak zmiana pytań może prawdziwe odmienić twoje życie? Za pomocą pytań możemy kontrolować tok naszego myślenia, a tym samym nasze działania oraz ich skutki. Oznacza to, że możemy świadomie wpływać na przyszłość, obmyślając pytania, które najskuteczniej doprowadzą nas do celu i sukcesu. 

„Ludzie zwykle nie znają swoich wewnętrznych pytań oraz nie zdają sobie sprawy z ich głębokiego wpływu na kształtowanie doświadczeń oraz przebiegu życia. Zmieniając te pytania, można uruchomić proces, który pozwoli osiągnąć zupełnie nowe rezultaty”. – David Rock i Linda J. Page

Jaki pytanie więc warto sobie zadawać? Anthony Robbins uważany jest za czołową postać w nauce o psychologii zmian. Poświęcił ponad połowę swojego życia, pomagając innym ludziom odkryć i rozwinąć tkwiące w nich wyjątkowe siły i zdolności. Jak sam pisze w swojej książce Listy od przyjaciela, zadawanie właściwych pytań było jednym z podstawowych narzędzi, które pozwoliły mu odmienić jego życie. Przestał zastanawiać się: „Dlaczego życie traktuje mnie niesprawiedliwie?” i „Dlaczego nic mi nigdy nie wychodzi?”. Zamiast tego zaczął zadawać sobie takie pytania, które mogły mu przynieść użyteczne odpowiedzi.

„Najlepszym sposobem na kontrolowanie obiektu skupienia są pytania”. –  Anthony Robbins

Odpowiedzią są pytania. Jak zmiana pytań może prawdziwe odmienić twoje życie?

Pytania w sytuacji problemowej

Anthony Robbins zaczął od zadawania pytań, które pomogły mu rozwiązywać problemy. Pozwalają one szukać i w końcu znaleźć rozwiązania w trudnej sytuacji.

1. Co dobrego niesie ten problem?
2. Co należy poprawić?
3. Co jestem skłonny zrobić, aby wszystko zaczęło się dziać po mojej myśli?
4. Czego jestem skłonny nie robić, aby wszystko zaczęło się dziać po mojej myśli?
5. W jaki sposób mogę cieszyć się życiem, robiąc to, co konieczne, aby wszystko zaczęło się dziać po mojej myśli?

Robbins podpowiada, że jeśli będziesz miał kłopot ze znalezieniem odpowiedzi na te pytania, używaj słowa „mógłbym”. Na przykład: „Z czego mógłbym być szczęśliwy w mojej obecnej sytuacji?”.

Pytania poranne i wieczorne

Anthony Robbins ma też listę swoich ulubionych pytań, które zadaje sobie codziennie rano, kiedy wstaje, i kilka pytań codziennie wieczorem, zanim zaśnie. Pozwalają mu one czuć się wspaniale przez cały dzień i równie wspaniale dzień zakończyć.

Pytania na dobry początek dnia

1. Co mnie w życiu uszczęśliwia? Co dokładnie wywołuje teraz moje szczęście? W jaki stan mnie to wprowadza?
2. Co wywołuje moje podniecenie? Co dokładnie mnie teraz ekscytuje? W jaki stan mnie to wprowadza?
3. Z czego jestem w życiu dumny? Co dokładnie powoduje moją dumę? W jaki stan mnie to wprowadza?
4. Za co jestem wdzięczny życiu? Co dokładnie budzi moją wdzięczność? W jaki stan mnie to wprowadza?
5. Co daje mi w życiu przyjemność? Co dokładnie sprawia mi teraz radość i przyjemność? W jaki stan mnie to wprowadza?
6. W co wierzę i czemu się chcę poświęcić? Czemu dokładnie jestem oddany? W jaki stan mnie to wprowadza?
7. Kogo kocham? Kto kocha mnie? Kto budzi moją miłość? W jaki stan mnie to wprowadza?

Pytania na dobry wieczór

1. Co dzisiaj z siebie dałem? Co dokładnie dałem dzisiaj innym? W jaki sposób?
2. Czego się dzisiaj nauczyłem?
3. Jak dzień dzisiejszy przyczynił się do podniesienia jakości mojego życia? Jak mogę go wykorzystać jako przyszłą inwestycję?

„Te pytania ułatwiają mi życie. Pomogą one i tobie zmienić przedmiot koncentracji, a mogą pomóc ci zmienić życie”. –  Anthony Robbins

Słowo końcowe

Codziennie zadajemy sobie wiele pytań. Pytania te decydują o naszym obiekcie skupienia, o naszych myślach i uczuciach. Nawet to, co postrzegamy jako możliwość lub działanie, jest kształtowane przez nasze nastawienie lub stan umysłu. Uświadamiając sobie i zmieniając nasze pytania, uzyskujemy potężne narzędzie pozwalające nam kontrolować i zmieniać nasze zachowanie.

Pytania otwierają nam umysł, oczy oraz serca. Dzięki pytaniom uczymy się, nawiązujemy więzi i tworzymy. Stajemy się mądrzejsi, wydajniejsi i osiągamy lepsze rezultaty. Zmieniamy nasze podejście, przechodząc od utartych opinii i łatwych odpowiedzi do ciekawości, głębokich pytań i otwartych rozmów, torując drogę współpracy, zgłębianiu, odkrywaniu oraz innowacji. wój potencjał, zastanawiając się: „Jakie najwspanialsze możliwości potrafię sobie wyobrazić?”.

Zacznij stawiać sobie właściwe pytań! Odpowiedzią są pytania!

„Dysponując nową wiedzą, musimy sobie znaleźć zupełnie nowy świat, pełen nowych pytań”. – Susanne K. Langer

Listy od przyjaciela autor Robbins Anthony
Listy od przyjaciela autor Robbins Anthony

Źródło: Listy od przyjaciela autor Anthony Robbins, wydawnictwo Studio EMKA, tłumaczenie Paweł Cichawa