Nasz ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie połączone. Nadal często to lekceważymy, co odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Tymczasem stan naszego umysłu i nastrój realnie wpływa na procesy biochemiczne zachodzące w całym organizmie. Zapanowanie nad stresem i wieczną gonitwą myśli, pomoże nam poprawić stan zdrowia, a jak dowodzą najnowsze badania, ma wpływ nawet na ekspresję informacji genetycznej.

Największym wrogiem naszego zdrowia jest stres. Niestety wszyscy jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu na niego narażeni. Możemy jednak nauczyć się nad nim panować poprzez nauczenie się kontroli własnego umysłu i zapanowanie nad swoimi reakcjami w trudnych sytuacjach. Bardzo skuteczną techniką, która pozwoli nam to osiągnąć, jest medytacja. Sprawdź, dlaczego stres jest tak groźny i jak medytacja pomaga z nim walczyć.

Długotrwały stres zabija!

Stres to prawdziwa zmora naszych czasów. Przyczynia się on do wielu chorób cywilizacyjnych od depresji po nowotwory.

Mechanizm działania stresu na nasz organizm opiera się na aktywacji współczulnego układu nerwowego. Jest on odpowiedzialny za włączenie reakcji „walcz i uciekaj”, która w czasach gdy człowiek żył w jaskini i polował na zwierzęta, zagwarantowała ludzkości przetrwanie. Wiele jej zawdzięczamy i niewątpliwie również dzisiaj są sytuacje, w których ratuje nam życie, ale niestety może przynieść również wiele złego. W obecnych czasach, kiedy silny stres często towarzyszy nam na co dzień dochodzi do nadmiernej aktywacji reakcji „walcz i uciekaj”. Skutkuje to ciągłym wysokim poziomem hormonów stresu w organizmie (kortyzol, adrenalina), co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i wielu poważnych chorób o podłożu zapalnym, w tym również chorób serca oraz nowotworów.

Dowiedziono również, że stan przewlekłego pobudzenia współczulnego układu nerwowego wpływa znacząco na ekspresję genów, poprzez zwiększenie w organizmie produkcji cząsteczki nazywanej czynnikiem jądrowym Kappa B. Cząsteczka ta jest odpowiedzialna za aktywację genów, które sterują wytwarzaniem i uwalnianiem cytokinin, będących bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych.

W ten właśnie sposób przewlekły stres i lęk wpływają na proces ekspresji genów i prowadzą do rozwoju szeregu groźnych chorób. Okazuje się, że ratunkiem w takiej sytuacji może być tak zwane interwencje umysł- ciało (MBI), które, jak wykazują badania, są w stanie odwrócić szkodliwy wpływ stresu poprzez zmianę sposobu ekspresji genów. W praktyce MBI to po prostu różnego rodzaju praktyki mające na celu wyciszenie umysłu takie jak medytacja uważności, joga, tai chi wiele innych.

Sprawdź: Jak ogarnąć stres? Powiedz STOP!

Medytacja- skuteczna metoda walki ze stresem.

Medytacja to wspaniałe remedium na stres polecane przez psychologów na całym świecie. Centra medytacji dla chorych pojawiają się w coraz większej liczbie państwowych placówek medycznych i szpitali w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie. Dowiedziono bowiem, że techniki wyciszania umysłu są niezwykle skuteczne- znacznie przyspieszają leczenie i poprawiają rokowania u zarówno u osób cierpiących na choroby psychiczne, jak i somatyczne. Badania naukowców pokazują, że medytacja może nawet pozytywnie zmienić DNA.

Medytacja ma za zadanie uspokojenie ciągłego szumu w naszej głowie, zwalczenie negatywnego potoku myśli i zahamowanie reakcji stresowej prowadzącej do wydzielania w ciele specyficznych substancji chemicznych, które wywołują stany zapalne komórek, będące przyczyną wszelkich stanów chorobowych.

Skuteczne są różne formy medytacji- zarówno ta tradycyjna, jak i medytacja w ruchu w postaci ćwiczeń czy tańca, a także medytacja uważności, którą możemy praktykować podczas wykonywania codziennych czynności.

Medytacja jest bezpieczna i dostępna dla każdego. W wielu środowiskach narosły wokół niej pewne nieprawdziwe stereotypy jakoby była ona czymś mistycznym i trudnym dla zwykłych ludzi, tymczasem jest to po prostu dążenie do maksymalnego uspokojenia, ukojenia umysłu i redukcji negatywnych myśli.

Dzięki technikom medytacyjnym nie tylko będziemy spokojniejsi, ale również poprawi się jakość naszego snu, wzrośnie odporność organizmu, będziemy mniej emocjonalnie reagować na przeciwności losu i bardziej efektywnie sobie z nimi radzić.

„Medytuj, jeśli chcesz żyć długo i zdrowo”.

Jak zacząć medytować?

Aby zacząć medytować wystarczą chęci i kilka minut dziennie. Wystarczy rozpocząć nawet od 5 minut i stopniowo wydłużać czas medytacji. Możemy medytować w ciszy, skupiając się na własnym oddechu lub wspomóc się nagraniem medytacji prowadzonej. Znajdziemy je w Internecie.

Warto również zainteresować się, gdzie w naszym mieście możemy skorzystać z zajęć jogi czy tai czi. Może to być klub fitness, dom kultury lub szkoła jogi.

Często w sytuacjach stresowych uciekamy w używki takie jak alkohol, papierosy czy słodycze. Niestety nie zaprowadzi nas to do rozwiązania problemów, a wręcz przeciwnie- nasili je. Poszukajmy innych rozwiązań, które regularnie stosowane pomogą na w walce ze stresem i przyczynią się do poprawy naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Sprawdź: 100+ sposobów na stres. Strategie i metody jak radzić sobie ze stresem

„Medytacja polega na podążaniu za nicością. To ostateczny odpoczynek. Jest lepsza, niż najlepszy sen jaki kiedykolwiek miałeś. To wyciszenie umysłu. Wyostrza wszystko, zwłaszcza Twoją umiejętność docenienia Twojego otoczenia. Medytacja utrzymuje życie świeżym.” – Hugh Jackman