Codziennie podejmujemy setki decyzji. Niektóre z nich są tak prozaiczne, iż nie zwracamy na nie zbytniej uwagi. Jednak każdy nawet najmniejszy wybór w pewien sposób nas określa. Bowiem podejmując decyzję, wybieramy, kim chcemy być. A to z kolei kształtuje naszą tożsamość. Często dokonując wyboru, kierujemy się konkretnymi motywami. Zaś za każdym z nich stoją jakieś wartości. Te są dla nas pewnego rodzaju mapą, dzięki której poruszamy się po świecie. Podążając w kierunku życia, o którym skrycie marzymy.

W poszukiwaniu tego, co wartościowe

„Zagubiony kompas”

Często żyjemy z dnia na dzień, mknąc przez życie, szukając celu. W głębi duszy czujemy pustkę, bo wiemy, że czegoś nam brakuje. Chcielibyśmy coś zmienić, ale gubimy się, przytłoczeni nadmiarem obowiązków oraz oczekiwaniami innych ludzi. Dodatkowo słyszymy wiele głosów z różnych stron, oferujących nam drogę do szczęścia i spełnienia. Często okazuje się potem, iż to tylko puste obietnice, a my nadal jesteśmy niekompletni. Problem polega na tym, iż szukaliśmy czegoś na zewnątrz, zamiast odnaleźć to w sobie.

W świecie wartości

Każdy człowiek ma pewną hierarchię wartości. Szkopuł w tym, iż wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dopiero gdy się nad tym zastanowimy, potrafimy z pewnością w głosie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, co nas motywuje. Bo w końcu wartość jest tym, o co zabiegamy. I tak oto jedni cenią sobie sławę, drudzy rodzinę, a jeszcze inni wolność czy miłość. Każdy z nas stawia na „piedestale” pewną wartość. Ta z kolei pomaga nam dokonywać wyborów. Staje się naszym drogowskazem, prowadzącym nas przez świat. Dlatego tak ważne jest, aby znać swoje wartości. By nie stracić z oczu obranych celów i nie zagubić się w „meandrach życia”. Aby wiedzieć, kim jesteśmy i nie poświęcać czasu na coś, co nie ma dla nas znaczenia.

W gąszczy możliwości

Współcześnie mamy nieskończoną ilość możliwości, jak spędzić wolny czas.  Zaabsorbowani rozrywką, zapominamy, aby usiąść na chwilę w ciszy i pomyśleć. Zastanowić się nad tym, dokąd zmierzamy. Niektórzy mogliby stwierdzić, iż to strata czasu, ale de facto, tylko tak można czegoś dokonać. Bo gdy wiemy, co jest dla nas ważne, łatwiej stworzyć plan działania i podejmować decyzje.

Chwila na refleksję

Warto zaplanować czas na refleksję, aby w spokoju zastanowić się nad sobą i swoim życiem. Czasem wystarczy kilka minut, by spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy. Nie trzeba nawet korzystać z wyszukanych aplikacji, wystarczy kartka papieru, długopis i otwarty umysł. Wówczas możemy zadać sobie pytania, takie jak:

  • Jakie są moje trzy najważniejsze wartości?
  • Co chciałbym/chciałabym w sobie zmienić?
  • Co w sobie cenię?
  • Jakie mam cele na najbliższy rok?
  • Co pomoże mi osiągnąć moje cele?
  • Czy moje cele są zgodne z moimi wartościami?
  • Czy żyję zgodnie z moimi wartościami?

To z kolei zapoczątkuje proces zmian, który zaowocuje lepszym samopoczuciem i ułatwi obranie właściwego kierunku w życiu. Zmniejszając poziom stresu i lęku, które często nam towarzyszą.

Brzemię decyzji

Dokonywanie wyborów to niezwykle trudna sztuka. Bowiem gdyby się nad tym zastanowić, decyzje kształtują nasze życie. Warto więc nauczyć się świadomie o sobie decydować. Dzielić swój czas i uwagę na to, co faktycznie jest dla nas istotne. Dlatego gdy nie mamy określonych wartości, łatwo ulegamy wpływom innych ludzi. Spełniając ich zachcianki, rezygnujemy ze swoich planów. A życie to nasza odpowiedzialność, leżąca w naszych wyborach. Nie marnujmy swojej egzystencji na bycie kimś innym, niż naprawdę jesteśmy. Bowiem życie to ulotne chwile. Jednak jeśli właściwie sobą pokierujemy, możemy sprawić, iż ten niezwykle krótki czas, będzie miał jeszcze większe znaczenie. Bo poświęcimy swoje życie na dawanie wartości innym ludziom poprzez swoją pracę, wsparcie czy inne aktywności.

Wartość w nas samych

Szukajmy wartości w nas, tylko tam możemy znaleźć prawdę o sobie. Poznanie siebie i swoich wartości stanie się początkiem świadomego życia. To uczucie pustki, zniknie, ponieważ gdy wiemy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, nic nie odwiedzie nas od naszych celów.

Autorka Paulina Paluch Pasjonatka zdrowego stylu życia i czytania książek. Rozwój jest integralną częścią jej życia, dlatego cały czas stara się szlifować swoje umiejętności. Uwielbia spacery w deszczu, pisanie oraz aktywność fizyczną. W wolnych chwilach zagłębia się w lekturę książek z zakresu psychologii. Wierzy, że każdy może osiągnąć sukces dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji.