Prawie każdy je zna, ale prawie nikt ich nie rozumie! Poznaj powiedzenia, nad którymi warto się naprawdę głęboko zastanowić.

Każdy z języków ma swoje charakterystyczne zwroty, powiedzenia, przysłowia, które znaczą coś konkretnego, niejednokrotnie ubarwiając swoją stylistyką naszą wypowiedź.

Tworzone są one w głównej mierze po to, aby nieść ze sobą pewne przesłanie, naukę i wskazówki życiowe. Ich konkretny styl umożliwia elokwentne wplatanie ich w rozmowę i dodawanie metaforycznego wydźwięku naszym wypowiedziom.

Niejednokrotnie używamy ich, nie zastanawiając się za bardzo nad ich znaczeniem i charakterem, natomiast z wielu z nich możemy wynieść dla siebie pozytywne wartości. W naszym polskim języku przysłów i powiedzeń jest naprawdę wiele. Przeanalizujmy kilka i sprawdźmy, dlaczego powinniśmy lepiej zrozumieć ich znaczenie.

Każdy je zna, ale nie każdy je rozumie. 4 powiedzenia do głębokiego przemyślenia

#01 Nie chwal dnia przed zachodem słońca.

Powiedzenie to bardzo często sprowadza nas na ziemię, kiedy to w zachwycie wypowiadamy się o jakimś aspekcie życia. Używane jest z reguły przez tę grupę naszych znajomych, którzy z dumą nazywają się realistami. Są to osoby, które nie lubią rozczarowań i cieszą się z każdego osiągnięcia wyłącznie wtedy, kiedy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i nic złego nie może się wydarzyć.

To właśnie uczy nas, jak unikać negatywnych emocji i doświadczeń w naszym życiu. Jest to pomocne przede wszystkim wtedy, kiedy nasza psychika źle znosi porażki, negatywne zaskoczenia i niepokój związany z niewiedzą, co dalej. Jeśli borykamy się z którąś z tych przypadłości, nie powinniśmy brać niczego za pewnik, póki nie zostanie to dokonane i z pewnością będziemy mogli stwierdzić, że wynik nas zadowala.

#02 Bez pracy nie ma kołaczy.

W większości przypadków używamy tego powiedzenia dość poprawnie. Uświadamia nam ono, że bez pewnego wysiłku, włożonego w konkretną rzecz, nie będziemy w stanie osiągnąć zamierzonego celu.

Nie wszyscy jednak wiedzą, czym w zasadzie są wspominane kołacze. Są to koliste placki, wypiekane z mąki pszennej, a procesowi ich tworzenia towarzyszy zwykle szereg obrzędów, których należy przestrzegać. Wszystko to trwa dość długo i wymaga od nas pewnego zaangażowania. Stąd właśnie wynika to porównanie.

Musimy wiedzieć, że tylko dobrze i sumiennie wykonana praca może sprowadzić nas do momentu, w którym osiągniemy to, o czym tak naprawdę marzymy. Nic nie przyjdzie do nas samo. Dlatego też tak ważne jest nasze zaangażowanie i to, ile wysiłku włożymy w cały proces.

#03 Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Powiedzenie to bardzo dobrze odnosi się do drogi na szczyt, do osiągania zamierzonych celów i do wykonywania tego wszystkiego, co sobie postanowiliśmy. Apetyt jest odzwierciedleniem wszystkich emocji, które chcą zdobywać jeszcze więcej, i które musimy zaspokoić. Tak właśnie możemy rozumieć to powiedzenie.

W momencie, w którym udaje nam się osiągnąć nawet niewielki cel, zdajemy sobie sprawę z tego, że w zasadzie wiele możemy zrobić, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy i poświęcimy temu czas. Jest to moment, w którym uświadamiając sobie, że możemy osiągnąć jedną rzecz, nachodzi nas ochota na kolejną i następną. Jest to pewnego rodzaju motywator, natomiast podczas przekraczania każdego z tych poziomów musimy starannie oszacować nasze szanse i dostosować działania do naszych możliwości.

#04 Fortuna kołem się toczy.

Fortuna w mitologii rzymskiej była boginią przeznaczenia. Znaleziska sugerują, że w większości przypadków ukazywana była właśnie z kołem, stąd też taka forma powiedzenia.

Co ciekawe, bardzo często używamy tego powiedzenia w złym kontekście. Zwracamy uwagę na to, że pewna rzecz może być powtarzalna, cykliczna. Nie jest to do końca najgorsze z tłumaczeń, bowiem o pewną powtarzalność tutaj chodzi. Chociaż niekoniecznie cyklicznie i nie zawsze w tym samym odstępstwie czasu, ale zarówno szczęście jak i nieszczęście może przeplatać się w naszym życiu w niespodziewany sposób.

Powiedzenie to ukazuje bardzo mądrą rzecz- w momencie, kiedy spotyka nas pasmo niepowodzeń, powinniśmy uświadomić sobie, że w każdej chwili los może się odwrócić i zaskoczyć nas czymś pozytywnym. Życie jest nieprzewidywalne i każda kolejna chwila może nieść ze sobą całkowicie nowe emocje i doświadczenia.

Sprawdź: Inspirujące cytaty dla tych którzy chcą od życia czegoś więcej