Intuicja to w pewien sposób umiejętność słuchania samego siebie. Prawdopodobnie doświadczyłeś działania intuicji w jakimś momencie swojego życia. Myślisz o kimś i ta osoba dzwoni. Czujesz potrzebę pojechania do pracy inną drogą i dowiadujesz się, że na twojej codziennej trasie zdarzył się wypadek. Poznajesz kogoś i od razu czujesz, że tej osobie nie można ufać. Doświadczane przez nas tego rodzaju przejawy przeczucia stanowią pewną formę wiedzy, która nie płynie ze świadomej oceny, ale zdaje się nagle pojawiać znikąd. Jeśli intuicja polega na nieświadomym przetwarzaniu informacji płynących z otaczającego nas środowiska, to w jaki sposób możemy okiełznać jej siłę? Co robić aby rozwinąć swoją intuicję oraz swoje zaufanie do niej. Oto sposoby, które mogą ci pomóc usłyszeć własną intuicję i wydobyć ją na powierzchnię.

Intuicja czyli słuchanie samego siebie. 8 sposobów na rozwijanie intuicji

#01 Medytuj

Istnieją różne formy medytacji, ale wiele z nich polega na cichej refleksji. Ważne jest zachowanie spokoju i pozwolenie na to by myśli przechodziły swobodnie przez umysł. Komunikaty od intuicji są przeważnie ciche więc spędzanie pewnego czasu w ciszy pomoże ci je słyszeć oraz interpretować.

#02 Używaj swoich zmysłów

Intuicja bierze się z subtelnych wskazówek płynących ze środowiska, dlatego jednym ze sposobów rozwijania tego “szóstego zmysłu” jest rozwijanie pięciu pozostałych. Są nimi: wzrok, smak, dotyk, węch, słuch. Co słyszysz? Jak coś smakuje? Przygląda się z bliska różnym rzeczom. Wąchaj je i ich dotykaj. Stań się obserwatorem życia, a wzmocnisz swoją intuicję.

#03 Zwracaj uwagę na treść snów

W natłoku codziennych spraw i masy informacji, które do nas zewsząd docierają umysł poznawczy jest zajęty. Może zagłuszyć cichy głos intuicji. Kiedy jednak śpisz twój umysł poznawczy odpoczywa, a umysł nieświadomy może przesyłać ci różne komunikaty i symbole.

#04 Rozwijaj swoją kreatywność

Rozbudzanie kreatywności poprzez podejmowanie różnych twórczych działań taki jak np. rysowanie scrapbooking czy prowadzenie dziennika na zasadzie swobodnego pisania wycisza umysł poznawczy i pozwala intuicji głośniej przemówić.

#05 Bierz prysznic

Jeśli starasz się dotrzeć do własnej intuicji, weź prysznic.  Jest coś wyjątkowego w doświadczeniu ciepłej wody spływającej po ciele oraz powtarzalnych ruchach towarzyszących kąpieli. Ten stan sprawia, że umysł poznawczy się wycisza i robi miejsce dla kreatywności. Często najlepsze pomysły przychodzą do głowy pod prysznicem.

#06 Obserwuj ludzi

Przekonaj się jakiego rodzaju informacje możesz uzyskać na podstawie obserwacji ludzi, zanim zaczniesz z nimi rozmawiać albo dowiesz się czegoś o nich od innych osób. Im więcej uwagi poświęcisz, tym mocniej zdasz sobie sprawę z tego, że już wiesz różne rzeczy, których nie ma szans się dowiedzieć za pomocą umysłu poznawczego.

#07 Postępuj zgodnie ze swoimi wartościami

Twój umysł może cię odwozić od poczucia spójności wewnętrznej, ale intuicja tego nie zrobi. Jeśli czujesz, że coś jest złe, prawdopodobnie tak jest.

#08 Opanuj techniki aktywnego słuchania

Aby nauczyć się lepiej słuchać własnej intuicji stań się lepszym słuchaczem. Opanowanie sztuki skutecznej komunikacji i aktywnego słuchania pomoże ci poprawić relacje z innymi ludźmi, jak też rozwinąć intuicję. Cenne rady i praktyczne wskazówki w tym temacie znajdziesz w książce Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji autorstwa Dale Carnegie & Associates.

Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji. - Dale Carnegie
Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji. – Dale Carnegie

Ten wydany przez Onepress Sensus i przetłumaczony na polski przez Katarzynę Rojek poradnik kontynuuje i wzmacnia idee i życiową filozofie słynnego Dala’a Carnegiego.  Prawdopodobnie jednego z najlepszych słuchaczy i mistrzów komunikacji. Jego książka Jak zjednać sobie ludzi jest wciąż jedną z najlepiej sprzedających się książek na świecie. A zasady Dala’a Carnegiego stanowią podstawę działania Dale Carnegie Training, które kontynuuje i promuje jego spuściznę. Słuchaj! Sztuka skutecznej komunikacji zawiera wszystko czego potrzebujesz, aby stać się lepszym słuchaczem.

Dowiedz się jak skutecznie słuchać siebie i innych. Słuchaj tak aby usłyszeć!