Naszym marzeniem jest doświadczenie prawdziwości słów „I żyli długo i szczęśliwie”, szczególnie w temacie ślubu, którego wszak nie bierzemy po to, by myśleć o ewentualnym rozstaniu jako czymś, co się wydarzy oraz co jest niejako wpisane w instytucję małżeństwa. Terapeuci par proponują listę dziesięciu pytań, które warto jest zadać sobie przed ślubem. Są one po to, by uniknąć przekonania się na własnej skórze, że ze swoim współmałżonkiem nie mamy nic wspólnego. Ślub to poważna sprawa i każdorazowo należy podchodzić do niego poważnie. Jakie pytania warto sobie zadać przed ślubem?

“Dotąd dwoje choć jeszcze nie jedno. Odtąd jedno choć nadal dwoje”.

Jakie pytania warto sobie zadać przed ślubem?

#01 Życiowe cele

Przed ślubem, warto jako pierwsze pytanie zadać sobie to, które docieka jakie są nasze życiowe cele. Każdy z Was powinien upewnić się, że jego lub jej życiowe cele nie stoją na drodze ku temu o czym marzy współmałżonek. Pomyślcie nad tym, jak rozwiążecie ten problem po ślubie, skoro nie będzie na niego przygotowani…

#02 Wspólne potomstwo

Związek małżeński nie musi opierać się na fundamencie posiadania wspólnego potomstwa. Drugim pytanie, jakie powinno paść z Waszych ust przed datą ślubu jest niezwykle ważna chęć lub niechęć zakładania rodziny. Jeżeli jedno z Was ma na ten temat odmienne zdanie, to Wasze małżeństwo może nie mieć żadnego sensu. Z czasem kwestia ta nie poruszona przed ślubem, może okazać się gwoździem, który przybijecie na trumnie Waszego małżeństwa.

#03 Wspólne mieszkanie

Pomysł na to, gdzie chcecie zamieszkać po ślubie, powinien być Waszym wspólnym pomysłem, Waszą wspólną wizją. Trzecie pytanie przedślubne dotyczy właśnie tej kwestii, byście upewnili się co do tego, że oboje chcecie tego samego. W odpowiedzi na to pytanie warto uwzględnić wizję ewentualnej przeprowadzki w przyszłości, zmiany miejsca zamieszkania lub chęci podróżowania. Nagle może się okazać, że jedno z Was chce mieszkać w Nowym Jorku a drugie w Nowym Sączu.

#04 Wychowanie dzieci

Każdy ma nieco inne podejście do rodzicielstwa oraz wychowywania potomstwa. Twój potencjalny partner/partnerka na resztę życia, też takowe ma. Czwarte pytanie przed postawieniem nogi na ślubnym kobiercu, powinno tyczyć się właśnie tego podejścia. Jeżeli jedno z Was jest bardziej łagodne a drugie przejawia cechy autorytarne to w przyszłości kwestia wspólnego wychowania dzieci, może być przyczyną konfliktu. Czy stoicie po tej samej stronie? Poruszcie w rozmowie na ten temat kwestie religijne, etyczne a także nawet te dotyczące nawyków żywieniowych.

#05 Dlaczego chcesz wziąć ślub?

Różni ludzie mają różne wizje wchodzenia w związek małżeński. Zapytajcie się więc nawzajem, dlaczego chcecie wziąć ze sobą ślub. Czy to kolejny, logiczny Waszym zdaniem krok na drodze Waszej relacji? Czy chcecie w ten sposób dodać wartości Waszemu związkowi? Czy ślub jest dla Was gwarancją bezpiecznej przyszłości? Poznaj intencje swojej przyszłej żony lub swego przyszłego męża.

#06 Podział domowych obowiązków

Nie dla wszystkich par, podział domowych obowiązków, szczególnie po ślubie, jest czymś oczywistym. Jeżeli jeszcze nie mieszkacie razem to pytanie to, szczególnie w takiej sytuacji powinno paść. Tradycja czy nowoczesność – zależy od Was. Ważne, by zależało od obojga. Takie ustalenie możecie zrobić nawet na piśmie.

#07 Definicja zdrady

Zdrada ma wiele różnych definicji. Dlatego też przed ślubem warto zapytać partnera/partnerkę jaka jest jego lub jej definicja zdrady, co on czy ona za zdradę uznaje. Jeżeli wyjdą Wam jakieś rozbieżności, warto żeby wyszły one jeszcze przed zawarciem aktu małżeństwa. Dla jednych zdradą jest związek emocjonalny z drugą osobą, który boli bardziej niż zdrada fizyczna i na odwrót. Warto jest dowiedzieć się tego wcześniej.

#08 Pomoc specjalisty

Prędzej czy później, takie czy inne problemy małżeńskie się pojawią. Nie muszą one być od razu nie wiadomo jak poważne i spokojnie możecie sobie poradzić z nimi samodzielnie. Zadajcie więc sobie przed ślubem pytanie o to, jak podchodzicie do dzielących Was konfliktów w przyszłości, jak planujecie do nich podejść i czy w razie potrzeby jesteście skłonni udać się z nimi do specjalisty.

#09 Zarządzanie domowym budżetem

Wspólne konto czy wspólne zrzucanie się, po połowie, na Wasze wspólne, małżeńskie życie. Każde z tych rozwiązań jest OK ale przed ślubem dobrze jest zadać sobie pytanie o to jak chcemy zarządzać naszym domowym budżetem. Musimy mieć pewność, że dla współmałżonka takie rozwiązanie też jest w porządku.

#10 Ja jako jednostka

Otwarta i szczera rozmowa na temat tego, kim każdy z Was jest. Porozmawiajcie o tym, czy wzajemnie rozumiecie Wasze indywidualne wartości, przekonania. Porozmawiajcie też na temat tego, co dla każdego z Was osobno jest najważniejsze. Miejcie świadomość tego, że jesteście razem, ale każde z Was jest inne. Pomyślcie czy to wszystko w sobie nawzajem akceptujecie.

Na każdy moment życia

To, co stanowi największe wyzwanie dla małżeństw to kwestia tego, że są one na każdy moment życia. Nie powinno się mieć wątpliwości, że jest to właściwa dla nas osoba. Uczucie potrafi zaślepić. Sprawia, że nie zawsze świadomie, ale jednak, pomijamy ważne aspekty wspólnego życia z przekonaniem, iż jakoś się one same rozwiążą, jakoś ułożą. Nie zawsze widzimy czerwone flagi, które się pojawiają lub je po prostu ignorujemy. Później tracimy klapki z oczu a zyskujemy problemy do rozwiązania. Każde rozstanie, w tym wypadku formalny rozwód, jest efektem słabych fundamentów naszej relacji.

“Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie”. – Konstanty Ildefons Gałczyński

Sprawdź też: Miłość to za mało. 10 szkodliwych mitów w relacji