Wyobraź sobie, jak wyglądałoby twoje życie, gdyby nie dominowały w nim chaos, zmęczenie i poczucie przytłoczenia, a główną rolę odgrywałyby poczucie sensu, wysoka wydajność i czas na przyjemności. Jak lepiej wykorzystać każdy dzień i poprawić jakość życia? Stwórz pozytywną codzienną rutynę, która będzie idealnie łączyć twoją osobowość z pracą zawodową i osobistymi zobowiązaniami radzą i przekonują S. J. Scott i Rebecca Livermore współautorzy książki Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny. Dlaczego warto stworzyć codzienną rutynę? Oto osiem powodów, które potwierdzają dlaczego rutyna jest ważnym elementem naszego życia.

“Twoja codzienna rutyna to coś dużo więcej niż punkty skreślane kolejno z listy. Jej celem jest poprawienie jakości Twojego życia oraz życia Twoich najbliższych”. – S. J. Scott i Rebecca Livermore

Dlaczego warto stworzyć codzienną rutynę?

#01 Dzięki rutynie łatwiej jest utrwalać konkretne nawyki.

Jedną z zalet codziennej rutyny jest to, że ułatwia ci utrwalanie nowego nawyku w sytuacji, gdy brakuje ci czasu lub motywacji. Wyrobienie w sobie nowego nawyku bywa trudne. Jeżeli jednak wprowadzisz drobną zmianę w istniejącej już rutynie, wzrosną szanse na to, że wytrwasz w swoim postanowieniu.

#02 Rutyna zwiększa Twoją wydajność.

Codzienna rutyna pomaga zrobić więcej w krótszym czasie, dzięki czemu możesz osiągnąć więcej w ciągu każdego dnia. Chcesz się w czymś udoskonalić? Rób to ciągle. Rozwiniesz swoje umiejętności i będziesz to robić coraz szybciej. Dzięki konsekwentnej praktyce szybciej dotrzesz do celu.

#03 Rutyna rozbudza kreatywność.

Kiedy wykonujesz jakąś czynność o określonej porze, twoja podświadomość w naturalny sposób łączy ze sobą te dwa elementy. Kiedy wyszkolisz swój umysł tak, aby funkcjonował w określony sposób w wybranych porach dnia, pozytywne efekty mogą cię zaskoczyć. Zaplanuj sobie kreatywną aktywność na jakąś porę dnia, a przekonasz się, że dostosujesz się do tego planu.

#04 Rutyna daje poczucie bezpieczeństwa.

Zmiany są dobre. Jednak zbyt nagłe i duże zmiany powodują niepotrzebny stres i lęk. Kiedy masz podstawową codzienną rutynę, praktycznie do zera eliminujesz niepokój związany z tym, że nie wiesz, czego się spodziewać. Codzienna rutyna zmniejsza stres, jaki odczuwasz, mając setki decyzji do podjęcia każdego dnia.

#05 Rutyna ułatwia koncentrację.

Jeżeli regularnie wykonujesz całą serię czynności, praktycznie nie musisz się zastanawiać nad następnym ruchem. Momentalnie wpadasz w stały rytm. Twoje czynności stają się rutynowe wręcz automatyczne, przy nieznaczącym wkładzie z twojej strony. Dzięki temu działasz efektywniej z większym skupieniem na tym co ważne.

#06 Rutyna zmniejsza presję.

Odkładanie czegoś do ostatniej chwili sprawia, że zaczynasz czuć silną presję, aby nadrobić stracony czas. Przykładem może być nauka do ważnego egzaminu. Zamiast uczyć się na dzień przed egzaminem, lepiej potraktować naukę jako jeden z elementów swojej codziennej rutyny i przyswajać nowy materiał w niewielkich, łatwych do zapamiętania blokach. Dzięki utrwalonemu nawykowi uczenia się pójdziesz na egzamin doskonale przygotowany.

#07 Rutyna sprawia, że zadanie staje się prostsze.

Pomyśl o wszystkim, czego się nauczyłeś od okresu dzieciństwa. Wykonujesz te same podstawowe czynności w ogóle się nad nimi nie zastanawiając. Stanowią one normalną część twojej rutyny od tak dawna, że nie musisz się do nich przyzwyczajać. Po prostu to robisz!

#08 Rutyna pomaga walczyć z prokrastynacją, zmniejszając odczuwany stres.

Czy zdarza ci się czasami zwlekać z rozpoczęciem jakiegoś zadania, bo nie wiesz, od czego zacząć? Mając utrwaloną rutynę, rzadziej odkładasz swoje obowiązki na później, ponieważ wiesz, co robić i dlaczego dana sprawa wymaga twojej uwagi.

“Codzienna rutyna pomaga w zmniejszeniu ładunku poznawczego, ponieważ gdy robimy jakąś rzecz dzień w dzień, z czasem stajemy się ekspertami”. – S. J. Scott i Rebecca Livermore

Jak lepiej wykorzystać każdy dzień? 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny

S.J. Scott i Rebecca Livermore wskazują również na sześć głównych obszarów codziennej rutyny, na których warto się skupić. Oto one:

#01 Energia (sen i regeneracja).

Energia jest skończonym zasobem. Żyjemy w ciągłym biegu, dlatego wielu z nas ma wrażenie, że brakuje nam czasu na odnowienie zapasów energii. Dzięki starannemu planowaniu możemy ją utrzymać na optymalnym poziomie.

Wystarczy uważnie obserwować swój poziom energii i stosować sprawdzone metody „naładowywania akumulatorów”, żeby z powrotem stanąć na nogi, gdy opadniesz z sił. Szczególnie istotny jest tutaj dobrej jakości sen i dostosowanie się do swojego rytmu okołodobowego. Zidentyfikuj chwile, w których twoja wydajność jest na najwyższym poziomie — a także te, w których zaczyna brakować ci energii.

#02 Odżywianie się (ogólna dieta i planowanie posiłków).

Oferta produktów spożywczych jest bardzo bogata. Niektóre z nich są zdrowe, a inne nie. Twoje decyzje dotyczące tego, co zjesz, wcale nie są podejmowane w chwili, gdy odczuwasz głód. Często zależą od twoich nawyków związanych z tym, czy planujesz swoje posiłki z wyprzedzeniem.

Dlatego jeśli chcesz, żeby planowanie posiłków weszło ci w nawyk, musisz stworzyć odpowiednią codzienną i tygodniową rutynę. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie określonego dnia w tygodniu na zaplanowanie posiłków i drugiego na zakupy. Potraktuj obie te aktywności jak umówione wizyty — dzięki temu zwiększysz szanse na to, że rzeczywiście to zrobisz.

#03 Aktywność fizyczna (regularne treningi i ruszanie się w ciągu dnia).

Dlaczego warto ćwiczyć? Powodów jest wiele. Ćwiczenia pomagają schudnąć. Ćwiczenia zmniejszają stres i osłabiają inne negatywne emocje. Dzięki ćwiczeniom masz więcej energii. Ćwiczenia zapewniają też lepszy sen. Pomagają walczyć z chorobami i innymi problemami zdrowotnymi.

Nie wszyscy jednak lubią ćwiczyć. Być też z ćwiczeniami jesteś na bakier. Na szczęście możesz znaleźć taką aktywność, która będzie ci odpowiadać. Zaplanuj swoją codzienną rutynę w taki sposób, aby łatwo ci było wygospodarować krótkie chwile na ćwiczenia. Prawdziwe korzyści z ćwiczeń pojawiają się wtedy, gdy trenujesz 4 – 5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut dziennie.

#04 Rutynowe zajęcia (powtarzające się prace, obowiązki domowe itd.).

Wszyscy mamy rutynowe obowiązki, które niekoniecznie są przyjemne, ale trzeba je wykonywać. Nie jesteś w stanie wyeliminować ich ze swojego życia, ale możesz poszukać najprostszych i najbardziej pożytecznych sposobów na codzienne wykonywanie tych czynności.

Zidentyfikuj rutynowe zajęcie, które zajmuje ci najwięcej czasu. Może to być sprzątanie, porządkowanie albo wykonywanie rodzicielskich obowiązków. Możesz przyspieszyć wykonywanie codziennych prac, czyniąc z nich element swojej porannej i wieczornej rutyny. Najlepszym sposobem na zautomatyzowanie jakiegoś zachowania jest połączenie go z nawykiem, który już został silnie utrwalony. Bardzo szybko zauważysz, że dzięki usystematyzowaniu rutynowych działań zaoszczędzasz sporo czasu.

#05 Praca (u kogoś lub dla siebie).

Im większa jest Twoja produktywność, tym więcej masz czasu na kreatywne i przyjemne zajęcia. Jak zwiększyć wydajność w pracy i robić więcej rzeczy w ciągu dnia? Sekretem utrzymania wysokiej wydajności jest przede wszystkim zrozumienie, ile energii wymaga każde zadanie i kiedy pracuje ci się najlepiej.

Następnym krokiem jest uporządkowanie swojego dnia w taki sposób, aby wszystkie „wysokoenergetyczne zadania” wykonywać w momentach swojej szczytowej wydajności. Są takie rzeczy, które musisz zrobić, aby osiągnąć to, co jest dla ciebie najważniejsze, dlatego określając wymagany poziom energii dla poszczególnych zadań, bierz także pod uwagę ich znaczenie. W chwilach, gdy nie jesteś w szczytowej formie, sensownie jest zająć się czymś, co nie wymaga dużej koncentracji.

6. Przyjemności (hobby, relaks albo kreatywne zajęcia).

Praca jest istotna ale to tylko jeden z elementów naszego życia. Ważne jest, aby przeprowadzić analizę swojego codziennego życia i zastanowić się, co możesz zmienić, żeby mieć więcej czasu na rzeczy, które mają dla ciebie znaczenie. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Może to być pielęgnowanie bliskich relacji, pasje, sport, działania kreatywne, rozwój duchowy, wolontariat, podróżowanie czy rozwijanie dodatkowego biznesu. Możliwości jest wiele, a wybór należy do Ciebie!

Bez względu na twoją sytuację i życiowe zobowiązania jesteś w stanie wygospodarować czas na rzeczy, które są dla ciebie najważniejsze — wystarczy odrobina kreatywności i starannego planowania. Kluczem do sukcesu jest świadome decydowanie o tym, jak spędzasz czas.

Zastanów się, jakie drobne zmiany możesz wprowadzić w swojej codziennej rutynie, aby zyskać więcej czasu i energii na robienie rzeczy, które naprawdę kochasz.

“Chodzi o to, aby utrwalać proste nowe nawyki, które w końcu wywołają trwałą zmianę w Twojej codziennej rutynie”. – S. J. Scott i Rebecca Livermore

Chcesz dowiedzieć się więcej?

W książce Wykorzystaj lepiej każdy dzień znajdziesz wiele strategii, które mogą Ci pomóc w zmaksymalizowaniu tych sześciu kluczowych obszarów Twojego życia. Dla przypomnienia te obszary to:

  • energia,
  • odżywianie się,
  • aktywność fizyczna,
  • rutynowe zajęcia,
  • praca,
  • przyjemności.
Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny - S. J. Scott, Rebecca Livermore
Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny – S. J. Scott, Rebecca Livermore

Dowiedz się jak podzielić aktywności w tych sześciu obszarach Twojej rutyny zgodnie ze znaną zasadą parto 80/20, i co możesz zrobić, żeby czerpać jak najwięcej korzyści z wszystkiego, co robisz.

Z tej książki dowiesz się, jak osiągnąć większe spełnienie i odnosić liczniejsze sukcesy w życiu dzięki dobrze dopasowanej codziennej rutynie.

Książka Wykorzystaj lepiej każdy dzień jest oparta na założeniu, że codzienna rutyna wcale nie musi Cię ograniczać ani zabierać ci wolności. Wręcz przeciwnie, dzięki niej twoje życie może stać się pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Niektóre aspekty codziennej rutyny opisane w książce Wykorzystaj lepiej każdy są uniwersalne niemalże dla wszystkich, a inne mogą nie pasować do twojego trybu życia — i nic nie szkodzi! Po prostu wybierz strategie, które ci pomagają, i zignoruj całą resztę.

Nadanie struktury swoim dniom da ci większą swobodę we wszystkich aspektach Twojego życia. Zamiast spędzać czas na robieniu rzeczy, które nic nie wnoszą, zaczniesz uważnie analizować wszystkie swoje aktywności i oceniać, czy rzeczywiście są warte twojego czasu.

Stwórz własną idealną codzienna rutynę i zacznij lepiej wykorzystywać każdy dzień!

“Możesz udoskonalić każdy aspekt swojego życia, robiąc drobne rzeczy każdego dnia!”

Źródło: Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny – S. J. Scott, Rebecca Livermore, wydawnictwo Sensus 2022, tłumaczenie Joanna Sugiero

Sprawdź też: Uwolnij siłę rytuału! Kreatywne rytuały przydatne w pracy.