Trwałe szczęście to coś, co możesz budować własnymi siłami. To jest możliwe! Być może trudno będzie Ci w to uwierzyć, ale jesteś w stanie zmienić swój nastrój i stres czy niepokój zastąpić poczuciem pewności siebie i szczęśliwości. Jak poczuć się szczęśliwym? Wystarczy wykonać pewne kroki. Łatwo je zapamiętać, bo pierwsze litery ich nazw tworzą akronim FEEL (ang. poczuj). Jak więc poczuć szczęście?

“Być szczęśliwym – tego trzeba się uczyć”. – Eurypides

FEEL czyli jak poczuć się szczęśliwym?

F– focus, czyli koncentracja

Na czym się koncentrujesz? Czy pozwalasz sobie na negatywne myśli, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy? Zamiast tego skup się na czymś pozytywnym. Zdarzają się takie dni, kiedy jest to niezwykle trudne, ale wystarczy coś małego. Rozejrzyj się po swoim otoczeniu. Spróbuj namierzyć jakiś pozytywny element, na którym mógłbyś skoncentrować swoją uwagę. Może to być wiadomość, którą dostałeś od przyjaciela, uśmiech twojego dziecka, rozradowany zwierzak, zaproszenie na  weekendową imprezę. Zawsze znajdzie się coś radosnego, na co możesz skierować swoje myśli. W ten sposób zatrzymasz produkcję neuroprzekażników wywołujących negatywny nastrój, a pobudzisz produkcję tych działających pozytywnie.

E– eat, czyli jedzenie

To, co jesz albo czego nie jesz, może znacząco wpłynąć na twój nastrój. Jeśli dopada cię melancholia, przygnębienie, poirytowanie lub niepokój, zjedz coś. Oczywiście równie duże znaczenie ma to, co jesz. Nie sięgał po słodyczy czy przetworzone jedzenie. Lepiej zamiast tego zjedź zdrową i smaczną przekąskę np. zawierającą węglowodany złożone, które w naturalny sposób podniosą poziom serotoniny w twoim mózgu. To, co i kiedy jesz, może znacząco wpłynąć na twoje samopoczucie.

E exercises, czyli aktywność fizyczna

Prawdopodobnie masz już dość słuchania jak ważny jest ruch i ćwiczenia, ale to naprawdę działa! Aktywność fizyczna poprawia nastrój i wyzwala endorfiny – “hormony szczęścia”. Dlatego jeśli masz doła, rusz się! Pójdź na spacer. Odwiedź siłownie. Wyjedź za miasto. Posprzątaj garaż. Po prostu się rusz!

L– love, czyli miłość

Kto sieje miłość zbiera szczęście! Jeśli dokuczliwy głos w twojej głowie mimo to nie chce zamilknąć, spotkaj się z bliskimi. Nie po to, żeby narzekać, ale by zatroszczyć się o nich. Badania pokazują, że kiedy człowiek angażuje się w zachowania czyli robi coś dla kogoś innego tak po prostu — to poprawia to jego samopoczucie.

“Szczęścia szukaj blisko siebie, bo ono jest w drobnych, codziennych radościach”. – Joseph Fohat

Jeśli włożysz w te działania odpowiedni wysiłek, osiągniesz spodziewaną korzyść – poczujesz szczęście!

Sprawdź: Szczęście to pe­łno­stan. Metoda SPIRE – droga ku szczęściu