Jak mieć łatwe życie? Życie nie musi być skomplikowane. Komplikacja w naszym życiu jest często tworzona przez nas samych. Aby, życie było prostsze warto trzymać się jasnych zasad i wartości. Mieć określony cel w życiu, opracowany plan działania, który konsekwentnie realizujemy. Podejmować decyzje z wyprzedzeniem. Eliminuje to niepotrzebny stres i oszczędza czas. Upraszczanie i prostota to jeden ze sposób na dobre samopoczucie i lepszą jakość życia.

„Chodzi o to, żeby w tym, co złożone, szukać prostoty, zamiast niepotrzebnie komplikować i tak już skomplikowane”. – Madeleine Thien

Oto 7 zasad, które możesz stosować, aby mieć prostsze i bardziej udane życie:

Zasada # 1 – Rób to, co mówisz, że zrobisz

Aby budować swoją reputację i zaufanie, Twoje słowa muszą pozostać spójne z Twoimi działaniami. Kiedy mówisz, że zamierzasz coś zrobić, to po prostu musisz to zrobić. Zbudujesz w ten sposób szacunek do siebie samego, a także inni ludzie też będą to u Ciebie cenić.

Zobowiązując się do dotrzymania słowa, zaczniesz dokładniej zastanawiać się przed przyjęciem jakiegoś zobowiązania czy zadania. Zamiast mówić „tak”, nie do końca zdając sobie sprawę na co się zgadzasz, a później próbując się wykręcić z tego do czego się właśnie zobowiązałeś.

Upraszcza to również Twoje życie, bo nie musisz odkręcać tego co powiedziałeś.

 „Zaufanie budują nie słowa, ale spełnione obietnice”.

Zasada # 2 – Działaj uczciwie 

Postępuj właściwie i w zgodzie z prawem oraz własnym sumieniem. Wielu ludzi ma moralność i deklaruje uczciwość, jednak gdy pojawia się okazja do osobistych korzyści, nasza moralność często schodzi na dalszy plan. Działaj uczciwie i rób to, co dobre i właściwe, za każdym razem. Kiedy zrobisz dobry uczynek lub podejmiesz właściwą decyzję dla dobra innych, to dobro często do Ciebie wróci.

Jeśli decydujesz się oszukiwać, stosować podstępy, manipulować prawdą, celowo zatajać informacje lub mówiąc wprost kłamać innym, w gruncie rzeczy tworzysz w ten sposób fałszywą rzeczywistość. Jest to fikcyjny świat, w którym musisz zachować ostrożność, aby utrzymać równowagę. W pewnym momencie przestajesz pamiętać co komu nakłamałeś, co jest prawdziwe, a co bujdą. Na dłuższą metę staje się to bardzo męczące i stresujące.

Nie bądź zwodniczy. Nie manipuluj. Nie kłam. Bądź uczciwy i okazuj innym szacunek. Uczciwe życie to prostsze życie. Uczciwość to przestrzeganie reguł i praw moralnych, nawet gdy inni tego nie widzą lub nie oczekują.

„Nasz charakter objawia się w tym co robimy, kiedy nikt nie patrzy”.

Zasada # 3 – Bądź punktualny

Punktualność to stawianie się w ściśle określonym czasie. Nie ważne z kim się umówiłeś na spotkanie, z kolegą z pracy, żoną, potencjalnym klientem czy prezydentem, upewnij się że przybyłeś punktualnie, a najlepiej bądź parę minut wcześniej.

Czas to najcenniejsze co mamy, a spóźnianie się pokazuje brak szacunku oraz to że mamy kłopot z dotrzymywaniem słowa i planowaniem.

Punktualność to również mniej niepotrzebnego stresu, który się pojawia gdy zbliża się umówiona godzina spotkania, a Ty nadal jesteś w drodze albo szukasz wolnego miejsca do parkowania, którego nie ma.

Jak myślisz, który kandydat o pracę, czy handlowiec będzie miał większe szanse, ten który przybył na umówione spotkanie punktualnie, czy ten który się spóźnił? Przez zwykłe bycie na czas możesz zwiększyć swoje szanse na sukces i zyskać wiele w oczach osób, z którymi się spotykasz.

„Kiedy ktoś poświęca Ci czas – pamiętaj, że daje coś, czego nigdy nie odzyska”.

Zasada # 4 – Pracuj ciężko. Ciężej niż konkurencja.

Przeciętny człowiek powie Ci, że życie polega na utrzymaniu idealnej równowagi między wszystkimi aspektami życia, w szczególności pracą a życiem osobistym. Do pewnego stopnia jest to prawda, jednak prawdziwi zwycięzcy wiedzą, że jest to często usprawiedliwienie i wymówka ze strony osób leniwych, aby nie wkładać dodatkowego wysiłku w pracę.

Jeśli jeszcze nie osiągnąłeś swoich celów, powinieneś dawać z siebie wszystko co najlepsze i harować ciężko, aby uzyskać to, czego pragniesz. Możesz zostać posądzony o bycie pracoholikiem i usłyszeć, że powinieneś „wyluzować”. Jednak gdzie doprowadzą Cię wymówki i odpuszczanie? Ludzie sukcesu i zwycięzcy myślą perspektywicznie, mają wizję i planują z wyprzedzeniem. Są gotowi poświęcić dziś dla lepszego jutra. Gdy osiągniesz swoje cele, możesz spędzać czas, jak chcesz. Do tego momentu nie odpuszczaj.

„Sukces to nie żadna magia – Tylko zwykła ciężka praca”.

Zasada # 5 – Codzienne ucz się czegoś nowego

W ciągu dnia jest tylko 24 godziny, więc po co marnować go tak wiele na bezmyślne działania podobne niczym do bycia zombie? Wyłącz telewizor, czy Netflixa, wyloguj się z Facebooka lub innych mediów społecznościowych, najlepiej jeśli możesz wyłącz w ogóle telefon. Ogranicz do minimum wszelkie rozpraszacze uwagi i przerwij zajęcia, które drenują Twój czas, a nie wnoszą do Twojego życia wartości.

„Odzyskany” w ten sposób czas przeznacz na przyswajanie wartościowych informacji i rozwój siebie. Weź do ręki książkę i zacznij czytać lub napisz swoją książkę. Zacznij uczyć się nowego języka czy nowej umiejętności np. naucz się grać na jakimś instrumencie, idź na kurs tańca możliwości jest mnóstwo. Zrób coś, co będzie stymulować Twój mózg każdego dnia. Stagnacja i brak rozwoju to śmierć za życia.

Sprawdź: Jak lepiej się uczyć? Skuteczne sposoby na naukę.

„Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi…”

Zasada # 6 – Gdy nie masz pieniędzy, nie rób zakupów

Kontrowersyjna zasada w świecie, który promuje życie na kredyt, odroczone płatności i zakupy na raty. Jest to jedna z zasad, która niesie za sobą wiele korzyści, jednak sporo osób jej nie stosuje. Często ludzie kupują rzeczy, na które de facto ich nie stać.

Powinieneś unikać długów za wszelką cenę. Zwłaszcza chodzi o „głupie” długi, czyli długi konsumpcyjne. W mniejszym stopniu chodzi tu o długi inwestycyjne jak zakup na kredyt nieruchomości pod wynajem, aby mieć w przyszłości dochód pasywny z najmu.

Chodzi o impulsywne kupowanie 70 calowego telewizora na kredyt bo są mistrzostwa świata w piłce nożnej, najnowszego smartfona, czy nowego samochodu, którego utrzymanie będzie wysysać nasz budżet, a jego wartość w czasie będzie maleć.

Lepiej żyć skromniej, oszczędzić i kupić coś, gdy faktycznie możesz sobie na to pozwolić, a nie zadłużać się, aby zaspokoić chwilową zachciankę, czy w ten sposób zaimponować sąsiadowi czy znajomym. Jeśli wydajesz pieniądze to rób to z głową. Korzystaj z różnych promocji, okazji, rabatów. Najlepiej inwestować pieniądze w siebie, własny rozwój osobisty, czy własny biznes.

Zwiększ swoją inteligencję finansową. Lepszy jest spokój niż ciągła obawa o spłatę długów i lęk przed dzwonkiem do drzwi, za którymi może stać komornik. To upraszcza życie.

„Luksus to przede wszystkim odporność na pokusy, które naszego życia nie upiększają, lecz je zaśmiecają”.

Zasada # 7 – Mniej mów, więcej rób

Najlepszy sposób na rozpoczęcie to przestać mówić i zacząć robić. Zamiast snuć plany i opowiadać co zamierzasz, po prostu zacznij działać. Niech Twój sukces mówi sam za siebie. Postępuj zgodnie z powyższymi zasadami, pracuj ciężko i rób to, co mówisz. Nie trać czasu na porównywanie się i obgadywanie innych lub chwalenie się swoim ostatnim osiągnięciem czy sukcesem. Kiedy naprawdę osiągniesz sukces, inni Ci o tym sami powiedzą – nie ma potrzeby abyś zachwalał sam siebie.

 Pracuj nad sukcesem w ciszyNiech krzyczą za ciebie twoje osiągnięcia.”

Przestrzegaj powyższych zasad a zobaczysz, że poprawi się jakość Twojego życia. Warto zauważyć, że te zasady nie są jakimiś nowatorskimi strategiami. To sprawdzone reguły znane od wielu, wielu lat. Wiele osób jednak o nich zapomina, dlatego warto o nich przypominać.

Jakie inne zasady, dodałbyś do tej listy? Daj znać w komentarzu pod spodem!

Rośnij w siłę!