Przedsiębiorstwa opierają się na tych samych zasadach, ale sposób ich funkcjonowania i organizacji różni się w zależności od firmy. Niektóre firmy rozwijają się szybko i zapewniają bardziej harmonijne środowisko niż inne. Powód tej rozbieżności jest prosty i praktyczny: cechy ich szefów bardzo się różnią. Jak być świetnym szefem? Istnieje 10 elementów, które decydują o tym, czy lider firmy jest wyjątkowym szefem, czy też nie. Oto najważniejsze cechy wyjątkowego szefa. Zaczynamy!

“…zbyt wielu dobrych ludzi staje się kiepskimi szefami, a kiepscy są głównym źródłem nieszczęścia w naszym świecie i prowadzą do wielu dysfunkcji naszej pracy”. – Kim Scott

Jak być świetnym szefem? 10 cech wyjątkowego szefa

#01 Podejmuj decyzje bez ulegania wpływom.

Wyjątkowy lider posiada niezrównaną niezależność. Pozostaje autonomiczny, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji. Nie oznacza to jednak, że nie liczy się z opiniami i argumentami swoich pracowników. Może działać niezależnie, a mimo to brać pod uwagę uwagi i sugestie swoich pracowników.

Sprawdź: Jak wywierać większy wpływ i postawić na swoim? 9 najważniejszych praw perswazji

#02 Bądź siłą napędową dla innowacyjnych propozycji

Poczucie inicjatywy jest następstwem niezależności. Te dwie cechy razem wzięte pozwalają mu na większą kreatywność w tworzeniu i realizacji swojego projektu. Wyjątkowy lider wie, kiedy interweniować, a kiedy pozwolić swoim współpracownikom pracować tak, jak chcą.

Sprawdź: Jak wzmacniać własną pozycję i wpływ? 7 poziomów wykazywania inicjatywy

#03 Miej poczucie odpowiedzialności.

Wyjątkowy szef jest świadomy swojej odpowiedzialności we wszystkich obszarach, takich jak stan faktyczny firmy i działania swoich pracowników. Jest w pełni zaangażowany i zwraca szczególną uwagę na rozwój firmy i jej pracowników.

#04 Bądź zorganizowany i mądrze organizuj.

Wyjątkowy szef musi umieć wyznaczyć konkretny cel, aby pracownicy mogli go osiągnąć zgodnie ze strategiami i programami ustalonymi przez firmę. Wyznaczony przez niego cel musi pozwolić firmie na szybki postęp, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów pracowników.

Sprawdź: 10 dobrych nawyków które podkręcą twoją produktywność

#05 Pewność siebie.

Pewność siebie to cecha niezbędna dla wyjątkowego szefa. Świadomy swojego znaczenia w przedsiębiorstwie, musi być w stanie wykorzystać swoje umiejętności, doświadczenie i know-how z korzyścią dla wszystkich. Muszą być świadomy swoich mocnych stron i wykorzystywać je z korzyścią dla firmy.

Sprawdź: Jak pewny siebie jesteś? Test pewności siebie

#06 Bądź przykładny.

Skrupulatny, uczciwy, zmotywowany i pełen pasji do swojej pracy, wyjątkowy szef musi dawać dobry przykład swoim pracownikom. Nie stara się wyróżniać spośród innych pracowników ze względu na swój specjalny status w firmie. Wręcz przeciwnie, integruje się z personelem, zachowując przy tym pewną granicę.

#07 Bądź realistą i myśl trzeźwo.

Wyjątkowy szef jest skupiony i nie gubi się w szczegółach. Kieruje, rozwija i szkoli swoich pracowników tak, aby mogli oni uwzględnić cel wyznaczony przez firmę. Bardzo obiektywny i realistyczny, zna środki dostosowane do danego celu.

#08 Bądź wdzięczny i umiej dziękować.

Uznanie jest podstawą w firmie. Każdy wysiłek pracowników zasługuje na uznanie i docenienie, ponieważ przyczynia się do rozwoju firmy. To może tylko zmotywować pracownika do większego wysiłku. Nawet proste “Dziękuję”, potrafi zrobić różnicę.

“Wskazówek udzielaj osobiście i bezzwłocznie, chwal publicznie, krytykuj w cztery oczy”. – Kim Scott

#09 Bądź dostępny.

Wyjątkowy szef jest dostępny dla swoich pracowników. Jeśli mają problem, powinni mieć możliwość skontaktowania się ze swoim szefem, aby omówić zaistniałą kwestię. W zależności od sytuacji, może on zebrać załogę lub poszczególnych pracowników na spotkanie w celu ustalenia najlepszego sposobu rozwiązania problemu.

#10 Łącz rozwój firmy z rozwojem pracowników.

Wyjątkowy szef nie dąży do samotnego rozwoju w firmie. Chce on zapewnić, że czas spędzony przez pracowników w firmie może być wykorzystany z korzyścią dla ich rozwoju. Integracja pracownika z firmą powinna pozwolić mu na uczenie się nowych rzeczy, zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności – rośnięcia w siłę, razem z firmą.

A Twoim zdaniem jakie cechy ma wyjątkowy szef?

Sprawdź też: 11 sekretów przywództwa czyli jak być wielkim liderem

Chcesz być lepszym szefem? Dowiedz się Jak skutecznie zarządzać nie tracąc ludzkiego oblicza? Bądź szefem wymagającym i wyrozumiałym!

Jak wykorzystać szczerość w bezpośredniej konfrontacji, by pomóc zespołowi w osiągnięciu wspaniałych rezultatów.

Radykalna szczerość - Model radykalnej szczerości
Radykalna szczerość – Model radykalnej szczerości

Odkąd nauczyliśmy się mówić, powtarza się nam, że jeśli nie mamy nic miłego do powiedzenia, to lepiej wcale nie otwierać ust. Gdy jednak zostajesz się menedżerem, mówienie staje się twoją pracą — i obowiązkiem.

Autorka książki Radykalna Szczerość, Kim Scott, zajmowała stanowiska kierownicze w Google i w Apple, gdzie pracowała nad kursem szkoleniowym poświęconym sztuce bycia dobrym szefem. W ostatnich latach zyskała sławę dzięki swojemu nowatorskiemu podejściu do skutecznego zarządzania, które znane jest jako Radykalna Szczerość.

Radykalna Szczerość to złoty środek między byciem szefem obrzydliwie agresywnym z jednej strony i rujnująco empatycznym z drugiej. W tym podejściu chodzi o takie kierowanie ludźmi, które łączy w odpowiedni sposób pochwały z krytyką, by pomóc ludziom uzyskiwać lepsze wyniki.

Świetni szefowie nawiązują silne relacje ze swoimi pracownikami, a Scott udało się zidentyfikować trzy proste zasady ich budowy:

  • OSOBISTE ZAANGAŻOWANIE
  •  SKUTECZNOŚĆ
  • ZROZUMIENIE ZNACZENIA

Szef wymagający i wyrozumiały to przewodnik dla wszystkich zagubionych lub wyczerpanych pracowników, napisany zarówno dla szefów, jak i dla każdego, kto ma nad sobą szefa.

 “Jeśli to, co robisz, inspiruje innych do tego, by marzyć, uczyć się, robić więcej i stać się kimś lepszym – jesteś LIDEREM”. – John Quincy Adam