Efekt kuli śnieżnej można zaobserwować w naprawdę wszystkich dziedzinach naszego życia. Możemy pokusić się nawet o poparcie teorii ekonomicznych właśnie tym procesem. Czym jednak tak właściwie jest efekt kuli śnieżnej? Niczym innym jak zbiorem niewielkich składowych, które przy pomocy czasu, konsekwencji i determinacji łączą się w coś naprawdę dużego. Dlatego obrazować to możemy właśnie kulą śniegu, która toczona z górki, z niewielkiej kulki staje się naprawdę dużą podstawą do zbudowania chociażby solidnego bałwana. Kluczowa jest tu właśnie konsekwencja. W każdym z przykładów opisanych niżej będzie ona głównym czynnikiem do powstawania naprawdę wielkich rzeczy.

“Drobne i nieznaczne dokonania mogą nas uczynić wielkimi”.

Efekt kuli śnieżnej. 5 sytuacji, w których może ci pomóc osiągać cele

#01 Marketing i marka osobista

Dziś bardzo łatwo zobrazować efekt kuli śnieżnej, przytaczając przykład marketingu mającego na celu zwiększyć popularność danej osoby. Rozszerzenie znaczenia social mediów sprawiło, że powstały nawet firmy, które zajmują się takimi działaniami zawodowo. Kluczem jest tu jednak wspomniana już wyżej konsekwencja. Skupiając się na rozsyłaniu faktów na temat danej osoby, tworzą one wokół niej zainteresowanie, które podsyłane jest dalej. Nieustannie tworzone plotki sprawiają, że coraz większa ilość osób interesuje się daną postacią nawet jeśli nie bardzo mogą utożsamiać się z czymś, co tworzy. Dziś wystarczy dążyć do dotarcia do coraz większej liczby odbiorców, aby osoba, którą chcemy wynieść na wyżyny popularności, zdobyła upragnione zainteresowanie.

#02 Nauka i rozwój

Idealnym przykładem procesu kuli śnieżnej jest również nauka. Weźmy pod uwagę chociażby naukę języka obcego. Wydaje nam się to naprawdę żmudną i ciężką pracą. Oprócz całej gramatyki, która często jest bardzo skomplikowana, musimy przyswoić również masę słówek, dzięki którym będziemy w stanie składać obszerne zdania i dokładnie wyjaśnić rozmówcy, co mamy na myśli. Wyobraźmy sobie więc, że postawimy sobie za cel naukę dziesięciu słówek tygodniowo. Może się wydawać, że to nic, ale po miesiącu będziemy znali ich już czterdzieści, a po połowie roku dwieście czterdzieści. Ta liczba to już naprawdę coś, a wymaga od nas niewielkiego nakładu pracy. Taka mała zmiana każdego tygodnia może zaprowadzić nas do całkiem dobrej znajomości języka w przeciągu nawet pół roku.

#03 Pieniądze i budowanie majątku

Oszczędzanie pieniędzy to jeden z najbardziej popularnych przykładów działania efektu kuli śnieżnej. Nie sprawi to, że z osoby, której pieniądze nie bardzo się trzymają, staniemy się posiadaczami ogromnej kwoty w pół roku, natomiast systematycznie odkładana nawet niewielka gotówka może sprawić, że po roku uzbiera nam się naprawdę spora kwota. Weźmy na przykład pod uwagę kawę, którą kupujemy na wynos w ulubionej kawiarni. Jeśli w ciągu tygodnia odmówimy sobie jej nawet raz, odłóżmy te dwadzieścia złotych na osobne konto. Na początku będzie się nam wydawało, że to nic takiego, ale po kilku miesiącach bez dotykania pieniędzy na tym koncie uzbiera nam się spora kwota. Kolejny raz- niewielka zmiana w ciągu tygodnia, a tak duża różnica dla naszego zaplecza finansowego.

“Zrób dzisiaj małe kroki, żeby jutro osiągnąć niemożliwe”. – Anisa Glen

#04 Zdrowa dieta i odchudzanie

Zrzucanie zbędnych kilogramów i zrywanie z nawykiem podjadania słodyczy również może rozwijać się w postaci naszej kuli śnieżnej. Postawmy sobie teraz przed oczami obraz osoby, która decyduje, że początkowo jednego dnia w tygodniu nie będzie jadła słodyczy. Kilka tygodni później jest jej łatwiej dodać do tej listy drugi dzień, a po jakimś czasie kolejny. Pokazuje jej to, że wytrwałość jest tylko w jej głowie i że tak naprawdę nie musi wystrzegać się ich całkowicie, aby osiągnąć pewnego rodzaju progres. Każdy tydzień z jednym dniem bez słodyczy przybliża ją do odstawienia ich już na stałe.

To samo tyczy się wybierania zdrowej diety zamiast przyzwyczajeń odgrzewania gotowców na obiad, czy zjadaniem na śniadanie kanapek wypełnionych majonezowym sosem. Jeśli mamy problem ze zdrową żywnością, nie musimy od razu zmieniać diety na idealną. Wystarczy, że na początku zmienimy jeden posiłek w ciągu dnia na taki, do którego żaden dietetyk nie mógłby się przyczepić. Później dodajmy drugi, aż zobaczymy, że zdrowa dieta nie musi być wcale nudna, skomplikowana i ciężka w utrzymaniu. Pamiętajmy też, że posuwanie się do przodu zwiększa naszą motywację.

#05 Ruch, ćwiczenia i aktywność fizyczna

Na równi z odrzucaniem słodyczy i zdrową dietą jest aktywność fizyczna. Niech kamieniem rzuci ten, kto nigdy nie zmieniał swojego życia w „następny poniedziałek” lub kto nie kupił karnetu na siłownię na pół roku i skorzystał z niego dwa razy w ciągu pierwszego miesiąca trwania. Stracić motywację z takim podejściem jest naprawdę bardzo łatwo.

Nie zamęczajmy się katorżniczymi treningami od razu. Po pierwsze znajdźmy sport, który nam odpowiada. Po drugie zacznijmy go wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu. Codzienna jazda na rowerku może nam się szybko znudzić i efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Jeśli wytrwamy przez kilka tygodni, ćwicząc raz na kilka dni, sami zdecydujemy się wprowadzić drugi, a może nawet trzeci dzień. Nawyk jest tutaj kluczem. Wyrobienie sobie go wymaga od nas jednak dobrego doboru wykonywanej aktywności, żeby była ona dla nas przyjemnością, a nie karą. Po jakimś czasie zobaczymy, że sport stał się częścią naszego życia, a wymagał jedynie niewielkiego zaangażowania na samym początku.

“Nie zaczynasz od samej budowy muru. Nie mówisz “zbuduję największy, najlepszy mur jaki kiedykolwiek został zbudowany”. Nie zaczynasz od tego. Mówisz “położę tę cegłę tak idealnie jak tylko cegła może zostać położona. Nie będzie na powierzchni ziemi lepiej położonej cegły, niż ta, którą położę.” I robiąc to każdego dnia wkrótce masz przed sobą najwspanialszy mur”. – Will Smith

Sprawdź: Siła małych celów. Zasada 1% procenta – małe zmiany – wielki sukces!