Co naprawdę jest siłą napędową skuteczności zespołu? Dlaczego jedne zespoły osiągają świetne wyniki, a inne borykają się z trudnościami? Czy można być gwiazdą o doskonałych indywidualnych osiągnięciach i jednocześnie wspaniałym graczem zespołowym? Co w rzeczywistości sprzyja skutecznemu działaniu zespołu? Jest siedem ważnych czynników, które powtarzają się w rozmaitych badaniach. Czasem jeden może być istotniejszy niż inny, ale wszystkie odgrywają rolę w osiąganiu sukcesów przez niemal każdy zespół.

Eduardo Salas i Scott Tannenbaum trakcie swojej kariery zawodowej mieli do czynienia z najróżniejszymi rodzajami zespołów, współpracując z nimi, doradzając im lub przewodząc. Podobnie jak wielu z was, mieli okazję doświadczyć siły wysoce efektywnych zespołów oraz lęków tych, które borykały się z trudnościami. Obudziło to w nich chęć rozszyfrowania kodu, który umożliwiłby im wspieranie większej liczby zespołów w odnoszeniu sukcesów. W swoich badaniach, zidentyfikowali i szczegółowo opisali w książce Skuteczne zespoły siedem głównych czynników usprawniających współpracę.

“Za więk­szo­ścią poka­zów indy­wi­du­al­nej dosko­na­ło­ści można zna­leźć ukryty wkład pracy zespo­ło­wej, która je umoż­li­wiła”. – Eduardo Salas i Scott Tannenbaum

Czym jest zespół?

Uściślijmy, co rozumiemy przez „skuteczny zespół” i zespół w ogóle. Grupa osób pracujących ze sobą w tym samym pomieszczeniu niekoniecznie musi być zespołem. Zespół według definicji Eduardo Salas i Scott Tannenbaum to:

  • co najmniej dwie osoby,
  • które współdziałają ze sobą
  • w sytuacjach, gdy przynajmniej niektórzy członkowie muszą polegać na innych choćby od czasu do czasu,
  • mając wspólne (przynajmniej częściowo) poczucie celu, i które
  • są postrzegane przez innych lub przez siebie jako jednostka (tzn. część tego, co robią, można w uzasadniony sposób przypisać im jako jednostce).

Co wyróżnia skuteczne zespoły?

Na skuteczność zespołu zdaniem Eduardo Salas i Scott Tannenbaum składają się trzy elementy:

  • niezmiennie dobre wyniki – długotrwałe uzyskiwanie dobrych rezultatów;
  • odporność zespołowa – radzenie sobie z problemami i szybkie podnoszenie się po doświadczeniu trudnych sytuacji;
  • witalność – utrzymywanie energii, zapału i zasobów potrzebnych do odnoszenia sukcesów w przyszłości.

Siła zespołu. 7 czynników zwiększających skuteczność zespołu

Jakie są główne czynników usprawniające współpracę? Oto siedem które mają kluczowe znaczenie i wpływają na zwiększenie efektywności zespołu:

#01 Możliwości

Czy mamy właściwych ludzi prezentujących właściwą kombinację wiedzy, umiejętności i innych cech?

Możliwości odnoszą się do indywidualnych i wspólnych kompetencji zespołu. Chodzi o to, żeby zespół miał dostateczną siłę. Jeśli brakuje mu kluczowych kompetencji, trudno mu będzie z powodzeniem wykonywać zadania.

#02 Współdziałanie

Czy członkowie mają właściwe przekonania i nastawienie dotyczące zespołu?

Współdziałanie jest związane z przekonaniami i nastawieniem, które poszczególne osoby codziennie wnoszą do zespołu. Chodzi o przekonania na temat członków mojego zespołu i zespołu jako całości.

#03 Koordynacja

Czy członkowie prezentują zachowania zespołowe niezbędne dla odniesienia wspólnego sukcesu?

Koordynacja jest istotą pracy zespołowej i odnosi się do działań, które zespół musi realizować, żeby osiągać wysoką skuteczność. W koordynacji chodzi o zachowanie – członkowie zespołu muszą przejawiać odpowiednie zachowania zespołowe. Chodzi o działanie, nie o postawy i nastawienie.

#04 Komunikacja

Czy członkowie skutecznie porozumiewają się między sobą i z osobami spoza zespołu?

Komunikacja odnosi się do wymiany informacji w zespole, a także z osobami i grupami spoza niego. W celu wykonania zadania trzeba zadbać o dobrą orientację w sytuacji i dobre relacje wewnątrz zespołu, a także o jego kontakty z otoczeniem.

#05 Zrozumienie

Czy członkowie zespołu tak samo rozumieją podstawowe kwestie, takie jak priorytety, role i wizję?

Zrozumienie dotyczy tego, w jakim stopniu kluczowe czynniki są rozumiane przez cały zespół lub przynajmniej przez uzupełniających się nawzajem członków. W zrozumieniu chodzi o wspólną świadomość i pojmowanie – na przykład w kwestii priorytetów, ról, sytuacji i oczekiwań.

#06 Coaching

Czy lider i/lub członkowie zespołu prezentują niezbędne zachowania przywódcze?

Coaching odnosi się do przywództwa, które niewątpliwie ma znaczenie, jako że dobry lider może pomóc zespołowi bardziej skutecznie działać. Lider oraz członkowie zespołu powinni prezentować skuteczne zachowania przywódcze.

#07 Warunki

Czy środowisko, w jakim funkcjonuje zespół, jest korzystne dla skutecznego współdziałania (np. dostateczne zasoby, kultura zapewniająca wsparcie)?

Warunki odnoszą się do kontekstu, w którym działa zespół. Żaden zespół nie funkcjonuje w próżni, a środowisko może zwiększać lub zmniejszać jego efektywność. Taki wpływ wywierają zarówno warunki lokalne, na przykład dostępność zasobów, poziom autonomii, środowisko pracy i dostępny czas, jak i szersza sytuacja, sprzyjająca pracy zespołowej lub ją ograniczająca.

“Najlepsze zespoły nie są świetne od dnia powstania. Uczą się na swoich doświadczeniach i dokonują mądrych zmian – same korygują swoje funkcjonowanie w miarę upływu czasu”.  – Eduardo Salas i Scott Tannenbaum

Uwagi końcowe

Każdy, kto kieruje zespołem, pracuje w nim lub w jakikolwiek sposób go wspiera, powinien wiedzieć, co naprawdę sprzyja jego dobremu funkcjonowaniu.

W książce Skuteczne zespoły Eduardo Salas i Scott Tannenbaum można znaleźć niezwykle jasne zalecenia pozwalające stworzyć naprawdę świetny zespół.

Skuteczne zespoły Eduardo Salas Scott Tannenbaum
Skuteczne zespoły
Eduardo Salas Scott Tannenbaum

Książka Skuteczne zespoły jest podzielona na trzy części:

  • Pierwsza część zapewnia kontekst. Znajdziesz niej przekonujące dowody, że praca zespołowa jest niezbędna w działaniu firmy; będzie ci łatwiej unikać pięciu najpowszechniejszych mitów na temat pracy zespołowej, które mogą prowadzić do złych decyzji; dowiesz się, czym różnią się zespoły i dlaczego to jest ważne, i lepiej zrozumiesz wyniki badań przedstawionych w całej książce.
  • Środkowa część, przestawia badania naukowe dotyczące pracy zespołowej. Omawia każdy z siedmiu czynników skuteczności wraz z wynikami badań naukowych na jego temat i wysnutymi z nich sugestiami, a także podaje odpowiednie przykłady zespołów w działaniu. .
  • Trzecia część część podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących zespołów. Zawiera dostosowane do roli wskazówki dla liderów, członków zespołów, konsultantów wewnętrznych lub zewnętrznych oraz wyższej kadry kierowniczej.

Na końcu książki znajduje się też zestaw narzędzi, w tym lista pożądanych kompetencji członków zespołu, wskazówki, jak przeprowadzić zebranie podsumowujące, pytania pozwalające przeanalizować warunki korzystne lub niekorzystne dla pracy zespołowej , narzędzie do szybkiej diagnozy i tabela z praktycznymi pomysłami, jak sobie poradzić z całą gamą wyzwań w pracy zespołowej.

Poznaj wyniki badań naukowych dotyczących pracy zespołowej oraz praktyczne sposoby ich zastosowania, tak żeby stać się skutecznym liderem zespołu, jego świetnym członkiem, wspierającym go menedżerem lub wpływowym konsultantem.

Dowiedz się co umożliwia zespołom osiąganie wysokiej skuteczności, a nie tylko odnoszenie doraźnych sukcesów lub uzyskiwanie dobrych wyników wyłącznie w korzystnej sytuacji.

“Do większości sukcesów przyczyniają się działania wielu osób, które skutecznie ze sobą współpracują – nawet jeśli początkowo mamy wrażenie, że zawdzięczamy je indywidualnemu talentowi”. – Eduardo Salas i Scott Tannenbaum

Sprawdź też: Jak być graczem zespołowym? 3 kluczowe cechy idealnego członka zespołu

Źródło: Skuteczne zespoły Eduardo Salas Scott Tannenbaum, wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis, tłumaczenie Bożena Jóźwiak