Piątek, piąteczek, piątunio…Kiedy jesteś już jedną nogą w weekendzie i myślisz o relaksie, piątek może wydawać się najmniej produktywnym dniem tygodnia. Jednak ekspertka od efektywności osobistej i zarządzania sobą w czasie Laura Vanderkam sugeruje dodanie do piątkowej listy rzeczy do zrobienia jeszcze jednej ważnej pozycji: zaplanowanie kolejnego tygodnia. Planowanie tygodnia w piątek może zapewnić ci długotrwały sukces!

Dlaczego powinieneś zaplanować swój tydzień w piątek?

Jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w piątek po południu nie robisz już nic wielce efektywnego. Nawet jeśli nie odliczasz każdej minuty do zakończenia dnia pracy, prawdopodobnie brakuje ci już energii i chęci, aby rozpocząć cokolwiek poważnego. To czyni te godziny czymś, co ekonomista mógłby nazwać “czasem o niskim koszcie alternatywnym”. Dlaczego więc nie przeznaczyć tego czasu na coś sensownego jak zaplanowanie kolejnego tygodnia?

Laura Vanderkam wyjaśnia, że piątkowe popołudnia są doskonałym momentem, aby ocenić, jak może wyglądać następny tydzień i jak możesz go spędzić, uwzględniając nie tylko swoje najpilniejsze obowiązki i zadania, ale także niektóre z tych długofalowych, szeroko zakrojonych spraw do załatwienia, które zwykle odkładamy na później.

Ponieważ tydzień jest pewnym cyklem, w którym żyjemy, sensowne jest przemyślenie każdego tygodnia przed jego rozpoczęciem. A piątki zdaniem Vanderkam idealnie się do tego nadają.

“Czas mija, niezależnie od tego, czy myślisz o tym, jak go spędzasz, czy nie. Sekretem mądrego zarządzania czasem jest upewnienie się, że twoje priorytety mają swoje miejsce w twoim kalendarzu. Najlepszym sposobem aby to sobie zapewnić jest planowanie tygodnia z wyprzedzeniem”.

Planuj w piątki! Jak działa piątkowe planowanie tygodnia, czyli jak zaplanować swój idealny tydzień?

Nasze harmonogramy zazwyczaj powtarzają się w cyklach tygodniowych, nie dziennych. Kluczem do lepszego zarządzania sobą w czasie i większej produktywności jest wyznaczenie określonego cotygodniowego czasu na zaplanowanie tygodnia.

W piątkowe popołudnie poświęć kilka minut, żeby zaplanować nadchodzący tydzień. Sesje planowania tygodniowego nie muszą trwać długo, 10-20 minut może ci wystarczyć. Stwórz listę priorytetowych spraw na siedem dni. Laura Vanderkam sugeruje trzy kategorie: “kariera”, “relacje”, “ja”, ale ty jeśli chcesz możesz mieć swoje własne. Wybierz 2-3 rzeczy, które chcesz zrobić w każdej kategorii, w nadchodzącym tygodniu i wpisz je do swojego kalendarza.

Piątek to również doskonały moment, żeby przyjrzeć się temu, co już znajduje się w twoim kalendarzu na najbliższy tydzień, i zastanowić się, czy wszystko to trzeba zrobić.

Niektóre zadania będą już w twoim kalendarzu ze względu na plany zrobione wcześniej. Inne będą dotyczyły rzeczy, które chcesz zrobić w ramach dążenia do osiągnięcia długoterminowych celów. Zaplanuj czas na wykonanie tych zadań oraz logistykę, konieczną, by ich realizacja stała się możliwa.

Być może jakieś zadania można odwołać, zbagatelizować albo zlecić komuś innemu. Nie pomijaj tego kroku, zwłaszcza jeśli masz dużo zadań. W kilka minut możesz zaoszczędzić sobie wiele godzin.

Planowanie w piątek, ma też jeszcze jedną zaletę – wiesz czym się zajmiesz w poniedziałek. Dzięki czemu z nowym tygodniem od razu możesz zacząć działać efektywnie, zamiast zastanawiać się co powinienieś zrobić.

“Szersze spojrzenie na czas pozwala zarządzać osobistymi i zawodowymi zadaniami z poczuciem, że mamy go pod dostatkiem”. – Laura Vanderkam

Uwagi końcowe

Planowanie swoich tygodni, zanim się zaczną jest świetnym rozwiązaniem. Dzięki wyznaczeniu cotygodniowego czasu na planowanie możesz się zatrzymać, zastanowić i zapytać siebie, jak chcesz spędzić najbliższy tydzień czyli 168 godzin, które masz do dyspozycji.

Każda ilość czasu przeznaczona na planowanie sprawi, że twoje życie stanie się mniej chaotyczne i nie będziesz tracić niepotrzebnie czasu.

“Spojrzenie na własne życie w kategorii 168-godzinnych bloków jest cenną zmianą paradygmatu, ponieważ — w przeciwieństwie do sporadycznie planowanych dni tygodnia — dobrze zaplanowane 168-godzinowe bloki są wystarczająco duże, żeby objąć pracę na pełny etat, rodzinne zajęcia,
czas na przyjemności i relaks, odpowiednią ilość snu, a także wszystko inne, co jest dla nas ważne”. – Laura Vanderkam

Sprawdź: Jak mieć czas na to co najważniejsze? Opracuj dobry plan tygodniowy!

A  jak jest u Ciebie? Czy planujesz swoje tygodnie? Jeśli nie w piątek, to czy masz inny wyznaczony czas na zaplanowanie swojego tygodnia?