Chyba większość ludzi zgodziłaby się ze stwierdzeniem, iż dobrze byłoby wieść życie, które jest wyrazem własnych pragnień i stanowi wierne odbicie wyobrażeń na jego temat. Jednak rzeczywistość w wielu przypadkach wygląda nieco inaczej. Ludzie najczęściej nie są zadowoleni z tego, co od życia dostają, jak i nie pałają miłością do tego, co robią. Dlaczego?

Jesteś architektem – zaprojektuj swoje życie!

Sprawa rozbija się o większe, jakby to nazwać, skonkretyzowanie. Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, co chciałoby się robić i mieć tylko o nieco bardziej praktyczną wizję, która napędzałaby człowieka do odpowiedniego działania. Zatem oprócz pragnień dobrze jest mieć plan ich realizacji. Mowa o czymś w rodzaju mapy z kierunkowskazami. Może też za przykład posłużyć architekt i projekt, który tworzy. Wiadomo, że przygotowuje on plan, zanim zacznie cokolwiek robić. Ciężko byłoby mu postawić budynek lub zmienić wnętrze pomieszczenia kierując się jedynie jakimiś mglistymi i nie do końca wyraźnymi wizjami. Owszem, wyobraźnia jest bardzo ważna i stanowi niesamowity oraz pożądany element kreacji jednakże dobrze jest, kiedy znajduje ona praktyczne zastosowanie, zamiast pozostawać tylko w sferze, która jest niewidoczna i ulotna. Co więc zrobić, żeby wykorzystać ją we właściwy sposób?

Należy dokonać połączenia. Wyobraźnia, plan i działanie stanowią właśnie tę kombinację, która umożliwia odniesienie sukcesu i stworzenie czegoś, co wcześniej było tylko jedynie marzeniem. Jako ludzie zostaliśmy obdarzeni możliwością tworzenia i jest to dar, o którym nie można zapomnieć. Przecież bez możliwości twórczych nie byłoby wielu pięknych rzeczy i ludzie nie dokonywaliby także żadnych odkryć oraz wynalazków, bez których w dzisiejszym świecie nie można się obejść. Wobec tego moc kreacji to siła, o której warto sobie przypomnieć. Każde osiągnięcie, każdy sukces to nic innego jak wynik połączenia, o jakim była wcześniej mowa. Prawda jest też taka, że każdy może wykorzystać swój potencjał w maksymalnym stopniu, o ile znajdą się chęci, aby to uczynić.

“Architekt to ktoś kto widzi różnice między tym co można zrobić, a tym co powinno być zrobione”. – Larry McVoy

Być może myślisz o zrealizowaniu czegoś wspaniałego, a mimo wszystko zastanawiasz się, czemu nic nie idzie naprzód? Albo postępy są mozolne? Jeśli tak jest, to nie masz innego wyjścia, jak przysiąść i stworzyć konkretny plan. Tworzenie to poruszanie się etapami, krok po kroku, zaczynając od robienia rzeczy, które w pierwszej kolejności będą najważniejsze, albowiem bez nich dalsze działania mogą okazać się nie do końca udane i mało skuteczne. To jak kładzenie fundamentów. Także podług tego, co zamierzasz zrobić, musisz ustalić, co masz wykonać w pierwszej kolejności. Niech zobrazuje to prosty przykład. Chcąc otworzyć sklep z obuwiem, nie zaczniesz od wynajęcia pomieszczenia, a potem zastanawiania się nad całą resztą – czyli towarem, czynszem, zakupem niezbędnych akcesoriów potrzebnych do prowadzenia sklepu itd. W pierwszej kolejności tworzysz listę niezbędnych rzeczy i tego, czego musisz się dowiedzieć i co masz zrobić, aby dzięki temu wszystko miało ręce i nogi. Tak byłoby rozsądniej, prawda? Nie osiągnie się sukcesu, robiąc wszystko od końca – bez potrzebnych i solidnych fundamentów wszystko się rozleci. Dobrze jest mieć to na uwadze.

Przykład, który został podany przed chwilą, jest bardzo prosty, umożliwia on jednak zrozumienie, w czym rzecz. Pragnąc zaprojektować własne życie, musisz dobrze wiedzieć, co masz zrobić i przede wszystkim robić to po kolei. Kiedy pierwsze działanie zakończy się sukcesem, przejdź dalej. To się nazywa postęp i dzięki temu będziesz tworzył drogę, która zawiedzie Cię tam, gdzie chcesz dojść. W momencie, w którym znajdziesz się u celu, uzmysłowisz sobie, jak wszystko to, co robiłeś, układało się w jedną całość – a to dlatego, że było to zaplanowane i robione sumiennie. Tego właśnie nie pojmują ludzie. Chcą czegoś od życia natomiast brak im projektu, żeby to zrealizować. Miotają się przez to pomiędzy jedną czynnością a drugą, nie wiedząc, za co się zabrać i co tak właściwie zrobić. Ty masz jednak świadomość, że jesteś twórcą, a w związku z tym masz dobry plan, który pozwoli Ci zrealizować to, o czym zawsze marzyłeś. Jesteś też człowiekiem sukcesu, także ruszaj we własną drogę, albowiem masz własną mapę, która Cię tam zaprowadzi.

“Jesteś twórcą. Jesteś architektem. Jesteś artystą. Twoim dziełem jest Twoje życie”.