Strona główna Motywacja Co Ci mówi Twój wewnętrzny głos?

Co Ci mówi Twój wewnętrzny głos?

rosnijwsile.pl Co Ci mówi Twój wewnętrzny głos?
rosnijwsile.pl Co Ci mówi Twój wewnętrzny głos?

Czym jest wewnętrzny głos? To chyba każdy wie, ponieważ on zawsze coś nam podpowiada. W związku z tym wiąże się z nim interesująca sprawa. Mianowicie występują jego dwa oblicza – dobre, jak i złe. Może on zatem namawiać do czegoś dobrego bądź złego. Na pewno zdarzyło Ci się doświadczyć rezultatów jego podpowiedzi. I jak to się skończyło w Twoim przypadku? Która oblicze przeważyło?

To już zostawić należy do Twoich przemyśleń. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, kiedy warto korzystać z usług wewnętrznego głosu, a kiedy nie. I to zagadnienie stanowi istotę niniejszego artykułu. Zatem po kolei.

„Uważaj na głos w Twojej głowie…”

Co Ci mówi Twój wewnętrzny głos?

Zapewne nie raz widziałeś w przeróżnego rodzaju filmach np. głównego bohatera mającego jakiś poważny dylemat, siedzącego i rozmyślającego nad czymś. Na jednym jego ramieniu siedział anioł. Na drugim zaś diabełek. Obie postaci szeptały mu do ucha własne prawdy, próbując go przekonać do własnych racji i do postępowania według ich wskazówek. Jest to jednak nic innego jak odbicie konfliktu, który dzieje się wewnątrz Ciebie – i praktycznie każdego człowieka. To moment, w którym każdy próbuje zorientować się, co będzie właściwe, a co takim nie będzie. Jedyną możliwością, która zapewni spokój, jest podjęcie decyzji. Twój wewnętrzny głos to rzecz naturalna i nie należy go traktować jako intruza. Człowiek próbując znaleźć jakiś pomysł, rozwiązanie, plusy i minusy jakiegoś zagadnienia puszcza w ruch cały tabun myśli, które analizują wszystkie za i przeciw. Pojawia się zatem ów głos – i należy świadomie zweryfikować jakiego rodzaju jest to głos.

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy wewnętrzny głos z jednej, jak i drugiej strony staje się coraz bardziej nieznośny, a Ty ciągle tkwisz w miejscu? Otóż jedynym i najlepszym lekarstwem jest – jak już zostało wspomniane – podjęcie decyzji. Jakiejkolwiek. Kiedy liczysz się z jakimiś ewentualnymi konsekwencjami podjętej decyzji, bierz na siebie odpowiedzialność. Wtedy balast zniknie. Bałagan w głowie również. Decyzja, nieważne jaka, zawsze jest lepsza niż jej całkowity brak. Osoba w pełni odpowiedzialna zdawać będzie sobie sprawę z tego, że jest to właściwe postępowanie. Może nie brzmi to zbyt pozytywnie, lecz uwierz, brak jakiejkolwiek decyzji spowodować może o wiele gorszy stan psychiczny. Takie postępowanie przyczynia się też do stagnacji, marazmu. A to jest niezdrowe. Tkwienie w impasie nie jest ani budujące, ani motywujące. Człowiek nie rozwija się przez to.

Sprawdź: Popełniasz koszmarny błąd! 9 pułapek decyzyjnych w które wpadamy

Wewnętrzny głos intuicji…

Dobrze byłoby wspomnieć także o intuicji. Wewnętrzny głos może być również jej posłańcem. Polegaj więc na niej, ponieważ to uczucia darzone przez Ciebie względem danej sytuacji, zdarzenia, osoby są „głosami” mówiącymi Ci, co tak naprawdę o tym wszystkim myślisz i co w związku z tym najlepiej będzie zrobić.

Kolejną sprawą wartą omówienia jest to, że czasem wewnętrzny głos może podpowiadać Ci coś, co zostało zaszczepione w Twoim umyśle przez kogoś innego. W tym przypadku mowa oczywiście o ludziach – tych namawiających do zrobienia konstruktywnych rzeczy, jak i tych namawiających do zrobienia rzeczy destruktywnych. Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że każdy ma z takimi osobami do czynienia na co dzień. Sam więc musisz zadać sobie proste pytanie i odpowiedzieć szczerze, co Ci służy a co nie. Jak widać i w tym przypadku potrzebna jest decyzja dająca przysłowiowy święty spokój.

Sprawdź: Uwolnij siłę intuicji! 7 kroków jak rozwinąć intuicję

„Jeśli głos otoczenia jest donośniejszy od twojego głosu wewnętrznego, musisz nauczyć się go przyciszać”. Teri Hatcher

Słowo końcowe

A jak tak naprawdę jest z Tobą? Co robisz, kiedy pojawia się wewnętrzny głos? Dokonujesz wyboru od razu bądź może jednak doprowadzasz do sytuacji, w której natłok przeróżnego rodzaju myśli staje się uciążliwy i nieznośny sprawiając, że panuje w Twoich myślach większy bałagan niż poprzednio? Pamiętaj, że decyzja zawsze pomaga. Im szybciej podjęta, tym mniejszy dylemat.

Słuchaj, co mówi do Ciebie Twój wewnętrzny głos – dobry i zły – sprawdź, czy to, co chce Ci przekazać, ma na celu pomóc bądź zaszkodzić. Czy jest to przydatne, czy jednak należy to odrzucić? Jeśli zaczniesz korzystać z rad „dobrego wujka”, to z czasem zacznie on przeważać nad tym złym. Tak samo sytuacja ma się z tym, co próbują Ci wpajać inni. Jeśli nie jest to w żaden sposób dla Ciebie przydatne i pomocne, odrzuć to. Nie poświęcaj temu uwagi. Nie zajmuj tym swojego umysłu.

Na koniec dodać należy, iż wielu osobom wewnętrzny głos kojarzy się z czymś złym, z namawianiem do czegoś złego, niewłaściwego. W zasadzie nie wiadomo, dlaczego tak się przyjęło, niemniej mniejsza o to. Ty spraw, żeby kojarzyło się pozytywnie.

„Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją”. – Steve Jobs

Don`t copy text!