Zimą jadłospis wielu ludzi jest znacznie mniej zróżnicowany niż w pozostałe pory roku. Trudno się temu dziwić. Krajowe warzywa dostępne o tej porze roku to głównie warzywa korzeniowe i strączkowe. Dlatego w miesiącach zimowych dieta jest dość monotonna i raczej uboga w witaminy i minerały. Czasami czujesz, że spada Twoja energia i witalność? Możesz wspomóc swój organizm i zacząć przyjmować suplementy.

Skąd pozyskać witaminy i minerały zimą?

Większość witamin i minerałów (np. https://www.allecco.pl/witaminy-i-mineraly.html) jest najlepiej przyswajalna w postaci naturalnej. Co to znaczy? Nieprzetworzone produkty spożywcze ze wszystkich grup są idealnym źródłem substancji egzogennych dla organizmu człowieka. Zapewnienie sobie odpowiedniej podaży witamin w zimie nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niektórzy w tym czasie chętnie sięgają po skarbnicę substancji prozdrowotnych – kiszoną kapustę lub kiszone ogórki. Inni korzystają ze słoików z przetworami i mrożonek.

Trzeba jednak pamiętać, że witaminy znajdują się także w innych produktach. Oprócz owoców i warzyw należy spożywać kasze, jajka i nabiał, a także mięso i ryby. Zadbaj też o to, by na Twoim talerzu pojawiały się nasiona i orzechy, a także kakao, olej i masło. Wybieraj żywność o dużej gęstości odżywczej, bogatą w witaminy i minerały. Pamiętaj także o przyjmowaniu ilości płynów dostosowanej do Twojej aktywności i stanu fizjologicznego.

Jak uzupełniać niedobory witamin i minerałów?

Mimo stosowania zdrowej diety może okazać się, że podaż witamin i minerałów nie jest wystarczająca. Niedobory dają o sobie znać gorszym samopoczuciem, zmęczeniem lub bólami mięśni. Jak więc uzupełniać składniki, których brakuje Ci zimą? Jednym ze sposobów jest włączenie do jadłospisu tzw. zielonych koktajli. W niewielkiej porcji możesz dostarczyć swojemu organizmowi cenne składniki z jarmużu, szpinaku i sałat. Warto samodzielnie wyciskać soki z warzyw, które są nieocenionym źródłem witamin i minerałów. Zadbaj też o surówki, sałatki i inne dodatki z warzyw. Wypróbuj kiełki – urozmaicenie codziennej zimowej diety i skarbnicę prozdrowotnych składników.

Suplementy i multiwitaminy – sposób na zimowe uzupełnienie diety

Jeśli czujesz, że dieta to za mało, możesz spróbować innego sposobu. Suplementy i multiwitaminy pomogą Ci dostarczyć dobrej jakości składniki, których brakuje na Twoim talerzu. Wybieraj produkty o znanym i sprawdzonym składzie. Jeśli nie wiesz, których witamin brakuje Ci na co dzień, odwiedź lekarza i omów z nim swoje wątpliwości. W razie potrzeby specjalista zleci badania, które pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie. Przy wyborze multiwitamin zwróć uwagę na to, by były one dopasowane do Twojego poziomu aktywności, wieku i innych ważnych czynników mających wpływ na Twoje zapotrzebowanie na te składniki.

Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i suplementy pozwalają przetrwać zimę w doskonałej formie. W tym szczególnym czasie zadbaj o podaż składników, które pozytywnie wpłyną na działanie Twojego organizmu – wzmacniają one siły witalne i zapewnią odporność.