Pragniesz sukcesu? Zadbaj o przejrzystość! O co chodzi z tą przejrzystością w kontekście tego, o czym będzie tutaj mowa? Rzecz tyczyć się będzie naszego życia, jak się w nim określamy oraz tego, co w nim robimy, jakie mamy plany i gdzie tak właściwie zmierzamy. Nie da się ukryć, że w życiu wielu ludzi panuje coś, co możemy nazwać… no właśnie jak?

Nazwać to możemy bałaganem. Jest to brak jakiegokolwiek porządku, poukładania siebie i ustalenia priorytetów oraz celu w życiu. Wygląda to niczym przybrudzona szyba, za którą nie można dostrzec żadnego widoku czy też krajobrazu.

Pragniesz sukcesu? Zadbaj o przejrzystość!

Każdy sukces wymaga przejrzystości.

Czyli inaczej mówiąc jasno określonego i sformułowanego celu, samookreślenia, ustalenia hierarchii, jeśli chodzi o rzeczy najistotniejsze w życiu, ważne, mniej istotne i w ogóle zbędne. Nie ma co się oszukiwać. Bez wprowadzenia pewnego porządku nie będzie w ogóle mowy o żadnym sukcesie. A niestety ogólny chaos i bałagan jest domeną sporej liczby ludzi na naszej pięknej planecie. Wiadomo, że jak na jednym końcu skali jest bałagan, tak na drugim jest sukces – a on wymaga od człowieka pewnej przejrzystości.

Jeśli masz zamiar zrobić sobie doświadczenie, po prostu wyjdź na ulicę i zapytaj się ludzi o ich plany i życiowe cele. Większość z nich zapewne nie będzie miało zaplanowanej nawet najbliższej godziny, nie wspominając o tygodniu, miesiącu czy nawet roku. Jedyne co prawdopodobnie będą mieli zaplanowane to oglądanie tv, wypicie piwa, pogranie w gry (nie mówię tu o zawodowych graczach), lecz jak wiadomo nie o takim planowaniu tutaj mowa. Oczywiście następstwa tego będą takie, że zamiast uświadomić sobie, iż coś takiego do niczego konstruktywnego nie prowadzi, to dalej będą powtarzać ten schemat dzień za dniem, a pozytywne zmiany jak nie nadchodzą tak i nie nadejdą.

Stwórz jasną wizję

Mając zamiar faktycznie coś zmienić w życiu, przenieść je na inny tor i wynieść na wyższy poziom trzeba mieć przejrzystą wizję co do tego, gdzie się zmierza, jak i posiadać jasny obraz sytuacji. Nie można po prostu być nieświadomym tego, czego się tak naprawdę pragnie ani co ma się zamiar osiągnąć i to niezależnie w jakiej dziedzinie życia. No bo i jak można wyobrazić sobie np. jakikolwiek związek, kiedy tak naprawdę nie wie się, po co się w nim jest albo robić biznes, który również nie wiadomo po co się robi? Tak samo i sport uprawiany nie wiadomo dlaczego bądź uprawianie jakiejś sztuki z niewiadomych powodów. Inaczej to ujmując, jest to robienie czegoś bez jakiegokolwiek celu. Jeśli ktoś nie wie, dlaczego coś robi, to byłoby dobrze zrobić jedną rzecz. Dowiedzieć się, dlaczego się to robi, a w tym celu należy zapytać samego siebie, czego się tak naprawdę pragnie.

Zamień bałagan na porządek.

Może to powiedzenie brzmi dość typowo, jednak nie wprowadzając ładu we własne życie, nie ma co oczekiwać żadnych sensownych rezultatów. Zmiany trzeba zacząć od samego siebie, ponieważ jest to pierwsze miejsce, w którym należy zacząć. Jeśli zacznie się to robić to i automatycznie rzeczywistość oraz otoczenie dopasują się do nowego wzorca, czyniąc życie bardziej harmonijnym i poukładanym. Sukces w życiu, nieważne czy w związku, rodzinie, pracy, biznesie, sporcie, sztuce zależy właśnie od poukładania sobie priorytetów i określenia siebie w tym wszystkim, o czym była mowa na samym początku. Prawdą jest, że – delikatnie to ujmując – niechlujstwo w jednej dziedzinie życia uwidoczni się tak samo we wszystkim innym, co człowiek robi, objawiając się po prostu zaniedbaniem, bałaganem i ogólnym chaosem. Świetnie to zilustrują na sam koniec słowa, które wypowiedział T. Harv Eker:

„Jak robisz jedno tak robisz wszystko”.

Nic dodać, nic ująć.

Sprawdź też: Efekt kumulacji – droga do sukcesu i spełnionego życia