Hipnoza jest ciekawą metodą wspomagającą tradycyjne sposoby leczenia dolegliwości fizycznych i psychicznych. Wymaga współpracy między osobą poddawaną terapii i hipnotyzerem. Zaangażowanie, zaufanie i wola spełnienia założonego celu to klucz na drodze do sukcesu. Dowiedz się, kiedy można zastosować hipnozę i dlaczego warto zaufać tej metodzie!

Kiedy i dlaczego stosuje się hipnozę?

Zaburzenia psychiczne leczone hipnozą

Terapia z wykorzystaniem hipnozy daje dobre efekty w leczeniu zaburzeń somatycznych i psychicznych. Jeśli podłoże problemu tkwi w psychice pacjenta, hipnoterapia może być wsparciem farmakologicznych metod leczenia. Osoby wykazujące zaburzenia na tle nerwowym, często są dość podatne na sugestie, co sprawia, że należą one do grona ludzi dobrze reagujących na hipnotyzowanie. Zaburzenia lękowe takie jak lęk separacyjny lub uogólniony, uciążliwe fobie, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, to kolejne jednostki chorobowe możliwe do wyleczenia w czasie hipnoterapii. Ten sposób pomocy sprawdza się także w przypadku złożonych problemów egzystencjalnych, niskiego poczucia własnej wartości i stanów depresyjnych.

Pacjenci cierpiący na zaburzenia odżywiania, czyli przede wszystkim anoreksję i bulimię, również mogą odczuć pozytywne efekty terapii. W tych przypadkach ważne jest otwarcie się na doświadczenie i prawdziwa chęć oraz wola współpracy. Wykonywanie sugestii hipnotyzera w czasie sesji terapeutycznej pozwala na przekazanie do podświadomości nowych informacji. W ten sposób możliwe jest wypracowanie nowych wzorców zachowań i pozbycie się dawnych przyzwyczajeń związanych z reakcją na stres lub czynniki zewnętrzne, powodujące dyskomfort. 

Główne zastosowania hipnoterapii:

  • w medycynie – do walki z bólem, szybszej regeneracji sił, leczenia astmy, alergii, w walce z chorobami przewklełymi, po chemioterapii
  • w stopatologii – wspomaganie przy znieczuleniach, walka z lękiem przed zabiegiem
  • w psychiatrii – walka z depresją, zaburzenia zachowania, nerwica, lęki, zmiana reakcji na stres, fobie, zaburzenia nawyków, zaburzenia snu, poprawa poczucia własnej wartości
  • pomoc dzieciom – walka z lękami, fobiami, zaburzeniami zachowania

Hipnoterapia w leczeniu nałogów

Osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, hazardu lub pracy to kolejni goście w gabinecie hipnoterapeuty. Silne uzależnienie od substancji zmieniających świadomość i oddziałujących na mózg jest trudnym tematem do przepracowania. W takiej sytuacji specjaliści sięgają po różne rodzaje terapii. Połączenie ich z hipnozą może skutkować trwałymi zmianami we wzorcach postępowania i w efekcie długotrwałego procesu – wyjściem z uzależnienia. 

Terapia wymaga zaangażowania i wsparcia bliskich osoby uzależnionej, a także silnej wiary w powodzenie leczenia. Intencją w tym przypadku jest podejmowanie nowych, lepszych wyborów życiowych. Wychodzenie z uzależnienia ze wsparciem hipnoterapii to proces, w którym należy uwzględnić także powrót do zwyczajnych aktywności oraz odbudowanie relacji międzyludzkich z najbliższymi i społeczeństwem. W trakcie terapii mogą zmaterializować się bardziej złożone sytuacje takie jak nieprzepracowane traumy i wspomnienia. Jest to szansa na dotarcie do źródła problemu. Wtedy możliwa jest zmiana postrzegania określonego wydarzenia, co wpływa na powodzenie całego leczenia.

Hipnoza jako uzupełnienie innych form terapii

Współcześnie hipnoza jest stosowana przede wszystkim jako uzupełnienie terapii psychologicznej lub farmaceutycznej. W takim połączeniu daje bardzo dobre efekty i pomaga szybciej uporać się z wieloma problemami.

Dążenie do zrealizowania konkretnej intencji, skoncentrowanie i głęboki relaks sprawiają, że osoba poddawana hipnozie jest bardziej podatna na pozostałe formy leczenia. W ten sam sposób można leczyć np. ból towarzyszący chorobom przewlekłym. Przekierowanie uwagi pacjenta na dany problem i zasugerowanie alternatywnej reakcji ciała i umysłu często przynosi pożądane rezultaty.

Efekty hipnozy są nieraz zaskakujące. Często osoby, które przez długi czas poszukiwały rozwiązania swoich problemów, uciekają się do tego alternatywnego rozwiązania. W zależności od sytuacji i okoliczności, rezultaty hipnoterapii mogą być różne. Warto spróbować tego wsparcia, gdy potrzebujesz asysty we wprowadzaniu zmian do Twojego życia. 

Czy hipnoterapia to terapia dla każdego?

Mimo że leczenie metodą hipnoterpii nie sprawdzi się w przypadku każdego problemu, to można uznać że hipnoterapia jest terapią dla każdego. Przede wszystkim jest w pełni bezpieczna i nie niesie ze sobą ryzyka negatywnych zmian czy, jak często można usłyszeć w obiegowych mitach, ryzyka nie obudzenia się po sesji. Wybór hipnoterapii jako jedynej lub uzupełniającej metody leczenia, to dobry wybór dla osób ze sprezycowanym problemem do rozwiązania. Wszelkie fobie, lęki czy uzależnienia (od alkoholu, narkotyków, leków, seksu) mogą być leczone za pomocą hipnozy, a jeśli pacjent nie jest oporny na tę formę leczenia, to pierwsze widoczne efekty będą widoczne już po 3-5 sesjach w doświadczonego hipnoterapeuty.