Puścić coś, dać temu spokój, pozostawić, przestać się tym zajmować. Odpuścić, czyli dać sobie wolność od tego, by kontrolować. By być na wysokich obrotach, by świecić dobrym przykładem, by wyglądać perfekcyjnie i by pracować bez zarzutu. Wolność od tego, by zdążyć. Być 100% we wszystkim jest nierealne. Kiedy odpuszczasz, to wtedy kreujesz przestrzeń. Na krok w tył. A kiedy oddalasz się od sprawy, łatwiej jest podjąć decyzję o tym, czy warto w to dalej iść, czy całkiem pozostawić. Wszak niełatwe jest odróżnienie odpuszczenia, od całkowitego poddania się. To cienka linia, którą trzeba umieć w sobie rozpoznać. A wiec co i dlaczego warto odpuścić?

„Odpuść, aby dostać to czego pragniesz”. – Dave Kerpen

Co i dlaczego warto odpuścić w życiu?

#01 Przeszłość

Przeszłości – tego co było nie da się zmienić. Jednak można ze sobą pracować tak, by przestać się na niej koncentrować. Nie warto roztrząsać tego, że mieliśmy w życiu trudny start, że pochodzimy z ubogiej rodziny. To koncentracja na braku. Na tym, że nasz związek się nie udał, nie dostaliśmy pracy marzeń, a w zasadzie to i tak nic nam się nie udaje. Takie podejście niekorzystnie koduje naszą podświadomość i przyciąga sytuacje i ludzi, z którymi sobie nie radzimy.

#02 Osiąganie sukcesu za wszelką cenę

Warto ciężko pracować na to, by go osiągnąć. Jednak czasem chcemy dokonywać rzeczy wielkich kosztem siebie. Przemęczenie, niedospanie, niedojadanie, a nawet brak umiejętności cieszenia się z rzeczy małych i codziennych to cena, którą płacimy. Zapytaj siebie, czy warto tak się poświęcać. A może w tym wyścigu po sukces nagle stracimy zdrowie, przyjaźń, motywację? Wypalimy się zawodowo? Rywalizacja, ciągła pogoń nakręcają energię. Jednak ona też w pewnym momencie musi opaść. I nie jesteś już w stanie nic zrobić. Na nic nie masz siły.

#03 Perfekcjonizm

Zrobione jest zawsze lepsze od doskonałego. Z perfekcjonizmem jest tak, że pogoń za idealnym rozwiązaniem, czy idealną wersją siebie, rodzi napięcia i niepokoje. Koncentrujemy się wyłącznie na tym, by było NAJ. Chcemy pracować bez zarzutu, być wspaniałym rodzicem, mieć idealnie wysprzątane mieszkanie i bezbłędnie podejmować decyzje. Wszystko jest skrupulatnie zaplanowane, wyliczone i przewidziane. Brakuje tu tylko miejsca na zmianę, która niezależnie od nas, może się pojawić. I co wtedy? A kreatywność i spontaniczność? Odpuść sobie. Odpuść światu. Zrób miejsce na coś, co nieplanowanie chce się wydarzyć i zaistnieć.

#04 Oczekiwania

Jeśli miejsce, w którym jesteś, nie odpowiada ci, zmień je. Jeśli męczysz się w relacji, wyjdź z niej. To są stanowcze kroki. Jeśli na żaden z nich nie jesteś gotów, to przynajmniej zmień nastawienie? Jeśli chcesz coś komuś dać, nie oczekuj niczego w zamian. Po prostu czerp radość z dawania. Nie myśl o tym, jak będzie jutro, za tydzień, za rok. Czasem za bardzo myśląc o życiu, nie żyjemy. Zapominamy o chwili obecnej. Nie czerpiemy z niej radości. Nie zauważamy nawet, że „teraz” się wydarza, bo za bardzo patrzymy w przyszłość. W ten sposób tracimy uważność. Gubimy dni i cenne chwile.

#05 Przywiązywanie się

Nie przyklejaj się do myśli, emocji, wydarzeń, ludzi. Pozwól im wszystkim płynąć. Nie przywiązuj się nawet do siebie samego. To zamyka i ogranicza perspektywę tego, jaki jesteś naprawdę. Jeśli pozwolisz na to, by wszystko swobodnie przepływało, to nie zatrzymasz się dłużej w negatywnych emocjach. Nie utkniesz w porównaniach i ocenach. Będziesz bardziej obiektywny i zobaczysz więcej możliwości w swoim życiu. Umysł czysty, nieoblepiony negatywną myślą bardziej będzie doceniał chwilę obecną.

Uwagi końcowe

Życie w zgodzie ze sobą ułatwia nam odpuszczanie. Rób tyle, ile zdołasz. Częściej machaj ręką na to, czego się nie uda zrobić. Widocznie tak miało być. Może to doprowadzi cię do czegoś zupełnie innego? Odpuszczanie poprawia relację ze sobą samym. Podnosi poczucie wartości, sprzyja łapaniu harmonii i zdecydowanie podnosi komfort psychiczny. Sam musisz odkryć to, o co jeszcze warto walczyć, a o co już odpuścić. Nic nie jest porażką, wszystko jest lekcją. I nie odpuszczaj wtedy, kiedy jesteś za coś odpowiedzialny. Kiedy coś lub ktoś jest od ciebie zależny. Dzieci, związek, praca, projekt. Wtedy, kiedy wiesz, że jak odpuścisz, doprowadzisz do nieszczęścia. Ale wszystko to co odbiera ci siły, radość życia i szczęście – odpuść sobie!

„Przestań dźwigać to czego nie potrzebujesz! Odpuść to sobie!”

A Ty co sobie odpuścisz?