Jak wygląda znajdowanie czasu w codziennym życiu? Jeśli chcesz znaleźć czas na sprawy, które naprawdę się dla Ciebie liczą, możesz często usłyszeć, że rozwiązaniem jest robienie większej liczby rzeczy. Wypełnij maksymalnie swój czas, staraj się realizować więcej zadań. Zwiększ swoją wydajność. Stawiaj sobie więcej celów i rób więcej. Bo to jedyna metoda, by wszystkie te ważne chwile stały się częścią Twojego życia. Ale czy aby na pewno?

Jake Knapp, John Zeratsky, autorzy książki „Zarządzaj swoim czasem. Jak skupiać się na tym, co najważniejsze” nie zgadzają się z tym podejściem. Domyślne zasady dyktowane przez modę na bycie zajętym i robienie większej liczby rzeczy wcale nie ułatwia znalezienia czasu na to, co naprawdę jest ważne. Sprawia jedynie, że czujesz jeszcze większe zmęczenie i zapracowanie. Ich zdaniem istnieje lepszy sposób.

„Dzięki nowym nawykom i nowym sposobom myślenia możesz przestać reagować na nowoczesny świat i zacząć świadomie znajdować czas poświęcany później osobom i działaniom, które są dla Ciebie istotne. Tu nie chodzi o oszczędność czasu. Chodzi o znajdowanie czasu na to, co ważne”. – Jake Knapp, John Zeratsky

System Znajdowania Czasu. Jak skupiać się na tym, co najważniejsze?

Jake Knapp, John Zeratsky, przez wiele lat pracowali w branży technologicznej jako projektanci produktów. Pomagali tworzyć usługi takie jak Gmail czy YouTube.

Ich praca polegała na przekształcaniu abstrakcyjnych idei w działające rozwiązania. Każdego dnia starali się znaleźć też czas na to, co było na szczycie ich list osobistych priorytetów. Wciąż kwestionowali domyślne opcje związane z modą na bycie zajętym i szukali lepszych rozwiązań. Pochłaniali książki, blogi, czasopisma i publikacje naukowe. Testowali różne metody i sposoby na lepsze zarządzanie sobą w czasie i osobistą efektywność.

Efektem ich pracy i doświadczeń jest opracowany przez nich Systemem Znajdowania Czasu. To skuteczna metoda, która pozwala uwolnić uwagę od tych rozpraszających i rywalizujących ze sobą czynników, a także odzyskać panowanie nad własnym czasem.

Jak działa system znajdowania czasu? Znajdowanie czasu składa się z zaledwie czterech kroków powtarzanych każdego dnia. Nie wymaga realizacji irracjonalnych czy nierealnych pomysłów i pozwala na odzyskanie kontroli nad swoim czasem.

#01 Najważniejszy punkt: Zacznij każdy dzień, wybierając kwestię, na której się skupisz

Pierwszym krokiem systemu znajdowania czasu jest podjęcie decyzji dotyczącej tego, na co chcesz znaleźć czas. Każdego dnia przyjdzie Ci wybrać pojedyncze działanie, które stanie się Twoim priorytetem i zyska w Twoim kalendarzu szczególną pozycję. Może to być ważne zadanie dotyczące pracy, coś związanego z domem, np. ugotowanie obiadu lub skoszenie trawnika. Wyróżnione przez Ciebie działanie może być czymś, czego nie musisz robić, ale chcesz się tym zająć np. zabawą z Twoimi dziećmi lub czytaniem książki.

Zadaj sobie pytanie: „Jakie działanie będzie najważniejszym punktem mojego dnia?”. Oczywiście kwestia, którą postanowisz wyróżnić w ten sposób, nie ma być jedyną rzeczą, którą będziesz robić danego dnia. Stanie się jednak dla Ciebie czymś priorytetowym. Takie podejście da Ci gwarancję, że będziesz przeznaczać czas na rzeczy, które są dla Ciebie ważne. A więc nie stracisz całego dnia na reagowanie na cudze priorytety.

#02 Laser: pokonaj czynniki rozpraszające, by znaleźć czas na najważniejszy punkt dnia

Musisz także zastanowić się na nowo nad tym, w jaki sposób reagujesz na czynniki odwracające potencjalnie Twoją uwagę. To właśnie tej kwestii dotyczy następny element systemu.

Czynniki odciągające Twoją uwagę, takie jak chociażby poczta elektroniczna, media społecznościowe czy najświeższe informacje, są wszechobecne i same z siebie nie znikną.

Nie ma oczywiście potrzeby rezygnować całkowicie z technologii, możesz jednak zmienić sposób, w jaki z niej korzystasz. Dzięki temu przerwiesz zaklęty krąg reagowania na to, co odwraca Twoją uwagę. Proste zmiany takie jak wylogowanie się z aplikacji społecznościowych lub sprawdzanie poczty elektronicznej o określonych porach dnia mogą zapewnić ogromne korzyści. Dzięki czemu osiągniesz skupienie przypominające promień lasera skupiony na celu.

Jeśli wybierzesz z wyprzedzeniem swój najważniejszy punkt dnia i znajdziesz czas na tę czynność, takie skupienie nie musi być niczym wymagającym ani skomplikowanym. Bo gdy robisz coś, na czym Ci zależy, i dysponujesz energią pozwalającą osiągnąć tego rodzaju koncentrację, tryb lasera pojawia się sam z siebie.

#03 Energia: wykorzystaj ciało, by zatroszczyć się o prawidłowe funkcjonowanie umysłu

Aby osiągnąć skupienie i znaleźć czas na to, co jest ważne, Twój umysł potrzebuje energii. A ta jest z kolei efektem dbania o Twoje ciało.

Wyobraź sobie, że Twoje ciało skrywa baterię. Zawiera ona całą Twoją energię i podobnie jak akumulator w telefonie lub laptopie może zostać naładowana do 100% lub rozładowana do zera.

Domyślne opcje stylu życia w XXI w ignorują naszą historię ewolucji i pozbawiają nas energii. Istnieje jednak wiele prostych sposobów, które mogą rozwiązać te problemy. Zapewnią ci one korzyści w postaci energii na rzeczy, które chcesz robić.

To właśnie dlatego trzecim elementem systemu znajdowania czasu jest ładowanie Twojej baterii przy użyciu użyciu różnych strategii  zarządzania swoją energią. Ćwiczeń fizycznych, jedzenia, snu, odpoczynku czy czasu przeznaczanego na bezpośrednie kontakty z innymi ludźmi.

#04 Refleksja: dopasowuj i udoskonalaj swój system

Zanim pójdziesz wieczorem spać, przyjdzie Ci jeszcze zanotować kilka rzeczy. To całkiem proste.

Każdego dnia powinieneś  zastanowić, czy udało Ci się znaleźć czas na swój najważniejszy punkt dnia. A także, jak Ci poszło ze skupianiem na nim uwagi. Potrzebujesz również zwrócić uwagę na to, jak przedstawiał się Twój poziom energii. Oprócz tego musisz się przyjrzeć wykorzystanym strategiom. Zanotować spostrzeżenia dotyczące tego, co się sprawdziło, a co nie zadziałało oraz zaplanować, po jakie strategie sięgniesz następnego dnia.

Obserwuj, co się dzieje. Zgaduj, dlaczego coś przebiega w taki, a nie inny sposób. Eksperymentuj, by sprawdzić swoją hipotezę. Mierz wyniki i sprawdzaj, czy Twoje założenia były prawidłowe.

Z czasem stworzysz zindywidualizowany system dopasowany do Twoich wyjątkowych nawyków i zwyczajów, Twojego umysłu i ciała, a także Twoich celów oraz priorytetów.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś System Znajdowania Czasu – 4 kroki do lepszego panowania nad własnym czasem i robienia tego co jest dla Ciebie ważne.

Oto ogólny obraz tego, jak przedstawia się każdy dzień, gdy stosujesz System Znajdowania Czasu. Pierwszym krokiem jest wybór pojedynczego zadania, które stanie się najważniejszym punktem danego dnia, czyli Twoim priorytetem. Później przychodzi czas na zastosowanie konkretnych strategii, dzięki którym zdołasz osiągnąć w odniesieniu do tej kwestii skupienie przypominające promień lasera. W ciągu dnia będziesz dbać o swój poziom energii, dzięki czemu zachowasz kontrolę nad swoim czasem i uwagą. Na koniec oddasz się refleksji i zapiszesz kilka krótkich uwag na temat minionego dnia.

Zarządzaj swoim czasem. Skupiać się na tym, co najważniejsze!

Zarządzaj swoim czasem. Jak skupiać się na tym, co najważniejsze. - Jake Knapp, John Zeratsky
Zarządzaj swoim czasem. Jak skupiać się na tym, co najważniejsze. – Jake Knapp, John Zeratsky

To nie jest książka na temat wydajności pracy. Nie chodzi tu o realizowanie większej liczby zadań, szybsze skreślanie wszystkich pozycji na Twojej liście rzeczy do zrobienia ani outsourcing rozmaitych elementów Twojego życia. Ta książka zawiera zasady stworzone z myślą o tym, by naprawdę pomóc Ci w znalezieniu w trakcie Twojego dnia większej ilości czasu na rzeczy, które są dla Ciebie ważne. Może to być spędzanie popołudni z rodziną, nauka języka obcego, podjęcie dodatkowej działalności biznesowej, wolontariat czy pisanie książki. Niezależnie od tego, na co chcesz mieć więcej czasu, ta książka może Ci pomóc w realizacji tego celu.

Zarządzaj swoim czasem zawiera dziesiątki strategii pozwalających wprowadzić w życie system znajdowania czasu. Niektóre z tych rozwiązań okażą się w Twoim przypadku całkiem skuteczne, inne nie przyniosą oczekiwanych efektów. Nie ma jednak potrzeby  stosowania wszystkich opisanych w niej strategii. Możesz wybierać pojedyncze rozwiązania, sprawdzać je w praktyce i powtarzać cały proces. Pozytywne efekty z czasem będą się pogłębiać w miarę podejmowania przez Ciebie kolejnych działań.

Jeśli chcesz odzyskać spokój w codziennym życiu i przestać marzyć o dobie rozciągniętej do 60 godzin, przeczytaj tę książkę. Dzięki nowym nawykom i sposobom myślenia przestaniesz reagować na zalew bodźców nowoczesnego świata. Zaczniesz świadomie znajdować czas na to, co uznasz za istotne. Metoda, którą poznasz, nie polega na radykalnej transformacji stylu życia, a na dokonywaniu niewielkich zmian i świadomym kształtowaniu swoich zachowań.

Odzyskaj zgubioną kreatywność, znajdź zadowolenie z każdego dnia, a żadna ważna chwila nie umknie więcej Twojej świadomości. System znajdowania czasu pomoże Ci stworzyć w Twoim życiu przestrzeń na rzeczy, które najbardziej się liczą!

„Świat potrzebuje ludzi, którzy czują, że żyją. Nie czekaj do „kiedyś” ze znalezieniem czasu na to, dzięki czemu czujesz, że żyjesz. Zajmij się tym już dzisiaj”.

Sprawdź też: Jak wprowadzić zmiany w swoim życiu aby mieć czas na to co ważne?

A Ty co robisz ze swoim czasem?