To, że w towarzystwie jednych osób czujemy się dobrze, a do innych odczuwamy niechęć, często związane jest z nastawieniem do życia naszego rozmówcy. Pomyśl, jak zmienia się Twoje samopoczucie w zależności od tego, czy przebywasz z optymistą, czy wiecznie narzekającym marudą?
Niestety zapewne każdy z nas choć raz w życiu doświadczył relacji z osobą określaną jako tak zwany wampir energetyczny. Taki człowiek potrafi naprawdę znacząco negatywnie płynąć na całe nasze życie, dlatego warto wiedzieć, jak postępować jak zachowuje się wampir energetyczny i jak poradzić sobie z jego destrukcyjnym wpływem.

Wampir energetyczny – kto to taki?

Wampiry są czarujące, przystojne, charyzmatyczne i otwarte. Ich wzrok hipnotyzuje i przyciąga, niezależnie od tego, co mówią. Takie osoby często zajmują wysokie pozycje w rządzie, biznesie, religii, wojsku i w dziedzinie medycyny.

Może nim być koleżanka lub kolega z pracy, czy z uczelni, członek rodziny lub partner. Wampira energetycznego łatwo rozpoznamy, ponieważ cechuje go szereg specyficznych zachowań.

Należą do nich:

  • pacyfikowanie lub wyśmiewanie wszelkich naszych pomysłów,
  • ciągłe obarczanie nas swoimi problemami osobistymi,
  • z jednej strony szukanie u nas rady i pomocy, a z drugiej negatywne podejście do wszelkich rozwiązań, które zaproponujemy,
  • częste głośne wyrażanie pesymistycznego podejścia do świata i ludzi,
  • natarczywe kontakty z nami,
  • uporczywe przekonywanie nas, o błędności naszego pozytywnego podejścia do świata.

Wampiry energetyczne to toksyczne osoby. Przebywanie w ich towarzystwie bardzo męczy. Z reguły dość szybko zaczynają budzić w nas niechęć, są męczące, po spotkaniach z nimi czujemy się wyczerpani psychicznie lub nawet podłamani. Nic więc dziwnego, że staramy się takich osób unikać. Niestety jednak nie zawsze możliwe jest całkowite odcięcie się do nich- przykładowo, gdy pracujemy w jednym biurze lub są oni członkami naszej rodziny. Warto więc wiedzieć, jak na co dzień radzić sobie z wampirem energetycznym.

“Taktyka wampirów energetycznych polega na tym, że obierają sobie za cel ludzi, którzy skłonni są poddać się ich metodom. Jednostki te to najczęściej osoby empatyczne, o wyjątkowo wysokim poziomie współczucia i zrozumienia. Wampiry energetyczne wiedzą, jak wykorzystać te cechy do osiągnięcia własnych celów, a przy okazji zaszkodzić drugiej osobie”.

Jak radzić sobie z toksycznymi osobami?

Podświadomie zawsze dążymy do unikania kontaktu, z kimś, kto powoduje u nas dyskomfort psychiczny. W przypadku, gdy nie możemy tego zrobić, zastosujmy kilka prostych technik, które pozwolą nam ograniczyć negatywny wpływ toksycznej osoby na nasze samopoczucie.
Po pierwsze nie dajmy się wciągać w negatywne dyskusje. Wymaga to pewnej wpraw i konsekwencji, ale przynosi bardzo dobre efekty. Jak tylko wampir energetyczny zainicjuje z nami rozmowę, która nie jest komfortowa, szukajmy sposobu, aby uciąć ją jak najszybciej.

Przykładowo możemy się posłużyć jednym z następujących stwierdzeń:

  1. „Przepraszam, ale w tej chwili nie mam czasu na rozmowę, ponieważ jestem zajęty pracą/ sprzątaniem/ spędzaniem czasu z rodziną itd.”
  2.  „Szanuję Twoje poglądy na ten temat, ale jestem zdecydowanie innego zdania i z pewnością go nie zmienię, dalsza rozmowa o tej kwestii nie ma więc sensu”.
  3.  „Niestety nie jestem w stanie pomóc Ci rozwiązać Twoich problemów. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli zwrócisz się po pomoc do specjalisty”.
  4.  „Dziękuję za Twoją opinię na ten temat, jednak to ja wiem najlepiej, co jest dla mnie dobre i sama podejmuję decyzje w swoim życiu. Tobie również radzę spróbować”.

Stawiajmy też takim osobom jasne granice dostępności. Bądźmy asertywni i nauczmy się odmawiać. Przykładowo nie musimy wcale odbierać telefonu, gdy spędzamy czas z rodziną czy odpoczywamy. Nie mamy również obowiązku odpisywania na wszystkie wiadomości, które dana osoba do nas wysyła. Bądźmy konsekwentni i nie dajmy się wciągać w żadne jałowe czy negatywne dyskusje, które nam nie odpowiadają. Już po kilku dniach zauważymy znaczną poprawę. Wampir energetyczny prawdopodobnie nieco zmniejszy częstotliwość kontaktów z nami i poszuka sobie innego bardziej podatnego na swoje wpływy słuchacza.

Słowo końcowe

Psychiatrzy i psychologowie oficjalnie uznają istnienie wampirów energetycznych dopiero od dwudziestu pięciu lat. Dlatego właśnie do tej pory tak wiele tego rodzaju osób z powodzeniem manipulowało swoimi rodzinami i całym społeczeństwem. Nie daj się uwieść – wampiry energetyczne wykazują się urokiem i charyzmą oraz niesamowicie przyciągają uwagę aż do momentu, kiedy zdasz sobie sprawę, kim naprawdę są. Dokładnie wiedzą kiedy, komu i co powiedzieć. Są mistrzami w zachęcaniu innych do pracy na ich rzecz.

Przyjrzyj się więc własnemu życiu. Jak wielu twoich przyjaciół, lub – co gorsza – członków rodziny dzwoni do ciebie tylko wtedy, gdy czegoś chce lub ma problem? Zauważ, że ci sami ludzie nigdy nie pytają, jak ty sobie radzisz. To droga jednokierunkowa, po której cała uwaga biegnie ku nim, nie tobie.

Zaobserwuj, kto dzwoni do ciebie po porady, aby ponarzekać albo po prostu bez końca gadać i zmuszać cię do słuchania. Ludzie ci najczęściej przeżywają wiele dramatów, karmią się nimi i je tworzą.

Jeżeli jesteś w związku z wampirem energetycznym, powstaje pytanie: dlaczego nie próbujesz się od niego uwolnić? Dlaczego nie mówisz o tym głośno i nie stajesz we własnej obronie?

Jeśli sami nie potrafimy poradzić sobie z toksycznymi osobami w naszym otoczeniu lub pomimo naszych starań sytuacja się nie poprawia i czujemy się coraz bardziej przytłoczeni, poszukajmy specjalistycznej pomocy. Psycholog pomoże nam znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji i uwolnić się od destrukcyjnego wpływu wampira energetycznego. Pomoc doświadczonego terapeuty może się okazać szczególnie pomocne, jeśli byliśmy pod wpływem takiej toksycznej osoby przez dłuższy czas i w wyniku jej działań podupadła nieco nasza wiara w siebie i kondycja psychiczna.

“Istnieje tylko jedna droga ku wolności od wampira, którego rozpoznałeś. Musisz założyć, że on/ona nigdy się nie zmieni. Nadszedł czas, abyś przejął kontrolę nad własnym życiem i przestał czekać, aż wampir wykorzysta „potencjał”, który w nim dostrzegałeś. Nie ma na to prawie żadnych szans – nie zmieni się dopóty, dopóki nie zmusisz go do tego swoim odejściem”.

Sprawdź też: Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 12 typów ludzi toksycznych