Od czego zależą prawdziwe osiągnięcia w życiu? Co sprawia, że ludzie nie realizują tego, co sobie postanowili? Dlaczego sukces nie przyszedł pomimo poczynionych wszelkich starań mających sprawić, aby miał on miejsce? Pewnie wiele osób zastanawia się nad tym i poszukuje jakichś odpowiedzi – i są one zapewne różne. Jednak przy ustalaniu sobie celów warto zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz.

Zanim przejdziemy do wyjaśnień, w tym miejscu dobrze jest coś dodać. Zdarza się, iż czasem ciężko jest zrealizować jakiś cel w życiu, ponieważ wpływ na to mają różne czynniki: lenistwo, wykonywanie nieodpowiednich czynności, brak elastyczności i niechęć do wprowadzania skuteczniejszych metod działania oraz brak rozwoju. Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka innych powodów, jednakże nie ma sensu dalej się nad tym rozwodzić. Czemu? Bo przy ustalaniu celu najważniejszy jest jeden główny detal, który decyduje o tym, czy człowiek będzie podążał obraną przez siebie drogą, czy sobie najzwyczajniej odpuści. O czym więc mowa?

Prawdopodobnie mogłeś się tego domyślić z tytułu tego artykułu. Ważne jest ustalić, czy masz 100% pewność co do chęci zrealizowania wybranego przez siebie celu.

„Kierunek jest znacznie ważniejszy niż prędkość. Wielu ludzi pędzi donikąd!”

Masz kaprys czy prawdziwy cel?

Praktycznie większość ludzi pragnie czegoś od życia, tylko zdarza się nierzadko, że mają oni raczej kaprysy, chwilowe zachcianki niż prawdziwe cele. Nie zastanawiają się za bardzo nad tym, czy rzeczywiście czegoś chcą. Działają natomiast pod wpływem bodźców zewnętrznych i impulsów, które są ich wynikiem.

Przykłady z życia wzięte

Najlepiej będzie wyjaśnić to na przykładach. Powiedzmy, że ktoś sprawił sobie nowy i elegancki samochód. Druga osoba, widząc to, pomyślała, że też by się jej taki przydał, gdyż prezentuje się ładnie i w związku z tym pojawiła się zazdrość. Powstaje następnie obsesja, która prowadzi do gorączkowych działań urzeczywistnienia tego pomysłu. Mimo wszystko coś nie idzie i człowiekowi wydaje się, iż ma cały czas pod górkę. W końcu po wielu miesiącach starań odpuszcza sobie sfrustrowany i zły, że nie może dostać tego, czego chciał.

Z kolei inna osoba zapałała chęcią zastania prawnikiem, ponieważ wydaje się to być prestiżowy i dobrze płatny zawód. Zna ludzi, którzy go wykonują i stało się to samo, co w pierwszym przykładzie – zazdrość. Po wielu latach nauki, wylewania z siebie przysłowiowych potów i szukania miejsca pracy efekty są mizerne i taka osoba się poddaje.

Co tak naprawdę stało się w powyższych przykładach?

Przecież wydawać by się mogło, że przy tak wielkich wysiłkach i poświęceniach oba cele powinny zostać zrealizowane i zakończone wielkimi sukcesami. Porażki miały miejsce dlatego, iż nie były prawdziwymi celami, tylko kaprysami.

Pierwsza osoba może wcale tak naprawdę nie potrzebowała nowego eleganckiego samochodu, tylko czegoś innego. A druga wybrała niewłaściwy dla siebie zawód. Poza tym obie osoby nie przyjrzały się sobie dokładnie w celu ustalenia… jakie są ich prawdziwe cele i pragnienia życiowe.

Czyjś cel nie musi być Twoim celem

To, że inni ludzie coś mają i osiągają w swoich dziedzinach zawodowych sukcesy, nie oznacza automatycznie, że jest to dobre dla wszystkich. Nie w każdym przypadku się to sprawdzi, więc nie można stosować jednej miary do wszystkich, ponieważ człowiek się srogo rozczaruje. Poza tym osoby z powyższych przykładów podążały za cudzymi celami, a nie za własnymi. Stworzyły sobie kaprysy, które mogły skończyć się tylko w jeden sposób – fiaskiem.

Trzeba zrozumieć, że każdy człowiek jest inny, także co innego będzie się w jego przypadku sprawdzać. Niemniej jednak ludzie nie myślą o tym, co jest dobre dla nich. Gonią często za czymś, co kompletnie nie jest ich. Przyjmują za punkt odniesienia cudze cele i pragnienia, chcąc dokonać tego samego. To jak już wiesz, jest niewłaściwa droga.

Najwłaściwszą jest podążanie za głosem własnego serca. Jedynie własny, prawdziwy cel można zrealizować, czując się przy tym człowiekiem spełnionym. To jest prawdziwy sukces. Nie jest nim na pewno podążanie cudzą ścieżką. Tak więc pragnąc coś mieć i osiągnąć w życiu kieruj się tym, co dla Ciebie jest naprawdę ważne i wynika z osobistych pragnień. To własne unikalne marzenie jest niezbędnym paliwem do jego urzeczywistnienia. Zastanów się więc dobrze nad tym, czy to, co chcesz zrealizować, jest Twoje czy cudze. Jeśli jest Twoje, to nie odpuszczaj i podążaj tą drogą, bo to ona zaprowadzi Cię do prawdziwego sukcesu.

„Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos, on pomoże ci wybrać właściwą ścieżkę”.

Sprawdź: Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel?