Czym jest sukces? Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, co i dla kogo oznacza sukces: dla jednego to napisanie książki, dla innego dojście do zamożności, dla jeszcze innego zdobycie dotąd niezdobytych szczytów. Ważne jest, aby mieć w życiu cel i wytrwale do niego dążyć. Tylko, jak dopiąć swego i nie poddać się po drodze? Co robić jeśli chce się osiągnąć sukces? Oto pięć kluczowych wskazówek, aby zdobyć to czego się pragnie. Zaczynamy!

„Sukces to maksymalne wykorzystanie możliwości jakie masz”. – Zig Ziglar

5 wskazówek, z których skorzystaj, jeśli chcesz osiągnąć sukces

#01 Miej marzenia

Nie każdy ma marzenia i potrafi zdefiniować swoje życiowe cele. Marzenia pojawiają się wtedy, gdy myślimy, że ich realizacja doprowadzi nas do szczęścia. To, dlatego dzieci mają marzenia zdecydowanie wcześniej niż dorośli. My, nieco zbyt często myślimy, że dobrze jest, jak jest. Tylko brak marzeń sprawia, że nasze życie jest po prostu puste. Bardzo często marzenia przychodzą razem z ludźmi, których spotykamy na swojej drodze. Obserwujemy innych, patrzymy na ich szczęście i wiemy, że chcemy dla siebie tego samego.

#02 Pomyśl, co daje ci to marzenie

Zastanów się, dzięki temu, że masz marzenie, poznajesz sam siebie, odkrywasz swoje możliwości i drzemiący w tobie potencjał. Twoje życie staje się bardziej kolorowe, bo każdy dzień jest nieco inny, gdy wiesz, że do czegoś dążysz. Warto dopiąć swego i warto też ryzykować, po to, by być kowalem swojego losu i zarządzać swoim życiem, a nie tylko dać się pchać losowi. Nie warto też czekać, bo nikt z nas nie jest coraz młodszy, dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

#03 Ustal swój cel

Marzenie to wizja. Cel jest konkretny. Zamień swoje marzenia w cele. Najlepiej, zapisz swoje cele, bo jakoś tak się dzieje, że słowo pisane ma moc zobowiązania, a zarazem pozwala nam nadać dokładną nazwę temu, czego tak naprawdę chcemy.

Bardzo ważne jest, aby cel był konkretny i możliwy do osiągnięcia. Wcale nie ma być łatwo, ale nie może to być coś, co jest całkowicie niemożliwe. Najlepiej jest, aby można było określić, ile nas jeszcze od niego dzieli, a więc, aby był mierzalny.

Proste, jeśli marzysz o podróży w Himalaje, możesz określić, co jest ci potrzebne: określona suma pieniędzy, właściwe przygotowanie, czyli kondycja i zadbanie o zdrowie. Teraz jest już łatwo: ustalasz, ile czasu potrzebujesz, aby uskładać określoną kwotę i ile czasu dziennie poświecisz na sport, a także kiedy wykonasz badania lekarskie itd. Od wizji przechodzisz do konkretów i działania. Proste, prawda?

#04 Walcz ze zniechęceniem

Każdy miewa kryzysy i choć wiesz świetnie, co chcesz osiągnąć, zdarza się, że ogarnia cię całkowite zniechęcenie lub po prostu wydarza się coś, co blokuje realizacje celu. To normalne, bo takie jest życie. Dlatego warto budzić się rano i zaczynać dzień z myślą, jaki cel nam przyświeca. Podstawa to wyznaczać sobie częściowe cele i odnosić w nich małe sukcesy, wiedząc, że to te drobiazgi prowadzą nas do realizacji marzenia. Bardzo ważne jest też wsparcie bliskich, którzy potrafią nas motywować. A także korzystanie z pomocy autorytetów, tych którzy przeszli przed nami jakąś ścieżkę i mogą podzielić się swoim doświadczeniem.

#05 Nie poddawaj się i wierz w siebie

Naucz się, że w życiu nie wolno myśleć o tym, że odniosło się porażkę, nawet gdy coś pójdzie nie po twojej myśli i kolejna przeszkoda zablokuje realizację celu. To tylko kolejna lekcja, z której powinieneś wyciągnąć wnioski. Do realizacji celu prowadzi cię określona droga. Trzeba pokonywać kolejne etapy, wierząc w to, że komu jak komu, ale tobie na pewno się uda. Patrz na życie z optymizmem i nie odkładaj nic na nieokreślone później.

„Sukcesu można się nauczyć.

Możesz się nauczyć, jak odnieść sukces w każdej dziedzinie.
Jeśli chcesz zostać świetnym golfistą, możesz się nauczyć, jak tego dokonać.
Jeśli chcesz zostać wspaniałym pianistą, możesz się nauczyć, jak to osiągnąć.
Jeśli chcesz być naprawdę szczęśliwy, możesz się nauczyć, jak to sprawić.
Jeśli chcesz być bogaty, możesz się nauczyć, co trzeba zrobić.
Nie ma znaczenia, w którym miejscu teraz jesteś.
Nie ma znaczenia, z jakiego miejsca zaczynasz.

Ważne jest, żebyś był gotów się uczyć”.

– T. Harv Eker

Sprawdź też: Jak osiągnąć w życiu sukces? Równanie Sukcesu Osobistego