Niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujesz i co robisz, Twój najgorszy wróg znajduje się w Tobie. Jest nim Twoje ego.

Zdaniem Rayana Holiday autora książki Ego to Twój wróg w danym momencie życia znajdujemy się na jednym z trzech etapów. Albo do czegoś dążymy i staramy się pozostawić swój ślad we wszechświecie. Albo osiągnęliśmy sukces — mały lub wielki lub ponieśliśmy porażkę — ostatnio lub jedną z wielu. Większość z nas płynnie przechodzi przez te etapy. Dążymy do czegoś do czasu odniesienia sukcesu. Cieszymy się sukcesami do czasu poniesienia porażki lub zwiększenia się dążeń. A po porażce możemy ponownie zacząć do czegoś dążyć lub osiągać sukcesy. Na każdym z tych etapów będziesz zmagał się z ego. Na każdym z nich będziesz popełniał błędy. Ego jest wrogiem na każdym z tych etapów.

„Dążenie, sukces, porażka. Ego jest wrogiem na każdym z tych etapów”.

Co to jest ego?

Istnieje wiele definicji ego. Według Ryana Holiday Ego, z którym stykamy się najczęściej, związane jest z niezdrowym przekonaniem na temat własnej wartości. Chodzi o arogancję i skoncentrowanie na sobie ambicję. Ego to kapryśne dziecko w każdym z nas, które chce stawiać na swoim, ignorując wszystko i wszystkich poza tym. Potrzeba bycia lepszym niż, kimś więcej niż, docenianym za coś ponad wszelką rozsądną potrzebę — to właśnie ego. 

„Ego to poczucie wyższości i śmiałości wykraczające poza granice pewności siebie i talentu”. – Ryan Holiday

3 etapy życia, na których EGO to Twój wróg

#01 Dążenie do sukcesu

„Niezależnie od tego do czego dążysz ego to twój wróg…”

Zamierzamy coś zrobić. Mamy cel, misję, nowy początek. Każda wielka podróż rozpoczyna się od tego miejsca, jednak zbyt wielu z nas nigdy nie dociera do planowanego celu. Często winę za to ponosi ego. Podbudowujemy się, opowiadając niestworzone historie. Udajemy, że wszystko już wiemy. Pozwalamy naszej gwieździe jasno rozbłysnąć, po czym nasze plany kończą się niepowodzeniem i nie mamy pojęcia, dlaczego tak się stało. To objawy ego, a lekarstwem na nie są pokora i kontakt z rzeczywistością.

#02 Sukces

„Ego jest wrogiem sukcesu — niezależnie od tego, czym on jest…”

A więc dotarliśmy na upragniony szczyt góry, na którą z takim mozołem się wspinaliśmy, lub przynajmniej jest on już w zasięgu wzroku. W tej sytuacji pojawiają się nowe pokusy i problemy. Oddychamy rozrzedzonym powietrzem w środowisku, które nie wybacza potknięć. Dlaczego sukces jest tak nietrwały? Jednym z powodów jest ego. Niezależnie od tego, czy upadek jest dramatyczny, czy stopniowy, zawsze może się przydarzyć, przy czym często można go uniknąć.

Przestajemy się uczyć, przestajemy słuchać i rozumieć, co jest ważne. Stajemy się ofiarami samych siebie i konkurencji. Umiarkowanie, otwartość umysłu, organizacja i cel to ważne czynniki sprzyjające stabilizacji. Równoważą one ego i pychę, które pojawiają się wraz z osiągnięciami i uznaniem.

#03 Niepowodzenie

„Niezależnie od tego, z jakimi niepowodzeniami i wyzwaniami się mierzysz, ego jest twoim wrogiem…”

Na tym etapie doświadczamy nieodłącznych w każdej podróży prób. Możliwe, że dotknęło nas niepowodzenie. Możliwe, że osiągnięcie celu okazało się trudniejsze niż oczekiwałeś. Nikt nie odnosi sukcesów przez cały czas i nie każdy osiąga cel już przy pierwszym podejściu. Wszyscy natrafiamy na komplikacje. Ego nie tylko sprawia, że nie jesteśmy na nie przygotowani, ale też często przyczynia się do ich wystąpienia. Aby sobie z nimi poradzić, aby wrócić na szczyt, niezbędne są zmiana orientacji i większa samoświadomość. Nie potrzebujemy litości — własnej lub cudzej. Potrzebujemy celu, opanowania i cierpliwości.

„Dążenia prowadzą do sukcesu (i przeciwności). Sukces rodzi nowe trudności (i, miejmy nadzieję, nowe ambicje). Przeciwności skutkują dążeniami i dalszymi sukcesami. To niekończący się cykl. Każdy z nas funkcjonuje w tym zamkniętym kręgu. […] Cokolwiek czeka nas w przyszłości, jednej rzeczy z pewnością
powinniśmy unikać. Jest nią ego. Powoduje, że wszystkie kroki stają się trudniejsze, a także utrwala porażki. Chyba że zaczniemy się uczyć na błędach — tu i teraz. Jeśli nie wykorzystamy danego momentu jako okazji do zrozumienia samych siebie i naszych umysłów, ego będzie prowadzić nas do niepowodzeń tak jak kompas wskazuje północ”. – Ryan Holiday

Uwagi końcowe

Aspiracje, sukces, porażka i znów to samo. Ego jak widzisz, na każdym z tych etapów może być czymś negatywnym i ci przeszkadzać. Wszyscy je mamy i to jest nasza odpowiedzialność, aby utrzymać je w ryzach.

Po wyeliminowaniu ego zostaje nam to, co prawdziwe. Zamiast ego pojawia się skromność. Jest to jednak twarda skromność połączona z pewnością siebie. Podczas gdy ego jest sztuczne, tego rodzaju pewność siebie zapewnia odporność. Ego jest przywłaszczane, na pewność siebie trzeba zapracować. Ego jest samozwańcze, a wynikająca z niego duma jest sztuczna. Ego oszukuje, pewność siebie przygotowuje na trudności. To jak różnica między trucizną a skutecznym lekiem.

Aby dowiedzieć się jak okiełzać swoje ego, z korzyścią dla siebie i innych sięgnij po książkę Ryana HolidayEgo to Twój wróg. Dzięki wydawnictwu Onepress i tłumaczeniu Tomasza Walczaka, ta pełna mądrości i inspiracji książka dostępna jest po polsku. Doskonale nadaje się dla każdego, kto stara się coś zrobić i osiągnąć.

Ego to Twój wróg. - Ryan Holiday
Ego to Twój wróg. – Ryan Holiday

Książka Ego to Twój wróg składa się z trzech części, które charakteryzują trzy możliwe fazy naszego życia, w których ego może wymknąć się spod kontroli i zepchnąć nas z naszej drogi.

  • Dążenie do sukcesu, pragnienie osiągnięcia większych i lepszych celów.
  • Sukces, osiąganie naszych celów i otrzymywanie publicznej pochwały.
  • Niepowodzenie, popadnięcie w niełaskę i radzenie sobie z wewnętrznym oporem.

Dla każdej z tych części Ryan Holiday przedstawia cenne lekcje, które możesz zastosować, gdy znajdziesz się w tych fazach swojego życia. Przypomina, że prawdziwy sukces kryje się w podróży i procesie uczenia. Mówi o tym, jak myśleć o celach, o właściwym podejściu do relacji z innymi i z samym sobą. Jak zachować pokorę. Jak radzić sobie z porażkami i nie tylko. 

Cel takiej struktury jest prosty: ma ona pomóc ci powstrzymać ego wcześnie, zanim rozwiną się złe nawyki. Zastąpić płynące z ego pokusy pokorą i dyscypliną w momencie odniesienia sukcesu. A także pielęgnować siłę i wytrwałość, tak by w chwili, gdy los obróci się przeciwko Tobie, porażka Cię nie zniszczyła.

Ujarzmij Twoje ego, zanim ono Cię pokona!

„Twoje ego nie jest siłą, której stale musisz się poddawać. Można sobie z nią poradzić. Można ją ukierunkować”.  – Ryan Holiday

Sprawdź też: Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukces. Cytaty Ryan Holiday

 A jak Twoje ego?