Wymarzone rezultaty niezależnie od dziedziny nie są przypadkowe. Stoją za nimi różne czynniki, które mają niebagatelny wpływ na sukces. Należy do nich systematyczność i odgrywa ona ważną rolę w drodze do powodzenia. Warto zatem przekonać się o płynących z niej korzyściach. Dlaczego systematyczność jest ważna do osiągnięcia celów? Czytaj dalej aby się dowiedzieć. Zaczynamy!

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”. – Arystoteles

Systematyczność w działaniu – dlaczego jest ważna do osiągnięcia celów?

Systematyczność – bez niej nie ma spektakularnego sukcesu

Każde działanie przybliżające do celu jest na wagę złota i nie można go lekceważyć. Jeszcze lepiej, jeśli są one regularne. Niestety często pojawiają się dwa istotne problemy, które potrafią uniemożliwić lub bardzo spowolnić uzyskanie pożądanych rezultatów. Pierwszym jest spadek motywacji i całkowite porzucenie wcześniejszych zamiarów. Drugim jest brak konsekwencji w działaniu i robienie czegoś raz na jakiś czas. Jest tak szczególnie wtedy, kiedy oczekuje się wyników w zbyt krótkim czasie lub ma się niewłaściwe nastawienie. Jedynie dyscyplina jest w stanie utrzymać wszystko w ryzach, tyle że wiele osób myśli o niej w negatywnych kategoriach. Słowo to kojarzy się z rygorem i wyrzeczeniami co jest całkowicie błędne. Chcąc osiągnąć sukces, nie ma innego wyjścia jak ustalić priorytet i się go trzymać. Pomoże w tym systematyczność w parze z dobrym zorganizowaniem.

„Najprostszą drogą do osiągania rezultatów jest systematyczne powtarzanie”.

Systematyczność – z każdym dniem coraz bliżej wymarzonego celu

Nawet małe czynności, lecz wykonywane codziennie mogą znacząco wpłynąć na efekty. Dla przykładu robienie czegoś raz na jakiś czas nie tylko spowalnia i przyczynia się do frustracji. Ciężej jest również wrócić do robienia poszczególnych czynności i złapać ponownie odpowiedni rytm. Systematyczność sprawia za to, że z każdym dniem:

  • nabiera się wprawy w tym, co się robi,
  • buduje się nawyk regularnego wykonywania czynności,
  • pojawiają się oczekiwane wyniki,
  • możliwe jest przeprowadzanie dokładnej analizy postępów,
  • zdobywa się cenną wiedzę i przydatne doświadczenie.

Wszystko to potrafi także utrzymać motywację i zapobiec jej zniknięciu. Ma to przy tym przełożenie na właściwe nastawienie do własnego celu. Jeśli pojawił się jakiś zamiar to i trzeba szanować własny wybór. Objawia się to chociażby w systematycznym działaniu. Taka postawa jest dowodem na to, że respektowane są własne decyzje i zamierzenia.

„Systematyczność to taki pojazd, który wiezie wszystkie narzędzia do obranego przez Ciebie celu. Maszyna , która codziennie, równo wytrwale jedzie do przodu, nawet jeśli ma ślimacze tempo. (…) Systematyczność to powtarzalne działanie, w określonym kierunku, niezależnie od warunków zewnętrznych i nastroju”. – Beatrice Bartlay

Systematyczność – jak zastosować ją w praktyce?

Nie każda osoba może mieć tyle samo czasu na realizację jakiegoś przedsięwzięcia. Jest to zrozumiałe, ponieważ mogą pojawić się jeszcze inne obowiązki. Tyle że istotne w każdym przypadku jest to, żeby znaleźć codziennie czas na to, żeby coś zrobić. Dobrze jest przy tym zapomnieć o wymówkach. Warto też ułożyć sobie plan dnia i przyjrzeć się temu, ile czasu można przeznaczyć na własny cel. Nie należy się przy tym przejmować, że ma się go za mało lub szukać innych szkodliwych wyjaśnień. Nawet 5 minut dziennie na zrobienie czegoś jest cenniejsze niż nic. Małe kroki również w końcu zaprowadzą tam, gdzie się zmierza. Właśnie dlatego dobrze jest cenić każdą nadarzającą się możliwość do uzyskania tego, czego się pragnie. Systematyczność wdrażana z każdym dniem okaże się za to ważnym wsparciem. Po jakimś czasie stanie się nawykiem i doprowadzi do sukcesu. Najlepiej zadbać o to jak najszybciej.

„Brak systematyczności to ZMORA, bo właśnie systematyczność jest kluczem do sukcesu”. – Beatrice Bartlay

Sprawdź: Siła małych celów. Zasada 1% procenta – małe zmiany – wielki sukces!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!