Nawyki wraz z przekonaniami mogą wspierać nas w naszych działaniach albo wpływać destrukcyjnie na wszystko, co robimy. Tak więc będą pomagały nam w osiąganiu sukcesów lub nie. Wszystko zależy od tego, jaką postawę się przejawia – negatywną czy pozytywną. Jak wiadomo, ta druga jest sprzyjająca. Natomiast nad pierwszą można popracować. Jak to zrobić?

Jako ludzie najczęściej nieświadomie powtarzamy jakąś czynność i pewien typ zachowania, który skutecznie sabotuje to, czego się podejmujemy, zamiast mieć dla nas zbawienne skutki. To, że ludzie są chodzącymi nawykami, nie jest żadną nowością. Nabieramy ich już od wczesnego dzieciństwa i często towarzyszą nam przez całe życie. Cała sztuka w tym, żeby rozpoznać te użyteczne, jak i te, z których żadnego pożytku nie ma. Tylko dzięki takiemu rozgraniczeniu można dokonać pozytywnych zmian.

“Jeśli wierzysz, że możesz się zmienić – jeśli uczynisz z tego nawyk – zmiana staje się realna. I na tym właśnie polega prawdziwa siła nawyków: wiedza, że twoje nawyki są takie, jakie sobie wybierasz”. – Charles Duhigg

Jak zmienić nawyki na lepsze?

„Nawyki można zmienić”.

Nie są one czymś, co przynależne jest nam od początku do końca i za żadne skarby nie mamy możliwości pozbycia się ich. Nawyki to nic innego jak pewne nabyte i podpatrzone gdzieś sposoby myślenia, zachowania oraz postępowania, które są w nas następnie kodowane i powtarzane – najczęściej właśnie nieświadomie. I tak jak są nabyte, tak również można je zmienić. Oczywiście potrzeba nieco chęci i determinacji, żeby móc z nimi coś zrobić. Posiadając nawyki, które nie są pożądane, trzeba je zastąpić tymi, które takowymi będą. Tak na marginesie, za każdym sukcesem stoi osoba, która posiada odpowiednie nawyki i przekonania, także dobrze byłoby przypominać sobie stale o tym, aż wejdzie to… w nawyk.

Teraz dwa przykłady wyjaśniające, co można zrobić z niechcianymi nawykami. Oczywiście są to tylko przykłady. To Ty już musisz zdecydować o tym, jaki nawyk chcesz wyeliminować i jakim go zastąpić. Wracając do tematu. Jeśli przykładowo wszędzie się spóźniasz, to nie masz innego wyjścia jak zacząć nad tym panować. Nastawiaj sobie alarm nieco wcześniej, tak żeby dawał Ci znać o tym, że koniec z tym, co w danej chwili robisz i basta. Jeśli powodem Twojego notorycznego spóźniania się jest siedzenie przed komputerem, buszowanie po portalach społecznościowych i przeglądanie nic nieznaczących witryn bądź oglądanie telewizji to wybacz, musisz to również ukrócić. Nie obejdzie się bez samodyscypliny, jeśli chodzi o wyrobienie w sobie nowego nawyku. W tym przypadku jest to punktualne pojawianie się w miejscach, w których masz być. Robiąc to regularnie przez jakiś czas, wejdzie to w końcu do Twojego normalnego, aktualnego podejścia do sprawy i po spóźnianiu się nie zostanie ani śladu.

Z kolei mając zamiar zadbać o kondycję bądź zrzucić kilka kilogramów trzeba zacząć przynajmniej biegać. Na nic nie zda się robienie tego raz w miesiącu. Należy to robić kilka razy w tygodniu. Jeśli nie robiło się tego wcześniej, to trzeba w końcu się ruszyć i zacząć robić to systematycznie. Również i to wejdzie w nawyk po jakimś czasie, a człowiek bez żadnej specjalnej zachęty bądź motywacji będzie po prostu ubierał się i wychodził biegać.

Widzisz, nawyki można zmienić w bardzo prosty sposób. Nie ma tutaj żadnych tajemnych formuł i specjalistycznych metod. To ludzie mają problem z prostymi rzeczami i komplikują je do granic możliwości, poszukując jakichś dziwnych sposobów mających im zapewnić zmianę sposobu postępowania i wprowadzenia nowych nawyków. Robią z tego maksymalnie pokręcone zagadnienie, zamiast jak najbardziej uprościć wszystko. Jeśli jakieś nawyki faktycznie przeszkadzają, to trzeba je po prostu zmienić. To jest cała filozofia oraz formuła i nie jest do tego potrzebna tona książek, oraz innych materiałów z magicznymi wskazówkami. Gmatwając i utrudniając sobie wszystko, utrudni się także osiągnięcie sukcesu. Co istotne, sukces osiąga się, mając „przejrzyste” przekonania, sposób myślenia i podejście do niego oraz oczywiście odpowiednie nawyki. Zmierzaj zatem w stronę upraszczania, a nie komplikowania.

„Obserwuj siebie i własne nawyki”.

Warto przyjrzeć się samemu sobie, jeśli chodzi o nawyki, jakie się posiada. Uczciwie zrobić listę tych nawyków, które wspierają i które są niszczące, a następnie pomyśleć, jakimi dobrymi można zastąpić te, które po prostu tylko przeszkadzają Ci w osiągnięciu upragnionych rezultatów i sukcesu.

Nie wychodź też założenia, że nie da się niczego zmienić, a jakieś Twoje nawyki są przylepione do Ciebie na stałe jak jakieś naklejki. Pamiętaj o tym, że naklejkę zawsze można ściągnąć. Czasem łatwiej a czasem trudniej – jednak można. I można również na jej miejsce przykleić nową, właściwą. To od Ciebie wszystko zależy. Także zmieniaj nawyki, jeśli uważasz, że te, które masz, nie pomagają Ci w niczym. Pomyśl również o sukcesie, który pragniesz osiągnąć. Myślenie o nim również pomoże pozbyć Ci się niechcianych nawyków.