Nie jest łatwo dobrze wychować dziecko, bo tak właściwie, co znaczy dobrze? Najważniejsze jest, aby nasze dziecko było zaradnym człowiekiem i dawało sobie radę w życiu. To coraz trudniejsze, bo coraz trudniej nam rodzicom, wypuszczać dzieci spod opiekuńczych skrzydeł, a im jest z kolei z nami wygodnie i wcale nie mają na to ochoty. Tylko, pomyślmy, co stanie się, gdy zabraknie naszej opieki. O jakie cechy dziecka musimy dbać, aby było zaradnym człowiekiem? Jak wychować zaradne dziecko, aby dało sobie radę w życiu? Oto cechy, które warto w dziecku rozwinąć, aby radziło sobie lepiej w życiu. Zaczynamy!

„Dziecko ma przed sobą wielką misję, która je motywuje: rozwój i stanie się człowiekiem”. – Maria Montessori

Jak wychować zaradne dziecko? 7 cech, które warto wykształcić w swoim dziecku, żeby dało sobie radę w życiu

#01 Decyzyjność

To wcale niełatwe, szczególnie w przypadku rozchwianych emocjonalnie nastolatków. Tłumacz swojemu dziecku, że powinno nauczyć się samodzielnie podejmować decyzje i ponosić za nie, odpowiedzialność. W życiu zawsze trzeba umieć decydować; o tym, jakie chcemy mieć wykształcenie, gdzie pracować i mieszkać i wielu innych życiowych sprawach.

#02 Organizacja

Ucz dziecko planowania i dobrej organizacji. Bez planu i harmonogramu niewiele w życiu osiągnie. To wcale niełatwe, ale dobra organizacja: pracy, uczenia się, a nawet sprzątania swojego pokoju to podstawa sukcesu. Trzeba tłumaczyć nastolatkowi, że dzięki temu, że robi coś z głową, po prostu nie straci czasu. Dobra organizacja nie wyklucza działań spontanicznych, wręcz przeciwnie pozwala na szybkie załatwienie tego co konieczne, aby mieć czas na to, czego chcemy.

#03 Rozsądek

W życiu trzeba być rozsądnym. Tylko, czy w przypadku nastolatka to w ogóle możliwe? Postaraj się, chociaż o to, aby nauczył się dbać o instynkt samozachowawczy. Na pewno nie wszystkie decyzje swojego dziecka uznasz za rozsądne, ale postaraj się mu zaufać i daj uczyć na własnych błędach.

#04 Wyobraźnia

Tego z pewnością nastolatkom nie brakuje. I chociaż niektóre pomysły mogą wydawać ci się szalone, to, dopóki nie zagrażają bezpieczeństwu dziecka, nie walcz z nimi. Ludzie bez wyobraźni są po prostu biedni: nie mają marzeń, celu i chęci, by się rozwijać i dążyć do czegoś. Dlatego nie tłamś wyobraźni swojego dziecka, a raczej utwierdzaj go w przekonaniu, że wszystko jest możliwe, nawet osiedlenie się na Marsie. Dlaczego nie? W końcu czy twoja babcia mogła kiedyś myśleć, że wszystkie informacje znajdzie w Internecie? Raczej nie, a wystarczyło kilku ludzi z wyobraźnią, aby marzenia stały się faktem.

#05 Zdolność do analizy

Analityczne myślenie to trudna sztuka i wiele bardzo dojrzałych osób jej nie posiadło. Nie wymagajmy zbyt wiele od nastolatków, natomiast rozmawiajmy z nimi i uczmy rozbierać na części zachowanie, reakcje i sytuacje. To naprawdę pomaga w analitycznym myśleniu, a to jest niezbędne, by ocenić następstwa kolejnych, życiowych decyzji.

#06 Odwaga

To także cecha, która jest charakterystyczna dla nastolatka. Tylko odwaga odwadze nie równa, bo mowa tu o tej, która wiąże się z własnym zdaniem i rozsądnym bronieniem wypracowanego stanowiska. Nie ma mowy o bezsensownej odwadze, która nie jest poparta żadnymi argumentami, a o takiej postawie, w której mamy własne zdanie i umiemy obronić swoje poglądy. Zadbaj, aby twoje dziecko nie myliło odwagi z brawurą i szarżowaniem.

#07 Elastyczność

Młodzi mają zdolność do przystosowywania się i są stosunkowo elastyczni. Szczególnie, w przypadku relacji towarzyskich, nowych rozrywek czy przygód. Niestety potrafi ich także cechować tzw. ośli upór. Z tym staraj się walczyć, twoje dziecko powinno wiedzieć, jak ważne jest odnalezienie się i dostosowanie do każdych warunków. Innymi słowy, powinno mieć świadomość, że w życiu różnie bywa i warto elastycznie dostosować się do sytuacji, w której się znaleźliśmy.

„Bądź dorosłym, którego potrzebowałeś, gdy byłeś dzieckiem”. – Ayesha Siddiqi

Sprawdź też: 5 sposobów jak nauczyć dziecko samodzielności oraz Bogate dzieci – jak zapewnić dziecku dobry start w dorosłość?

A Twoim zdaniem jakie cechy są ważne w życiu?