Czym jest wewnętrzny głos? To chyba każdy wie, ponieważ on zawsze coś nam podpowiada. W związku z tym wiąże się z nim interesująca sprawa. Mianowicie występują jego dwa oblicza – dobre, jak i złe. Może on zatem namawiać do czegoś dobrego bądź złego. Na pewno zdarzyło Ci się doświadczyć rezultatów jego podpowiedzi. I jak to się skończyło w Twoim przypadku? Która oblicze przeważyło?

To już zostawić należy do Twoich przemyśleń. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, kiedy warto korzystać z usług wewnętrznego głosu, a kiedy nie. I to zagadnienie stanowi istotę niniejszego artykułu. Zatem po kolei.

„Uważaj na głos w Twojej głowie…”

Co Ci mówi Twój wewnętrzny głos?

Zapewne nie raz widziałeś w przeróżnego rodzaju filmach np. głównego bohatera mającego jakiś poważny dylemat, siedzącego i rozmyślającego nad czymś. Na jednym jego ramieniu siedział anioł. Na drugim zaś diabełek. Obie postaci szeptały mu do ucha własne prawdy, próbując go przekonać do własnych racji i do postępowania według ich wskazówek. Jest to jednak nic innego jak odbicie konfliktu, który dzieje się wewnątrz Ciebie – i praktycznie każdego człowieka. To moment, w którym każdy próbuje zorientować się, co będzie właściwe, a co takim nie będzie. Jedyną możliwością, która zapewni spokój, jest podjęcie decyzji. Twój wewnętrzny głos to rzecz naturalna i nie należy go traktować jako intruza. Człowiek próbując znaleźć jakiś pomysł, rozwiązanie, plusy i minusy jakiegoś zagadnienia puszcza w ruch cały tabun myśli, które analizują wszystkie za i przeciw. Pojawia się zatem ów głos – i należy świadomie zweryfikować jakiego rodzaju jest to głos.

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy wewnętrzny głos z jednej, jak i drugiej strony staje się coraz bardziej nieznośny, a Ty ciągle tkwisz w miejscu? Otóż jedynym i najlepszym lekarstwem jest – jak już zostało wspomniane – podjęcie decyzji. Jakiejkolwiek. Kiedy liczysz się z jakimiś ewentualnymi konsekwencjami podjętej decyzji, bierz na siebie odpowiedzialność. Wtedy balast zniknie. Bałagan w głowie również. Decyzja, nieważne jaka, zawsze jest lepsza niż jej całkowity brak. Osoba w pełni odpowiedzialna zdawać będzie sobie sprawę z tego, że jest to właściwe postępowanie. Może nie brzmi to zbyt pozytywnie, lecz uwierz, brak jakiejkolwiek decyzji spowodować może o wiele gorszy stan psychiczny. Takie postępowanie przyczynia się też do stagnacji, marazmu. A to jest niezdrowe. Tkwienie w impasie nie jest ani budujące, ani motywujące. Człowiek nie rozwija się przez to.

Sprawdź: Popełniasz koszmarny błąd! 9 pułapek decyzyjnych w które wpadamy

Wewnętrzny głos intuicji…

Dobrze byłoby wspomnieć także o intuicji. Wewnętrzny głos może być również jej posłańcem. Polegaj więc na niej, ponieważ to uczucia darzone przez Ciebie względem danej sytuacji, zdarzenia, osoby są „głosami” mówiącymi Ci, co tak naprawdę o tym wszystkim myślisz i co w związku z tym najlepiej będzie zrobić.

Kolejną sprawą wartą omówienia jest to, że czasem wewnętrzny głos może podpowiadać Ci coś, co zostało zaszczepione w Twoim umyśle przez kogoś innego. W tym przypadku mowa oczywiście o ludziach – tych namawiających do zrobienia konstruktywnych rzeczy, jak i tych namawiających do zrobienia rzeczy destruktywnych. Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że każdy ma z takimi osobami do czynienia na co dzień. Sam więc musisz zadać sobie proste pytanie i odpowiedzieć szczerze, co Ci służy a co nie. Jak widać i w tym przypadku potrzebna jest decyzja dająca przysłowiowy święty spokój.

Sprawdź: Uwolnij siłę intuicji! 7 kroków jak rozwinąć intuicję

„Jeśli głos otoczenia jest donośniejszy od twojego głosu wewnętrznego, musisz nauczyć się go przyciszać”. Teri Hatcher

Słowo końcowe

A jak tak naprawdę jest z Tobą? Co robisz, kiedy pojawia się wewnętrzny głos? Dokonujesz wyboru od razu bądź może jednak doprowadzasz do sytuacji, w której natłok przeróżnego rodzaju myśli staje się uciążliwy i nieznośny sprawiając, że panuje w Twoich myślach większy bałagan niż poprzednio? Pamiętaj, że decyzja zawsze pomaga. Im szybciej podjęta, tym mniejszy dylemat.

Słuchaj, co mówi do Ciebie Twój wewnętrzny głos – dobry i zły – sprawdź, czy to, co chce Ci przekazać, ma na celu pomóc bądź zaszkodzić. Czy jest to przydatne, czy jednak należy to odrzucić? Jeśli zaczniesz korzystać z rad „dobrego wujka”, to z czasem zacznie on przeważać nad tym złym. Tak samo sytuacja ma się z tym, co próbują Ci wpajać inni. Jeśli nie jest to w żaden sposób dla Ciebie przydatne i pomocne, odrzuć to. Nie poświęcaj temu uwagi. Nie zajmuj tym swojego umysłu.

Na koniec dodać należy, iż wielu osobom wewnętrzny głos kojarzy się z czymś złym, z namawianiem do czegoś złego, niewłaściwego. W zasadzie nie wiadomo, dlaczego tak się przyjęło, niemniej mniejsza o to. Ty spraw, żeby kojarzyło się pozytywnie.

„Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją”. – Steve Jobs