Wielu ludzi wciąż zmaga się z brakiem pewności siebie. Uważają, że nadal nie są wystarczająco kompetentni. Boją się odezwać w towarzystwie, sądząc, iż nie mają nic istotnego do powiedzenia. Natomiast prawda brzmi, że każdy z nas jest wartościową osobą, która daje pewien wkład światu. Budowanie pewności siebie polega na tym, aby uwierzyć w to, iż jest się kimś więcej niż tylko błędnymi przekonaniami o sobie, gdy na przykład sądzisz, że nie jesteś wystarczająco dobry w danej dziedzinie. Dzięki świadomości możesz wzmacniać swoją pewność siebie. A ta jest niezwykle pomocna w życiu. Daje Ci odwagę, aby spełniać swoje marzenia i dokonywać rzeczy, które z pozoru wydawały się trudne do osiągnięcia.

Dlaczego warto pielęgnować pewność siebie?

Czym jest pewność siebie?

Człowiek jest pewny siebie wtedy, gdy czuje się dobrze sam ze sobą. Wierzy w siebie oraz w to, że może osiągać wyznaczone cele. Ma wówczas świadomość tego, co jest jego mocną stroną, a nad czym jeszcze musi popracować. Akceptuje zatem zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto jednak podkreślić, iż pewność siebie to coś, co możesz ćwiczyć. Nie jest tak, że od razu rodzisz się pewny siebie bądź nie. To wymaga czasu i przede wszystkim zaufania do siebie.

Jak budować pewność siebie?

Ludzie, którzy znają swoją wartość, wiedzą, że pewność siebie jest jak mięsień, należy ją ćwiczyć, aby ta była mocna i pomagała nawet w trudnych chwilach. Jednakże na początku należy się zastanowić w czym tak naprawdę jesteś dobry. Kiedy czujesz się pewnie, nie bojąc się, przejąć inicjatywy. Te mocne strony stają się wówczas fundamentem Twojej pewności siebie. Nie można także zapomnieć o swoich słabościach, gdyż budowanie pewności siebie, to także walka z tym, co przychodzi Ci z trudnością. Bowiem masz wtedy satysfakcję, że zrobiłeś coś, czego się bałeś. Nabieranie wiary we własne możliwości wymaga zatem tego, abyś miał do siebie zaufanie. Nie zniechęcaj się tym, że z początku coś Ci nie wychodzi, gdyż nie musisz być idealny, bardziej liczy się progres. Pewność siebie to zatem godzenie się z tym kim jesteś, ale świadomość tego, że nadal możesz nad sobą pracować i być lepszym człowiekiem każdego dnia.

Odwaga i pewność siebie

Gdyby spojrzeć na pewność siebie z innej perspektywy, można powiedzieć, iż jest ona odwagą do bycia sobą. Osoba, która zna swoją wartość, jest pewna swoich umiejętności, nie obawia się pokazać siebie i tego, co myśli. A bycie autentycznym to niezwykle istotny aspekt życia. Bowiem można udawać kogoś innego, pokazując pozorną pewność siebie, która tak naprawdę staje się tylko maską, skrywającą brak wiary we własne siły. Jednak i tak prawda ujrzy światło dzienne. Dlatego szczerość w stosunku do siebie jest tak ważną płaszczyzną w budowaniu pewności siebie.

Co daje pewność siebie?

Jak już wcześniej wspominałam, pewność siebie pomaga Ci osiągać cele. Dzięki niej masz odwagę, by tworzyć wspaniałe rzeczy i pokazywać je światu. Pewność siebie jest zatem „katalizatorem”, który napędza Cię do działania, pomagając wykorzystywać potencjał. Bez wiary we własne możliwości znacznie trudniej odnosić sukcesy. Pewność siebie daje komfort, aby aktywnie uczestniczyć w życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym, będąc jednocześnie usatysfakcjonowanym z własnych osiągnięć. Wtedy nawet porażka nie wpływa na Ciebie negatywnie, ale staje się lekcją, dzięki której wciąż się rozwijasz. A każdy człowiek powinien dążyć do tego, aby „wzrastać” i zdobywać nowe kompetencje. Poszerzanie wiedzy znacząco wpływa na Twoją pewność siebie, dając Ci swobodę wypowiedzi w konkretnej dziedzinie, gdyż wiesz, o czym tak naprawdę mówisz.

Nie bój się realizować celów

Niech zatem pewność siebie umacnia Cię w dążeniu do celów. Gdy przyjdzie gorszy czas, powiedz sobie: „Dam radę, już wielokrotnie wykonywałam/wykonywałem to zadanie.”; „Posiadam na tyle dużą wiedzę, iż jestem w stanie zrealizować ten projekt”. Ta wiara we własne możliwości pomoże Ci się „wznieść” ponad granice swoich lęków.

Autorka Paulina Paluch Pasjonatka zdrowego stylu życia i czytania książek. Rozwój jest integralną częścią jej życia, dlatego cały czas stara się szlifować swoje umiejętności. Uwielbia spacery w deszczu, pisanie oraz aktywność fizyczną. W wolnych chwilach zagłębia się w lekturę książek z zakresu psychologii. Wierzy, że każdy może osiągnąć sukces dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji.

„Kluczem do sukcesu jest pewność siebie. (…) Możesz zrobić prawe wszystko, jeśli tylko w to wierzysz”. – James Patterson