Porażka to nieodłączny element naszego życia, naszych lęków i sukcesów. Każdemu z nas zdarza się osiągnąć nie takie rezultaty, jak sobie zamierzyliśmy. Mimo że jest to w pełni normalny stan rzeczy, wciąż wielu z nas ma problem z radzeniem sobie z porażką, nawet tą, która nie wpływa znacznie na nasze życie. Stracenie szansy na awans, niezdanie egzaminu na prawo jazdy albo rozpad związku, który nas uszczęśliwiał to tylko niektóre w nich, a zdarzają się dość często i musimy nauczyć się sobie z nimi radzić. Co robić, gdy sprawy nie idą po naszej myśli? Oto pięć dobrych strategii, jak lepiej radzić sobie z porażką. Zaczynamy!

“To, że coś ci się nie udaje, nie znaczy, że jesteś nieudacznikiem”.

5 dobrych strategii na radzenie sobie z porażką

#01 Daj sobie czas na zaakceptowanie swoich błędów

Czas leczy rany, a w tym wypadku idealnie sprawdzi się danie sobie go tyle, ile potrzebujesz. Ważne jest jednak, aby nie skupiać się cały czas na przeżywaniu swojej porażki i zastanawianiu się, dlaczego to właśnie nam się nie udało. Takie myślenie nie ma sensu i tylko nas ogranicza. Ten czas ma służyć podniesieniu się, zaakceptowaniu tego, że tym razem nam się nie udało i zdecydowaniu, co zrobimy w następnej kolejności. Zależnie od porażki, ten czas będzie dłuższy lub krótszy, ale w końcu zawsze będzie musiał się skończyć. A my albo będziemy musieli spróbować ponownie, być może w inny sposób, albo całkiem zrezygnujemy ze swoich działań.

#02 Porozmawiaj z kimś, kto w Ciebie wierzy

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z porażką jest porozmawianie z kimś, kto szczerze w nas wierzy i kto nas wspiera. Dzięki kontaktom z takimi osobami udaje nam się szybciej uporać z tym, że coś nam nie wyszło, a do tego wypełniamy się pozytywną energią i chęcią do ponownego podejścia. Ludzie, którzy nas otaczają, mają ogromny wpływ na to, jak patrzymy na świat, w tym również na nasze porażki i błędy. Jeśli będą nas oni wspierać i zachęcać do rozwoju, zawsze znajdziemy motywację, żeby wstać z kolan i ponownie spróbować osiągnąć nasz cel, tym razem wyposażeni w nową i potrzebą wiedzę.

#03 Zastanów się, co możesz zrobić następnym razem lepiej

Niektórzy najlepiej radzą sobie z porażką za pomocą chłodnej analizy i tworzenia nowego planu. Jeśli po nieudanej próbie spróbujemy dowiedzieć się, co dokładnie zrobiliśmy źle, będziemy mogli upewnić się, że nasza porażka była niezależna od nas albo zdobędziemy przydatne dane odnośnie naszego błędu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego powinniśmy unikać następnym razem, o ile oczywiście zdecydujemy się na kolejne podejście. Takie myślenie pozwala nam poznać nasze słabe strony i przygotować się na sytuację, w której po raz kolejny moglibyśmy zrobić coś nie tak. Analizowanie i zbieranie informacji jest nam bardzo potrzebne.

#04 Pozwól się pochłonąć innym sprawom

Czasami potrzebujemy odskoczni od tego, co nam się nie udało. W takim wypadku świetnie sprawdzają się inne zajęcia, bardziej przyziemne, na których możemy się w pełni skupić. Mogą to być sprzątanie, gotowanie, pójście na siłownie albo wyjście na zakupy. Jakakolwiek czynność, która na co dzień pozwala Ci się oderwać od trudnych spraw, sprawdzi się idealnie. Daj sobie czas i pozwól swojemu umysłowi odpocząć. Kiedy będziesz gotowy do ponownego działania, poczujesz, że to właściwy moment. Pochłonięcie innymi czynnościami skutecznie zajmie naszą głowę i do tego pozwoli nam w miarę produktywnie spędzić ten czas.

#05 Zrób to, co kochasz i co Ci wychodzi

W ramach odpoczynku od trudnych wyzwań możesz wykonać coś, co sprawia Ci przyjemność i w czym jesteś naprawdę dobry. Ma to dwa główne zadania. Po pierwsze, odciągasz swoją uwagę od porażki i regenerujesz się. Po drugie pokazujesz sobie po raz kolejny, że możesz wiele osiągnąć i że wiele już potrafisz. Takie nastawienie jest najlepszym, jakie możesz przyjąć po tym, jak popełniłeś spory błąd. To dawanie sobie czasu, ale także napełnianie się nową energią do działania i przekonywanie samego siebie, że wszystko może nam się udać, jeśli włożymy w to wystarczająco dużo wysiłku i chęci.

“Porażka uczy nas pokory, porażka uczy nas mądrości, a dzięki mądrości możemy wygrać”.

Porażka znaczy zwycięstwo

"<yoastmark

Porażka nigdy nie jest przyjemna, to oczywiste. Ale otwiera okno na rzeczywistość, pozwala nam rozwinąć zdolności lub przybliżyć się do naszych najskrytszych dążeń i pragnień.

Zdarzają się porażki, które kształtują siłę woli i takie, które pozwalają uwolnić się od presji. Są porażki, które dają nam siłę, by nadal podążać tą samą drogą, i takie, które skłaniają, by odważnie ją zmienić. Są porażki, które uczą nas, jak walczyć, i takie, które czynią nas bardziej rozważnymi, a poza tym są też takie, które po prostu otwierają nas na coś nowego.

Za każdym sukcesem stoi wiele niepowodzeń, a potknięcia mogą mieć zalety. Charles Pepin autor książki Porażka znaczy zwycięstwo przekonuje, że porażki to przede wszystkim ważne doświadczenia: kształtują siłę woli i pozwalają pozbyć się presji, uczą, jak walczyć i czynią nas bardziej rozważnymi, skłaniają do podążania tą samą drogą lub odważnego zmieniania jej, otwierają nas na coś nowego.

Porażka znaczy zwycięstwo to pozytywna i budująca książka, która pokazuje, jak nie bać się potknięć, jak wykorzystać ten nieodłączny element naszego życia do osiągnięcia sukcesu. Przyjrzenie się podanym przykładom sportowców, uczonych, artystów i ludzi pracujących w stresie, ich drodze i postawom, może posłużyć do zmiany Twojego podejścia do własnych porażek i bliskich Ci osób.

Dowiedz się jak wykorzystać potknięcia i porażki do zdobycia wielkich osiągnieć! Zamień porażkę w sukces i odnieś zwycięstwo!

Sprawdź też: Jak uniknąć w porę porażki? Automatyczny Mechanizm Porażki