Puk, puk — strach puka do drzwi, otwiera mu odwaga, a tam nikogo nie ma. Różnica między mną dzisiaj a mną dwadzieścia lat temu jest taka: dwadzieścia lat temu się bałem i nie robiłem, dzisiaj się boję i robię. Nauczyłem się żyć ze strachem. Traktować go jak sprzymierzeńca. Być może pomogły mi pobyty u Indian, tam bowiem się dowiedziałem, kim jest prawdziwy wojownik: prawdziwy wojownik to człowiek, który się mierzy z samym sobą. Indianie powiedzieli mi tak: „Jacek, jak pokonasz samego siebie, to już ci nikt nie stanie na drodze”. Człowiek ma prawo się bać, bo tylko idiota się nie boi. Strach jest sprzymierzeńcem wojownika, ponieważ pozwala być uważnym i czujnym. Jeżeli nauczymy się z nim żyć, to tak naprawdę wszystko się w życiu zmienia. – Jacek Walkiewicz – Pełna MOC możliwości

Jestem wojownikiem i dlatego się boję….

Jacek Walkiewicz polski psycholog, znany mówca motywacyjny, trener i mentor. 20 września 2012 roku na TEDexWSB we Wrocławiu powiedział nam stojąc na scenie w jednym miejscu, trzymając rękę w kieszeni i nie nawiązując bezpośredniego kontaktu z salą, czym jest pełna moc możliwości i dlaczego warto odważyć się spełniać swoje marzenia. Po zakończeniu zszedł ze sceny i pojechał do domu nie licząc na to, że ten wykład coś zmieni. Jednak te niespełna 20 minutowe wystąpienie opublikowane w 2013 roku w serwisie YouTube nie tylko odmieniło jego życie, otwierając mu drogę do osób, firm i miejsc, do których pewnie nigdy bym inaczej nie dotarł. Wpłynęło też pozytywnie na tysiące osób. Dzisiaj (2023) ma ono blisko 8 milionów odsłon, a ta liczba stale rośnie. Każdego dnia co minutę, średnio dwie osoby oglądają wykład „Pełna MOC możliwości”. Wiele osób wraca do tego wystąpienia po raz drugi i kolejny. Bo te treści wciąż są aktualne a każdy może odnaleźć w nich coś dla siebie — ważnego w danym momencie życia.

Być może nigdy by się to nie wydarzyło gdyby nie odwaga. Odwaga Jacka Walkiewicza, żeby stanąć na scenie i w prostych, autentycznych słowach opowiedzieć swoją historię o odwadze, wchodzeniu w nieznane, podążaniu za swoimi pasjami i marzeniami. Bo jak mów Jacek Walkiewicz jeżeli masz odwagę spróbować czegoś nowego, to możesz się nauczyć tylko więcej, nigdy mniej. Bo być bohaterem swojego życia to akt odwagi.

“„Jestem wojownikiem i dlatego się boję”. Moje męstwo jest w tym strachu. Bez niego nie mógłbym być wojownikiem, ponieważ wojownik pokonuje sam siebie. Swoje słabości — bo to one stoją na jego drodze. I jeśli wojownik pokona sam siebie, to już nikt mu nie stanie na drodze do zwycięstwa i chwały”. – Jacek Walkiewicz

Jak żyć odważnie? Pełna MOC możliwości!

Jak przezwyciężyć swoje lęki i obawy? Jak być odważnym? Co wyzwala w człowieku niezwykłe siły, heroizm i bohaterstwo? Według Jacka Walkiewicza to wielkość celu, któremu służymy, w którego realizacji chcemy zmierzyć się ze swoim strachem. Bo strach strachowi nierówny. I odwaga też nie jest jedna. Wielkość celu, jego znaczenie dla nas i dla innych, jego szlachetność — tu się zaczyna proces doświadczania odwagi.

“Boi się każdy. Niektórzy przed, niektórzy w trakcie, a inni po. Największe szanse na sukces mają ci, którzy boją się po”. – Jacek Walkiewicz

Jacek Walkiewicz proponuje prostą zasadę na zyskanie odwagi: jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji, nie zostawaj w niej, lecz staw czoła wyzwaniom i szukaj sposobów na ich przezwyciężenie. Czym jest odwaga? Kiedy Jacek Walkiewicz mówi o odwadze, wyróżnia cztery jej elementy składowe:

#01 Zaufanie do samego siebie

Pierwszy element odwagi to zaufanie do samego siebie, co jest jednym z najważniejszych kapitałów życiowych.

Określenie “zaufania do samego siebie” jest trudne do ujęcia w prostych słowach. Różni się ono od wiary w siebie, która jest czymś niestabilnym i ulotnym, a zaufanie jest czymś, co możemy sami wypracować i kontrolować. Zaufanie do siebie polega na świadomości swoich dotychczasowych osiągnięć i zdolności do korzystania z wcześniejszych doświadczeń i umiejętności.

Zaufanie do samego siebie pozwala ci iść – bez tego będzie ci trudno zrobić krok do przodu. Podobnie jak dziecko, które zaczyna chodzić, a rodzice zachęcają je do prób, nawet jeśli nie od razu odnosi sukcesu. Zaufanie wynika z doświadczeń i przekonania, że jeśli daliśmy radę przejść przez trudności w przeszłości, to możemy sobie poradzić z trudnościami w przyszłości.

Będziesz szedł, potykał się i podnosił. Czasami położysz się i poczekasz, aż nabierzesz sił. Jeśli nie nabierzesz sił, poprosisz kogoś o pomoc. “Dam radę” nie oznacza wcale, że wszystko zrobisz sam – to tylko oznacza, że znajdziesz rozwiązanie.

#02 Ryzyko

Drugim elementem odwagi jest ryzyko. Życie równa się ryzyko. Ryzyko jest w każdej naszej decyzji.

Bez podejmowania ryzyka nie ma możliwości osiągnięcia czegokolwiek znaczącego w życiu, ani w biznesie. Aby postawić na swoim i podjąć działanie, które przyniesie postęp, trzeba podjąć ryzyko. Jednak aby zdecydować się na ryzykowne kroki, trzeba mieć zaufanie do siebie, swoich możliwości i umiejętności. Bez zaufania do siebie, trudno jest podjąć ryzyko. Aby podjąć ryzyko, musimy zaufać sobie.

W życiu zawsze istnieje pewne ryzyko, choć można je ograniczać. Granice ryzyka każdy sam sobie określa i każdy ma swoją własną miarę. Podobnie jak ważne jest określenie górnego limitu ryzyka, warto również ustalić dolną granicę, poniżej której człowiek przestaje żyć i zaczyna unikać wszystkiego, co nieprzewidywalne. Nieważne, ile masz lat, ważne, ile lat przeżyłeś — ryzykując świadomie.

#03 Decyzje

Trzecim elementem odwagi są decyzje. Często ludzie zastanawiają się zbyt długo przed podjęciem decyzji, ale prawdziwe projekty według Jacka Walkiewicza realizuje się z pozycji serca, a nie z pozycji umysłu. Bo w umyśle jest czysta kalkulacja i tam się opłaca lub się nie opłaca.

Twoje decyzje, twoja odpowiedzialność. To, że podjąłeś decyzję, poznasz po tym, że zaczynasz coś robić — działać, przemieszczać się w jakąś stronę, nawet złą, ale o jakimś kierunku.

Kiedy chodzisz, zawsze jesteś w ruchu, a jedna z twoich nóg jest w powietrzu, co może wydawać się niestabilne. Jednak, kiedy już zaczniesz się poruszać, stabilizacja nie jest aż tak ważna, bo ważniejsze jest wykonywanie kolejnych kroków. Dlatego jeśli nie wiesz, jakie kroki podjąć w życiu, zacznij robić cokolwiek, oczywiście w zgodzie ze sobą, z prawem i obowiązującymi normami.

Ostatecznie, w osobistej życiowej odpowiedzialności najczęściej pozostajemy samotni. Bo po wysłuchaniu różnych historii i rad, które przydarzyły się różnym ludziom, i tak każdy sam musi podjąć decyzję. Zatem nie musisz wiedzieć JAK, aby zacząć działać. Ty masz przede wszystkim wiedzieć, że CHCESZ. To, co będzie najbliższe twojemu prawdziwemu „ja” (wewnętrznej woli), pozwoli ci wzbudzić największą pasję do działania.

#04 Zaangażowanie

Ostatnim elementem jest zaangażowanie w życie. Życie na cały etat. Z pasją. Życie, w którym człowiek czuje smak tego, co się dookoła niego dzieje.

Tam, gdzie czujemy chęć, tam jest nasze zaangażowanie, a tam, gdzie jest konieczność, tam musimy się poświęcić. To proste, ale ważne pojęcia, które zmieniają sposób myślenia. Zaangażowanie pochodzi z pasji, nie z nauki w szkole. Nie możemy być zaangażowani, jeśli nie odczuwamy różnych emocji, w tym tych trudnych. Ludzie często marzą o spokojnym, bezpiecznym i wygodnym życiu, ale powinniśmy marzyć o zaangażowaniu pełnoetatowym, a nie sezonowym.

Im bardziej chcemy wszystko kontrolować, sprawdzać, oceniać, tym trudniej w pełni się zaangażować. W życiu wiele razy ograniczamy nasze zaangażowanie, co, według Jacka Walkiewicza, uniemożliwia nam pełne doświadczanie odwagi. Brakuje nam tego czwartego elementu, który jest najważniejszy:

ODWAGA = ZAANGAŻOWANIE

Bez zaangażowania nie ma odwagi, jest to tylko półśrodek. To tak, jakby sprawdzać temperaturę ognia, przesuwając rękę powyżej płomieni – tak naprawdę to nie pełne doświadczenie. Prawdziwa odwaga wymaga zaangażowania i wkroczenia w sytuację, bezpośredniego kontaktu z płomieniami. Nie da się przejść nad ogniem, nie angażując się w to doświadczenie. Oczywiście, można spróbować przejść przez ogień, nie angażując się w to w pełni, ale z dużym ryzykiem poparzenia. Angażując się w doświadczenie, można się również poparzyć, ale istotne jest, że w tym przypadku mamy pełną świadomość i uważność, a to jest oznaką mądrości życiowej.

Jeżeli patrzymy na codzienność, to oczywiście jakoś naturalnie chcielibyśmy się znaleźć w tym obszarze sfery komfortu — takiego spokojnego życia, gdzie wszystko toczy się bez większych zagrożeń. W sferze komfortu jest spokojne życie, lecz to jest droga donikąd. To, co w życiu jest najpiękniejsze, pojawia się kawałek dalej.

Czy masz jakieś wymówki, które powstrzymują cię przed zaangażowaniem się w sytuacje, które wymagają odwagi i niosą ze sobą pewne ryzyko? Czy zdarza ci się unikać takich sytuacji, bo czujesz się zbyt niepewny lub obawiasz się, że coś pójdzie nie tak? Zastanów się, co stoi na przeszkodzie twojemu pełnemu zaangażowaniu w życie i jak możesz to zmienić. Pamiętaj, że odwaga i zaangażowanie są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i spełnienia w życiu.

“Odwaga jest podobna do prądu: jest, a jej nie widać, ale widać, jakie przynosi efekty”. – Jacek Walkiewicz

Słowo końcowe

Marzenia są sprawą osobistą i indywidualną, niepodlegającą ocenie. Mogą być realne, ale również prawie nierealne. Mogą być trudne do zrealizowania, odbiegające od naszych dotychczasowych doświadczeń, skrajnie szalone. I wciąż są po nic — prócz tego, aby je zrealizować.

Aby uzyskać odwagę, potrzebujemy czterech elementów: zaufania do samego siebie, gotowości na ryzyko, decyzji i zaangażowania. Dokładnie w takiej kolejności.

Jesteś bohaterem swojego życia. Nie rezygnuj ze swoich marzeń i wartości. Miej odwagę mieć przekonania, które cię wspierają, dodają ci sił, pozwalają wytrwać w trudnych momentach życia. Miej zaufanie do samego siebie, wiarę w swoje możliwości, gotowość do pokonywania lęku i otwartość na nowe doświadczenia.

Gdy do odwagi i marzeń dodamy dążenie do sukcesu, pasję i pracę, przed naszymi oczami pojawi się pełny obraz. Pełna MOC możliwości.

Bo marzenia się realizuje, a nie czeka, aż się zrealizują. Bo życie to przygoda dla odważnych. Ruszaj naprzód z odwagą!

“Strach pukał do moich drzwi latami i puka nadal. Ale zmienił się w moim życiu pewien drobiazg — drobiazg, który jednak diametralnie zmienia jakość życia: kiedyś się bałem i nie robiłem albo zwlekałem w nieskończoność, dzisiaj się boję, ale robię”. – Jacek Walkiewicz

Pełna MOC możliwości – powraca! Wydanie 2 rozszerzone

Pełna MOC możliwości. Wydanie 2 rozszerzone - Jacek Walkiewicz
Pełna MOC możliwości. Wydanie 2 rozszerzone – Jacek Walkiewicz

Zastanów się chwilę nad swoimi sukcesami. One nie wydarzyły się przez przypadek. Żadne “udało się”, “samo wyszło”, “przy okazji”. Były możliwe dzięki pojawieniu się okazji na twojej drodze, ale to ty musiałeś zrobić wysiłek, by je wykorzystać. Musiałeś włożyć w nie pasję, pracę, determinację i odwagę, żeby odnieść sukces. Pomyśl teraz o swoich marzeniach – przecież właśnie po to one są, by je spełniać! Teraz zastanów się nad odwagą, która składa się z zaufania do siebie, podejmowania ryzyka, podejmowania decyzji i zaangażowania. Te elementy łączą się razem, by stworzyć obraz spełnionego życia, gdzie dążenie do sukcesu, pasja, praca, marzenia i odwaga pozwalają nam na pełne wykorzystanie swoich możliwości. Właśnie o tym opowiadał Jacek Walkiewicz na TEDxWSB we Wrocławiu we wrześniu 2012 roku.

Książka o spełnionym życiu, zainspirowana przez 20-minutowy wykład – powraca!

Wykład z 2012 roku, wpłynął na sposób myślenia wielu ludzi i sam Jacek Walkiewicz nie był wyjątkiem. Dzięki niemu stał się on rozpoznawalną postacią nie tylko w świecie biznesu, ale także na ulicy. Jak to wpłynęło na niego osobiście? Co nauczył się przez ostatnie 10 lat? Czym chce się podzielić z uczestnikami TEDxWSB 2012? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w drugim rozszerzonym wydaniu książki Pełna MOC możliwości, w której Jacek Walkiewicz rozwija, aktualizuje i uzupełnia swój słynny wykład. Sprawdź i wykorzystaj pełną MOC swoich możliwości!

Sprawdź też: 21 powodów dlaczego ludzie nie podejmują działania i nie spełniają marzeń

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!