Wewnętrzny spokój to coś, co każdy z nas posiada ale może tego nie znać lub mógł to w sobie zatracić. Kwintesencją psychicznego komfortu jest właśnie wewnętrzny spokój. Pozwala on nam poukładać sobie wszystko w naszych głowach, poprawić jakość naszego snu a także uniknąć stanów depresyjnych w przyszłości. Jak odnaleźć wewnętrzny spokój? Oto kilka sprawdzonych sposobów na odnalezienie w sobie źródła wewnętrznego spokoju. 

“Wszystko co kosztuje cię Twój wewnętrzny spokój, jest zbyt drogie”.

Tak odnajdziesz wewnętrzny spokój

Czas by odpocząć 

Z czym Ci się kojarzy współczesny świat? Osiąganie konkretnych wyników, większa produktywność, kolejne zadania, które trzeba odhaczyć, pośpiech, presja, wypalenie… Czas na odpoczynek nie jest luksusem a koniecznością. Nasz organizm nie może pozostawać w ciągłej aktywności, każdego dnia, niemalże bez przerwy. Czas odpoczynku to czas relaksu, więc ustal sobie konkretną porę w ciągu dnia, kiedy to odpoczywasz, np. pół godziny przed położeniem się wieczorem do łóżka. Niech to będzie tak samo ważny punkt Twojego dnia jak gotowanie obiadu, pranie czy sprzątanie. Bez codziennego odpoczynku, nie osiągniesz psychicznego balansu.

Lista numer jeden – przyjemności 

W czasie relaksu, odpoczynku i regeneracji możemy poczuć się znudzeni… Możemy też doświadczyć w tym czasie natłoku pomysłów na kolejne zadania a to nie o to chodzi, bo wówczas to żaden odpoczynek. Zapominając o sprawieniu sobie w wolnym czasie jakiejś przyjemności, sięgamy do mediów społecznościowych. Czasem przeskakujemy kolejne kanały w telewizji. Niekiedy robimy kilka rzeczy równocześnie. Wyłącz telefon albo przynajmniej go wycisz, eliminując przy okazji wszystkie skuteczne rozpraszacze. Zaparz sobie ulubioną herbatę, usiądź wygodnie w równie ulubionym fotelu i zapomnij na trochę o otaczającym Cię świecie, który bez Ciebie, w tym czasie, z pewnością sobie poradzi. Dobrym przykładem takiego scenariusza jest czytanie książki. Pamiętaj, by swoją listę przyjemności urozmaicać regularnie, dopisując do niej następne, swego rodzaju małe rytuały celebracji odpoczynku. Pamiętaj też, by powiesić lub umieścić ją gdzieś w widocznym miejscu.

Lista numer dwa – zadania 

Celem każdego odpoczynku jest naładowanie wewnętrznych baterii. Równie ważne jest jednak mieć porządek we własnych myślach w ciągu całego dnia. Lista zadań pomaga uporządkować nasze myśli tak, byśmy nie wykonywali ich chaotycznie i w ciągłym stresie, bo jeszcze dobrze nie kończymy jednego zadania a już bierzemy się za kolejne. Droga do frustracji, tym samym, stoi przed nami otworem. Lista zadań sprzyja także skupieniu i koncentracji. Sprawy służbowe, również znajdujące się na odrębnej liście, zostaw w pracy. Aktualizuj ją na bieżąco, kiedy tylko coś wpadnie Ci do głowy a następnie kontynuuj to, co zaczęte. Lista zadań odrywa nas od chaosu i robienia nieokreślonej liczby rzeczy w jednym czasie. Druga lista niech zawiera rzeczy do zrobienia po pracy. Twórz ją każdego dnia przed snem. To krok bliżej do sięgnięcia pożądanego stanu jakim jest właśnie wewnętrzny spokój.

Uregulowane finanse 

Brak budżetowego planu i bezmyślne wydawanie pieniędzy na co się tylko chce może przyprawić nas o finansowe niepokoje, szczególnie jeżeli nieodpowiedzialnie korzystamy z ofert finansowych takich jak szybkie pożyczki pozabankowe. Jeżeli zaciągamy pożyczkę bez opracowanego planu jej spłaty, często kończymy z długami a one obciążają naszą psychikę. Uregulowane finanse dają uczucie spokoju.

Skupienie na tym, co ważne

Obecne czasy to życie oczekiwaniami… innych ludzi. Wszak każdy z nas powinien osiągnąć sukces zawodowy. Każdy z nas powinien spędzaj wakacje w zagranicznych kurortach. Każdy z nas powinien mieć własne, pięknie urządzone mieszkanie, do tego być w dobrej formie fizycznej, prowadzić szeroko rozwinięte życie towarzyskie, żyć nowinkami technicznymi i różnymi trendami. Jak tu być spokojnym? Fajnie, jeżeli mamy ambicje ale prawda jest taka, że zrealizowanie ich wszystkich na raz, nie jest i nigdy nie będzie możliwe. Poza tym warto wiedzieć czy nasze ambicje są naszymi autorskimi ambicjami, których nikt, w taki czy inny sposób, na nas nie wymusza. Poświęcajmy czas jedynie na to, co na tym etapie naszego życia jest dla nas najważniejsze. Skupiajmy się wyłącznie na tym. Jakie trzy obszary naszego życia teraz są dla nas najważniejsze? Zapiszmy je sobie we właściwej dla nas kolejności. Wracajmy do tej listy raz na jakiś czas. Analizujmy czy nasze priorytety się w międzyczasie nie zmieniły. Czy nadal są dla nas najważniejsze? Pamiętajmy jedno, że nie chodzi tutaj o to by zupełnie porzucać inne, pozostałe obszary naszego życia ale o postawienie priorytetów, którym będziemy poświęcać więcej czasu.

Sprawdź też: Sztuka Spokojnego Życia. 48 wskazówek od mistrza Zen

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!