Każdy rodzic chce przygotować swoją pociechę do dorosłego życia jak najlepiej. Wielu z nich zapomina jednak, że nauka w tym zakresie zaczyna się znacznie wcześniej, niż przed ukończeniem przez dziecko szkoły średniej czy nawet podstawowej. Dzieciom nie da się im po prostu wytłumaczyć, że mają zająć się same sobą i wszystko sobie załatwiać. Konieczna jest też praktyka, której wielu rodziców unika jak ognia. Jak wychować samodzielne dziecko? Oto pięć praktycznych wskazówek jak nauczyć dziecko samodzielności. Zaczynamy!

“Nie biegaj, bo wpadniesz pod konie. Nie biegaj, bo się spocisz. Nie biegaj, bo się zabłocisz. Nie biegaj, bo mnie głowa boli. (…) I cała potworna maszyna pracuje długie lata, by kruszyć wolę, miąć energię, spalać siłę dziecka na swąd.” – Janusz Korczak

Jak nauczyć dziecko samodzielności? 5 sposobów aby dziecko było bardziej samodzielne

#01 Powolne przydzielanie dziecku kolejnych obowiązków domowych

Obowiązki domowe to najprostszy sposób na nauczenie dziecka odpowiedzialności za swoje działanie lub jego brak. Jeśli dziecko przez całe życie nie będzie wykonywało najprostszych zadań w domu, rodzice nie będą mogli liczyć na jego pomoc, a do tego nie pokażą mu, z czym wiąże się posiadanie własnego gospodarstwa domowego. Obowiązki sprawiają, że dziecko uczy się pracy, dbania o swoją przestrzeń i brania odpowiedzialności za swoje zaniedbania. Sprzątanie swojego pokoju nie wystarczy, szczególne jeśli dziecko chodzi już do szkoły średniej, nie pracuje i nieszczególnie interesuje się pozytywnymi ocenami.

#02 Pokazywanie dziecku codzienności w społeczeństwie

Dziecko uczy się najszybciej, obserwując rodziców. Dlatego zabieraj go ze sobą do sklepów, pozwól mu przy sobie być, kiedy rozmawiasz przez telefon albo składasz zamówienie w restauracji. W ten sposób twoja pociecha czerpie od Ciebie wzorzec zachowania w różnych sytuacjach. Im częściej będzie Cię obserwowało, tym lepiej zapamięta, co ma robić i czego powinien unikać. W ten sposób pomagasz mu nauczyć się rozmawiać z ludźmi, załatwiać typowe sprawy oraz zachować się w nietypowych momentach. Jeśli nigdy mu tego nie pokażesz, będzie musiało wypracować własny system, który może je zawieść.

#03 Przyznanie dziecku kieszonkowego

Wielu rodziców nie chce dawać dziecku kieszonkowego, czasami po to, żeby kontrolować je finansowo, a czasami, żeby nie kusić losu. To jednak najlepszy sposób na oswojenie dziecka z pieniędzmi i przyzwyczajenie go do wartości pieniądza. W ten sposób będzie od razu wiedziało, jak oszczędzać, ile warty jest jego tydzień albo miesiąc i czy warto wydać na coś pieniądze, czy może dana rzecz nie jest mu potrzebna. Taka wiedza jest kluczowa, żeby porządnie zacząć życie na swoim i nie wpędzić się od razu w długi. A nie nauczy się tego, jeśli pierwsze pieniądze, które będą jego, dostanie od swojego pracodawcy w szkole średniej albo na studiach.

Sprawdź: Bogate dzieci – jak zapewnić dziecku dobry start w dorosłość?

#04 Pozwalanie dziecku podejmować samodzielne decyzje

Wielu rodziców uważa, że wie lepiej, niż dziecko, co będzie dla niego dobre. Jeśli chcesz nauczyć swoją pociechę samodzielności, musisz zaakceptować to, że czasem lepiej, żeby się pomyliła i czegoś nauczyła, niż wszystko robić za nią. W przeciwnym razie w dorosłości będzie kontaktowała się z Tobą w sprawie każdej, nawet najdrobniejszej decyzji. To może Ci na początku odpowiadać, ale musisz mieć świadomość, że to bardzo ograniczający sposób na życie. Dziecko powinno nauczyć się podejmować własne decyzje, ponosić ich konsekwencje i uczyć się, że rodzice nie zawsze będą mogli mu pomóc.

#05 Zachęcanie dziecka do samodzielnego rozwiązywania problemów

Rodzice często chcą rzucać się za dziećmi w ogień i stawać się ich tarczą. To bardzo dobre podejście, kiedy dziecku dzieje się krzywda albo po drugiej stronie jest osoba dorosła. Lepiej jednak pozwolić dziecku rozwiązywać jego problemu samodzielnie, o ile są one w jego zasięgu ręki. W ten sposób uczysz je brać na siebie odpowiedzialność i samodzielnie określać, jak wybrnąć z opresji. Jeśli nie pozwolisz na to dziecku, może się okazać, że będzie potrzebowało twojej pomocy w każdej, nawet najdrobniejszej sprawie. A przecież nie chcesz pomagać dziecku w zakupach albo rozmawiać z jego profesorami na studiach.

“Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało”. – Janusz Korczak

A Ty jakie znasz sposoby na samodzielność dziecka?

Sprawdź też: Rodzicielstwo na etacie. 6 pułapek w które wpadają zapracowani rodzice

Poradnik świadomego rodzica

Do jednych z najważniejszych zadań rodzica należy nauczenie dziecka samodzielności. Dzisiejsi rodzice z troską patrzą na swoje pociechy i chcą, by poradziły sobie w życiu. Z drugiej jednak strony często wyręczają je praktycznie na każdym kroku. Podejmują za nie niemal wszystkie decyzje i rozwiązują ich nawet najbardziej błahe problemy. Czy jednak same dzieci tego potrzebują? Czy rodzice muszą uczestniczyć we wszystkich sprawach swoich pociech?

Jak wychować samodzielne dziecko? Wskazówki i odpowiedź znajdziesz w poradniku świadomego rodzica autorstwa Anny Bykowiej.

Anna Bykowa, psycholog dziecięcy, doradza, jak sprawić, by nasze dzieci były niezależne, samodzielne i dobrze przygotowane do dorosłego życia. Autorka przypomina, że kiedy uczysz swoje dziecko niezależności, ułatwiasz życie zarówno sobie, jak i dziecku. Jeśli dajesz dziecku możliwość robienia wielu rzeczy samodzielnie, to nie czuje się ono bezradne i niepewne siebie. Poradnik podpowiada również, jak pozbyć się nieustannego lęku o przyszłość i pragnienia kontrolowania wszystkiego w życiu dziecka.

Jak wychować samodzielne dziecko. - Anna Bykowa
Jak wychować samodzielne dziecko. – Anna Bykowa

Z książki Jak wychować samodzielne dziecko? dowiesz się m.in.:

  • jak nauczyć dziecko zasypiania w łóżeczku, odkładania zabawek i ubierania się,
  • kiedy warto pomóc dziecku, a kiedy lepiej się powstrzymać,
  • jak wyłączyć tryb „perfekcyjna mama” i włączyć opcję „leniwa mama”,
  • dlaczego nadopiekuńczość może być niebezpieczna i jak jej uniknąć,
  • co zrobić, jeśli dziecko powie: „Nie mogę”,
  • jak sprawić, by dziecko uwierzyło w siebie,
  • czym jest edukacja coachingowa.

Ten poradnik to nie jest wezwanie do nieograniczonej wolności! Nie chodzi też o to, by spędzać czas rozmawiając przez telefon, gdy dziecko jest puszczone samopas. Ta książka jest o rozsądnych i odpowiedzialnych rodzicach, którzy chcą, aby ich dzieci były niezależne i aktywne oraz wykorzystywały swoje talenty i uzdolnienia. I nie oznacza to całkowitego poświęcenia siebie lub swojego życia!