Dobrze dobrany kask musi wchodzić na głowę z lekkim oporem, nie powodując jednocześnie dyskomfortu po dłuższym czasie użytkowania. Jak prawidłowo określić rozmiar swojej głowy i jak sprawdzić, czy kask leży prawidłowo? Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych i łatwych w zastosowaniu zasad.

Drogi czy tani kask na motor?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy bikerzy radzą, aby zawsze kupować najdroższy kask, na jaki możemy sobie pozwolić. Jednocześnie na sklepowych półkach widać sporo modeli w przystępnych cenach, charakteryzujących się przy tym doskonałymi parametrami. Jedno jest pewne – cena nie powinna stanowić dla Ciebie jedynego wyznacznika. 

Co tak właściwie wpływa na ostateczny koszt kasku? Cena zależy od kilku czynników, do których zaliczamy typ kasku, materiały użyte do produkcji oraz jakość wykonania. Oczywiście najważniejsze jest tworzywo, z którego wykonano skorupę. Nie można zapomnieć o zastosowanych technologiach, takich jak m.in. blenda przeciwsłoneczna, czy wizjer z powłoką antyparującą.

Jak zmierzyć głowę do kasku – prosty sposób 

Jedna z możliwości jest mierzenie kolejnych rozmiarów tego samego modelu – w końcu trafisz na ten właściwy. Istnieje jednak dużo szybszy i wygodniejszy sposób. Sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, kiedy planujesz dokonać zakupu przez Internet.

Weź zwykły centymetr krawiecki i zmierz obwód swojej głowy w jej najszerszym miejscu – tuż nad uszami i ok. 2 cm powyżej brwi. Jeśli nie masz pod ręką centymetra – użyj zwykłego sznurka, a następnie przyłóż go do linijki. Następnie porównaj uzyskany wynik z tabelą rozmiarów.  

Jak sprawdzić rozmiar kasku motocyklowego?

Zastanawiasz się jak ocenić, czy wybrany kask na motor rzeczywiście leży idealnie i sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Jest na to jeden prosty sposób. Załóż kask i trzymaj go na głowie co najmniej kilka minut – po tym czasie wszystko będzie jasne. 

Początkujący motocykliści często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż nawet zbyt ciasny kask na samym początku wydaje się dobry. Dopiero po dłuższym czasie pojawia się dyskomfort. 

Każdy kask przy zakładaniu musi stawiać lekki opór, a po założeniu nie może przesuwać się na boki. Wnętrze kasku powinno dobrze przylegać do głowy i uciskać policzki, nie dotykając jednocześnie nosa i brody oraz nie uciskając skroni i czubka głowy.

Zauważ, że niektóre kaski potrzebują aż kilku godzin, aby dopasować się do kształtu Twojej głowy. W razie jakichkolwiek problemów i wątpliwości dotyczących tego, jak dobrać kask motocyklowy – poproś o poradę sprzedawcę lub zajrzyj na Dobre Sklepy Motocyklowe

Motocykl i styl jazdy – dobór kasku motocyklowego

Kask motocyklowy należy dopasować do posiadanego motocykla i preferowanego stylu jazdy. Jakie wyróżniamy rodzaje kasków na motor?

  • Kaski integralne (tzw. integrale) – chętnie wybierane przez posiadaczy sportowych maszyn oraz początkujących bikerów. Ich jednolita skorupa okala całą głowę motocyklisty, dzięki czemu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. 
  • Kaski otwarte (typu jet lub orzeszek) – przeznaczone do jazdy z mniejszą prędkością (do 60 km/h). Wybierane zwłaszcza przez miejskich motocyklistów oraz miłośników stylu retro.
  • Kaski szczękowe – doskonałe dla motocyklistów turystycznych, którzy rzadko ściągają kask z głowy. Podnoszona szczęka gwarantuje wygodę użytkowania.
  • Kaski offroadowe – przeznaczone dla miłośników sportu i jazdy w trudnych warunkach.
  • Kaski modułowe – posiadają podwójną homologację (na konfigurację otwartą i zamkniętą).

Zauważ, że poszczególne kaski motocyklowe są skonstruowane w taki sposób, aby sprostać określonym warunkom i obciążeniom. Stosowanie innych konfiguracji jest oczywiście możliwe, ale często nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.