Jakie korzyści przynosi posiadanie psa?

Dla wielu osób, posiadanie własnego pupila to odruch. Nie zastanawiają się nad tym, po prostu chcą, aby wraz z nimi przez życie szedł czworonożny przyjaciel. Większość osób nie robi listy za i przeciw bo sama chęć posiadania psa jest na tyle silna, że nie ma takiej potrzeby. Gdyby jednak zastanowić się i podejść do sprawy bardziej logicznie… Wbrew pozorom, znajdzie się sporo argumentów, które utwierdzą w tym, że obecność psa w domu jest ważna i potrzebna, a w niektórych przypadkach może mieć nawet działanie terapeutyczne. W zamian oczekują jedynie ciepłego miejsca, spacerów oraz dobrej jakości jedzenia.

Zalety posiadania psa 

Przyjaźń pomiędzy psami a ludźmi sięga tysięcy lat, kiedy to psy pochodziły bezpośrednio od dzikich wilków. Z czasem zaczęły nawiązywać współpracę z ludźmi stając się bardziej łagodnymi. W początkowych etapach psy służyły jako pomoc w tropieniu czy podczas innych prac jak dbanie o stado, a nawet zapewniały transport w postaci zaprzęgów. Psy są ważnym elementem w ewolucji człowieka i odbiły swoje piętno w historii ludzkości. Choć kiedyś były traktowane jako zwierzęta użytkowe, to obecnie dla większości ludzi liczy się więź jaką oferują.

Motywacja do spacerów

Fakt, może się to wydać dość prozaiczne, szczególnie dla osób, które nie są przekonane, że posiadanie psa to dobry pomysł. Większość uważa, że spacerować można nawet bez psa. To prawda, jednak motywacja wtedy jest dużo mniejsza, a szansa na to, że znajdzie się co najmniej kilkanaście wymówek aby tego dziś nie zrobić – bardzo duża. Wyjście na dwór z psem to obowiązek, który przynosi wiele korzyści. Zaledwie pół godzinny spacer dziennie chroni przed otyłością. Spacer na świeżym powietrzy pomaga oderwać się od codziennych obowiązków, dotlenić się i odetchnąć. To także sposób na wprowadzenie w życie pewnych schematów, które pomogą w lepszej organizacji. Wbrew pozorom to prawda – większa ilość obowiązków wcale nie oznacza mniejszej ilości czasu, wręcz przeciwnie. Wszystko dzięki dobrej organizacji.

Dogoterapia na co dzień

To udowodnione, że więź pomiędzy człowiekiem, a psem pomaga zredukować napięcie i złagodzić stres. Co dzięki temu zyskujemy? Nie tylko lepsze samopoczucie na co dzień czy uśmiech. Stres powoduje wzrost ciśnienia, a to z kolei wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie serca. Kontakt z psem sprawia, że osoby są spokojniejsze, mają więc niższe ciśnienie krwi. Posiadanie psa zapobiega stanom depresyjnym. Dotyczy to zarówno osób, które chorują jak i tych całkowicie zdrowych. Kiedy między człowiekiem a psem rodzi się więź, daje to poczucie, że jest się dla kogoś ważnym. Towarzystwo psa potrafi uzdrowić i wie o tym każdy, kto ma w domu psa. Psy pomagają nie tylko w trudnych momentach. Są wsparciem na co dzień, a ich ciepły dotyk potrafi ukoić.

Ten argument ma swoje poparcie naukowe. Badanie przeprowadzone wśród właścicieli psów wykazały, że rzeczywiście mają oni niższe ciśnienia krwi, a wpływ ma na to właśnie obecność psów. Warto więc mieć psa, gdyż psy czynią, że jesteśmy zdrowi.

Nauka odpowiedzialności

Jeżeli w domu znajdują się także dzieci w wieku szkolnym, to idealny czas na wprowadzenie nauki odpowiedzialności. Jest jednak jeden warunek – dziecko musi chcieć i lubić zwierzę, za które stanie się odpowiedzialne. Z pewnością przyjdzie to łatwiej dzieciom, które są empatyczne oraz tym, które od zawsze marzyły o posiadaniu własnego czworonoga. W wielu przypadkach pies to także świetny kompan do zabaw, nie tylko tych na świeżym powietrzu. To może okazać się szczególnie istotne dla dzieci, które nie mają rodzeństwa. Towarzystwo przyjaciela na co dzień da im poczucie więzi i pomoże w budowaniu późniejszych relacji międzyludzkich.

Właściciele psów łatwiej nawiązują nowe znajomości

Nie zna sąsiadów ten, który nie chodzi na spacer z psem. To prawda. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo nawiązać nowe znajomości, a wiele osób przeprowadzając się w nowe miejsce, chciałoby mieć w najbliższej okolicy bratnią duszę, z którą mogłoby spędzić czas i porozmawiać. Wiele znajomości zaczyna się właśnie od wspólnego spaceru z psiakiem. W codziennym pędzie, kiedy przez osiedle czy ulicę przechodzimy już pędząc do pracy, a wracamy w pośpiechu bo trzeba ugotować obiad, spacer z psem może okazać się tym momentem wytchnienia i dobrą okazją do poznania sąsiadów. Już podczas krótkiej rozmowy można poznać czy nadajecie na tych samych falach. Więc można powiedzieć, że dzięki psom mamy lepsze umiejętności społeczne.

Dlaczego warto mieć psa – najważniejszy argument

Posiadanie zwierzęcia wiąże się z odpowiedzialnością jednak plusy posiadania psa są na tyle istotne, że obowiązki stają się czystą przyjemnością. Poza wpływem zdrowotnym na organizm człowieka pies jest po prostu najlepszym przyjacielem człowieka. Przyjmując pod swój dach psa, staje się on częścią rodziny. Wierny, kochający, z radością witający cię pod drzwiami. Zadowolony, kiedy poświęcisz mu chwilę i zabierzesz na spacer, po którym dostanie miskę. Jednak najważniejszy jest kontakt z człowiekiem i to, że ma on swoich kochających ludzi.

PS. Zadbaj o zdrowie swojego psa i wybierz sklep zoologiczny Hubun