Może jeszcze tego nie wiesz, ale kreatywność jest ci bardzo potrzebna. Do czego? Aby sprostać wyzwaniom tego świata. One są coraz trudniejsze i od tego, czy sobie z nimi poradzisz, decyduje twój stopień kreatywności. Nie martw się. Pomysłowość nie jest zastrzeżona tylko dla artystów. To cecha osobowa.

„Kreatywność jest największym darem ludzkiej inteligencji”. – Ken Robinson

Każdy z nas ma w sobie artystę. Artysta to twórca. Niezależnie od tego, kim jesteś i co robisz, możesz użyć swojej pomysłowości. Na przykład jeszcze piękniej przygotować stół na rodzinny obiad lub znaleźć świetny sposób na promocję słabo sprzedającego się produktu. Możesz też uszyć sobie odlotową sukienkę albo znaleźć sposób na rozwiązanie problemu, który dręczył cię od dawna.

Kreatywność to nie tylko malowanie obrazów, pisanie książek czy też komponowanie symfonii. To przejaw otwartości na świat i nasza ciekawość wobec niego. To umiejętność podejmowania ryzyka i skłonność do próbowania. To pielęgnowanie w sobie małego dziecka, które postanawia iść do przodu, pomimo wielu upadków.

Bycie kreatywnym to być albo nie być w dzisiejszym świecie. Po co nam kreatywność?

#01 Ułatwia życie

Nie tylko ułatwia, ale jeszcze czyni je dodatkowo atrakcyjniejszym. Osoby kreatywne widzą szerzej i dopatrują się szczegółów tam, gdzie dla innych są one zupełnie niewidoczne. To oznacza, że skuteczniej rozwiązują problemy i są bardziej efektywni. Szybciej też uczą się i łatwiej przetwarzają informacje. Widzą więcej możliwości i okazji. Bardziej zdecydowanie podejmują decyzje i częściej „czy” zamieniają na „jak”. Cechy te są szalenie istotne w biznesie i prowadzeniu własnej działalności.

#02 Pomaga osiągnąć sukces

Bycie kreatywnym to bycie elastycznym. Myślenie w sposób nieszablonowy. Takie cechy doskonale pasują do ludzi, którzy odnieśli wielki sukces.

Mikołaj Kopernik podważył teorię słońca, które kręci się wokół Ziemi. Wymagało to odwagi i wiary w siebie. Bycia niezależnym, odpornym na krytykę i gotowym do podjęcia ryzyka. Steve Jobs, gdyby nie upierał się przy tym, że rzeczy niewykonalne są do zrobienia, nie osiągnąłby takiego sukcesu.

Ludzie kreatywni mają wizje i uparcie je realizują. Podnoszą się po porażkach, a błędy traktują jako pewną wypadkową i drogę do osiągnięcia celu. Zresztą dzięki błędom uczą się najwięcej i wyciągają mądre wnioski. Są zdyscyplinowani, skoncentrowani i pracują ciężej, po to, by udowodnić sobie i innym, że mają rację.

Kreatywność pomaga ludziom sukcesu łączyć pewne rzeczy ze sobą. Często myślą obrazowo i dzięki temu znajdują rozwiązania nieoczywiste.

#03 Dodaje kolorów

Wyobraźnia odgrywa kluczową rolę w byciu kreatywnym. Stymuluje kreatorów i pozwala im śnić o takich rzeczach, jakim innym się nie śniło. Kreatywni mają wiele marzeń, ale wyróżnia ich to, że marzenia przesuwają w stronę rzeczywistości. Najpierw stają się wizją, którą będą uparcie realizować. Potem osiągają konkretny cel.

Okazuje się, że osoby kreatywne mają więcej pasji i różnorakich zainteresowań. Są otwarte na nowe doświadczenia, nie lubią zamykać się w schematach. Często wybierają zupełnie inną drogę do pracy, zmieniają rytuały. Mają poczucie humoru. Są optymistami, radość czerpią z działania i z możliwości sprawdzenia się, w różnych sytuacjach.

Szybko też adaptują się do zmian. Duże zmiany zresztą nie są w stanie wytrącić ich z równowagi, ponieważ trenują na codziennym wprowadzaniu małych elementów zaskoczenia. Osoby te mają też rozwiniętą intuicję, są wrażliwi i bardzo dojrzali emocjonalnie. To przekłada się na zdolność tworzenia głębokich relacji. Słuchają głosu serca.

Jak stać się bardziej kreatywnym?

„Nie możesz czekać aż inspiracja sama do ciebie przyjdzie, musisz wyprawić się po nią z kijem w ręku”. – Jack London

Kreatywność jest jak mięsień. Trzeba ją trenować. Oczywiście możesz kupić sobie książkę na temat tego, jak bardziej stać się twórczym, w tym normalnym i przewidywalnym świecie. Możesz też zapisać się na kurs. Jest ich całe mnóstwo.

To, od czego możesz zacząć tu i teraz, to przede wszystkim praca z umysłem. Przełamuj schematy i codzienną rutynę. Zamiast oglądać TV, posłuchaj radia. Rozwiązuj krzyżówki. Nie jedz kolejnej pizzy, spróbuj tym razem vege burgera. Eksperymentuj nie tylko kulinarnie, ale też zmień coś w swojej garderobie. Pozwól sobie na szalony dodatek albo krzykliwy kolor włosów. Jeśli dotąd chodziłeś tylko do kina, wybierz się tym razem na wystawę sztuki współczesnej. Jeśli siedziałeś cicho, podnieś w końcu rękę na wykładzie.

Obserwuj siebie. Wsłuchuj się w siebie. Co lubisz i dlaczego? Czego zawsze chciałeś spróbować? Zrób sobie test Gallupa i przeanalizuj mocne strony. Pomoże ci to w odkrywaniu nowych pasji, zainteresowań. Daj upust swojej wyobraźni. Namaluj nagą kobietę lub ulep dzbanek z gliny. A może jakiś ciekawy kolaż lub mapa marzeń? Zrób w końcu użytek z tej sterty starych magazynów. Możesz w tę pracę plastyczną wciągnąć męża lub dzieci. To zdecydowanie przełoży się na wasze relacje. Zresztą otaczaj się dziećmi. Baw się z nimi, ucząc się od nich. Czerp inspirację ze wszystkiego, co cię otacza.

Bądź kreatywny. Nie bój się tego, że się ośmieszysz. Uwolnij swój umysł. Bądź świadomy siebie bardziej, niż kiedykolwiek byłeś. Przeanalizuj to, w czym jesteś dobry, co jest twoją mocną stroną. Otwórz swoje serce i duszę. Posłuchaj co mówi ci twoja intuicja.

Nie ograniczaj siebie w żaden sposób. Ani toksyczną relacją, ani brakiem samoakceptacji. Buduj siebie. A przede wszystkim żyj w zgodzie ze sobą. Rób zdjęcia o poranku, a wieczorem pal w kominku. Sam kreuj idealną przestrzeń dla siebie i tych, których kochasz. Kreatywność to życiowa mądrość. Zawsze znajdziesz sposób, by zrobić coś lepiej lub inaczej. Wzrastaj, ucz się, łam zasady, a nade wszystko, dobrze się baw.

„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”. – Mary Lou Cook

Sprawdź też: Kradnij jak prawdziwy artysta! 10 przykazań kreatywności

A jak Twoja kreatywność?