Dlaczego warto grać w szachy? Jak zacząć i nauczyć się grać w tę królewską grę? W szachy gra się codziennie na całym świecie i łączą one ludzi z różnych kultur i środowisk. Przyjrzyjmy się największym korzyściom płynącym z nauki i gry w szachy!

“Nie musisz grać dobrze w szachy wystarczy, że grasz lepiej niż Twój przeciwnik” – Siegbert Tarrasch

Królewska Gra. Dlaczego warto grać w szachy i jak nauczyć się grać?

#01 Szachy łączą ludzi

Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie, której początki sięgają przeszło 1500 lat wstecz. Gra w szachy ewoluowała w miarę jak rozprzestrzeniała się po całym świecie, aż do gry, w którą gramy dzisiaj. W rezultacie ta podróż połączyła ludzi z różnych kultur, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu, których łączy wspólna więź i pasja do gry.

Szachy powszechnie uznawane są za bardzo rywalizacyjną grę, jednak tak jak w każdym sporcie, tak i przy szachownicy rodzą się nowe przyjaźnie. Szachy mogą być też doskonałą okazją do rodzinnych spotkań. Trudno znaleźć drugą taką grę, w której niezależnie od wieku możemy rywalizować jak równy z równym. W szachach nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Rodzic z dzieckiem przy szachownicy? A może pojedynek pokoleń: dziadkowie stają do boju z młodszym pokoleniem? Królewska gra ma w sobie magię łączenia pokoleń we wspólnej pasji.

#02 Szachy uczą jak wygrywać i przegrywać

Oczywiście każdy lubi wygrywać, ale ważne jest, aby nauczyć się akceptować przegraną. Jak to się mówi – czasem wygrywasz a czasem się uczysz! Co najważniejsze, staraj się wyciągnąć wnioski z tych porażek aby powrócić jako lepszy gracz. Tak jak w życiu, musimy podnieść się po porażce i wrócić silniejsi i mądrzejsi. Trzeba zrozumieć, że porażki są naturalnym elementem na drodze do osiągnięcia pełnego sukcesu, rozwoju. Są podstawą każdego procesu uczenia się! Jeśli zrozumiemy, że są naturalne, będzie nam łatwiej zaakceptować, że są… dobre.

Wygrywanie z klasą to również ważna cecha charakteru, której szachy mogą nauczyć człowieka. Szachy pokazują, co dobrego z sukcesu wyciągnąć, jak się docenić i jednocześnie nie popaść w samozachwyt, bo kolejna partia… to nowa partia, nowe otwarcie, nowe sytuacje.

#03 Szachy pomagają dzieciom zrozumieć konsekwencje ich działań

W ciągu ostatniej dekady na całym świecie obserwuje się stały wzrost popularności szachów również wśród najmłodszych. Ważniejsze od tego, że dzieci z czasem stają się wielkimi szachistami czy zdobywają wysokie miejsca w światowych rankingach, jest to, że szachy od najmłodszych lat uczą dzieci, że ich wybory mają konsekwencje – zarówno dobre, jak i złe. Przemyślenie swoich ruchów i próba zagrania najlepszego ruchu, jaki można wykonać, daje korzyści, natomiast lekkomyślność, zbyt szybka gra i pośpiech w podejmowaniu decyzji mogą mieć negatywne skutki.

#04 Szachy uczą dyscypliny.

Królewska gra nagradza zdyscyplinowanych. Czym więcej trenujesz, czym więcej zadań i analiz zrobisz — tym lepsze masz wyniki. To jest takie proste. Ponadto często w partii szachów jest tak, że jeden błąd niweczy cały wysiłek i potrafi obrócić wygraną pozycję w natychmiastową porażkę. To ogromnie wyczula na samodyscyplinę umysłu już także podczas samej partii.

#05 Szachy pomagają się skupić

Królewska gra uczy spokoju i pozwala się skupić. Grając w szachy, jesteś tylko tu i teraz. Jesteś tylko Ty, Twój przeciwnik oraz plansza.  Jak powiedział Bobby Fischer, “Szachy wymagają całkowitej koncentracji“. Szachista może wykonywać ruchy jak arcymistrz przez 30 ruchów, a następnie rozproszyć się na ruchu 31 i popełnić elementarny błąd, który powoduje przegranie gry! Ta intensywna koncentracja przydaje się w codziennym życiu, kiedy trzeba zmierzyć się z zadaniami szkolnymi, codziennymi obowiązkami zawodowymi i terminami.

#06 Szachy to świetne narzędzie edukacyjne dla szkół

Różne zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne są obecnie bardzo popularne. Szachy to niedrogie zajęcia, w które dzieci mogą się zaangażować. Dzieci w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych potrzebach mogą brać udział w zajęciach szachowych i w ten sposób się rozwijać.

“Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.” – Paul Morphy

#07 Szachy pomagają rozwijać kreatywność.

Mówi się, że osobowość danej osoby ujawnia się w jej grze w szachy. Nieśmiała i introwertyczna osoba może grać bardziej powściągliwie, podczas gdy otwarta i ekstrawertyczna osoba może być śmiałym napastnikiem. Wspaniałą stroną szachów jest to, że jest miejsce dla wszystkich stylów i osobowości. W swój własny sposób, można pokazać swoją kreatywność w rodzaju ruchów, planów i taktyki, które wymyślasz w trakcie gry na szachownicy. A potrzeba improwizacji rozbudza kreatywność.

#08 Szachy sprawdzają się w świecie nowych technologii 

Szachy to bardzo ważny element odpowiedzi na erę komputeryzacji. Bez względu na wiek gracza szachy mogą poprawić koncentrację, pomóc rozwijać cierpliwość i wytrwałość. Rozgrywka na analogowej planszy o 64 polach stoi w opozycji do wielu różnych gier mobilnych, programów telewizyjnych, które są przepełnione bodźcami. Oczywiście w szachy możemy zagrać przez internet lub z komputerem, ale poprzez 64 pola szachów możemy spotkać się z drugim człowiekiem i to jest w tym wszystkim najpiękniejsze.

#09 Szachy budują pewność siebie

Szachy to cały Ty – poświęcasz czas na naukę, poświęcasz czas na rywalizację w turniejach, poświęcasz czas na analizę swoich porażek i szukanie słabych punktów. Z całej tej pracy rozwija się poczucie pewności siebie. Nawet przejście przez trudny okres, w którym ponosisz porażkę czy napotykasz na okres stagnacji – plateau – w rozwoju szachowym, może pomóc ci zbudować odporność i pewność siebie.

#10 Szachy pomagają rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów

W każdej partii szachów napotykasz na wyzwania i problemy, które musisz rozwiązać, aby rozegrać swoją najlepszą partię. Szachy pomogą ci myśleć z wyprzedzeniem, nie spieszyć się z decyzjami i rozważyć plusy i minusy swoich wyborów. Podobnie jak w szachach, staramy się dokonywać najlepszych decyzji, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty w naszym życiu.

Szachy uczą planowania ze świadomością tego, jaki będzie ostatni ruch, który prowadzi do zwycięstwa. Szachy uczą tego, że aby dać mata, trzeba też wiedzieć, jaki będzie ostatni ruch, który do niego doprowadzi. A co nam to daje w życiu codziennym i biznesie? Gdy planujesz, wyznaczasz cele, to musisz wiedzieć, jaki będzie ostatni krok, który cię doprowadzi do osiągnięcia twojego mistrzostwa.

#11 Szachy ćwiczą obie półkule mózgu

Grając w szachy, twój mózg będzie musiał ćwiczyć logikę, rozwijać rozpoznawanie wzorców, podejmować decyzje zarówno wizualnie, jak i analitycznie oraz testować twoją pamięć. Szachami można się cieszyć w każdym wieku – w rezultacie te ćwiczenia mózgu mogą być częścią procesu dbania o zdrowie twojego mózgu przez całe życie! Aktywny mózg to zdrowy mózg! W jednym z badań stwierdzono, że osoby powyżej 75 roku życia grające w szachy mają mniejsze szanse na rozwój demencji niż osoby, które nie grają.

#12 Szachy uczą jak zachować spokój pod presją

Intensywna gra w szachy, gdzie dałeś z siebie wszystko, twój czas się kończy, a ty wciąż musisz podejmować krytyczne decyzje, aby doprowadzić sprawę do końca i wygrać, uczy nas, jak zachować spokój pod presją. Musisz być intensywnie skupiony, a jednocześnie zachować spokój, aby twój mózg mógł pracować na maksimum swoich możliwości. W ciągu całego życia wszyscy stajemy w obliczu terminów, prezentacji, rozmów kwalifikacyjnych i testów. Tak jak w grze w szachy, musimy zachować pewność siebie i spokój, aby wypaść jak najlepiej.

Słowo końcowe

Jak widzisz, szachy pozwalają rozwinąć różnorodne kompetencje.

Powszechnym błędnym przekonaniem dotyczącym szachów jest to, że jest to gra tylko dla naprawdę inteligentnych ludzi, co jest po prostu nieprawdą. Każdy może grać w szachy.

Co najważniejsze, szachy są niesamowicie dobrą zabawą!

Jak nauczyć się grać w szachy? Królewska Gra na Twoim stole

Jeżeli chcesz nauczyć się grać w szachy, a także dowiedzieć się, po co i jak możesz to zrobić sięgnij po książkę Szachy w godzinę. Podręcznik dla początkujących. Jej autorem jest Michał Kanarkiewicz – szachista, wykładowca, mówca, trener biznesu i autor książek. Pasjonaci szachów mogą go oglądać także w jego autorskim programie Królewska gra na Kanale Sportowym.

Szachy w godzinę. Podręcznik dla początkujących. - Michał Kanarkiewicz
Szachy w godzinę. Podręcznik dla początkujących. – Michał Kanarkiewicz

Ideą tej książki jest zachęcenie Polaków nie tylko do grania w szachy, ale do wykorzystania przestrzeni szachownicy i spędzonego przy niej czasu jako wartościowego nośnika dla swojego szeroko rozumianego rozwoju oraz jako pretekstu do spotkań rodzinnych.

Ten podręcznik będzie dla Ciebie idealnym pierwszym przewodnikiem po świecie szachów, niezależnie od tego, czy zamierzasz zostać prawdziwym graczem, czy graniem chcesz tylko uprzyjemnić sobie i twoim bliskim długie wieczory.

Czytając Szachy w godzinę poznasz wszystkie podstawowe reguły, które pozwolą ci rozegrać pierwszą pełnoprawną partię szachów. Dowiesz się między innymi, jakie funkcje pełnią na planszy poszczególne figury. Nauczysz się dobrze rozpoczynać grę. Poznasz najważniejsze pojęcia szachowe, takie jak pat, roszada, bicie w przelocie, szach i mat. Przekonasz się, jakie pułapki czekają na początkujących graczy, i opanujesz sprytne sposoby na ich unikanie. Słowem – ćwicząc z tym podręcznikiem, opanujesz podstawy szachów i zdobędziesz bazę potrzebną do dalszej, samodzielnej nauki.

Zobaczysz, jakie to jest przyjemne, bo kwadrans szachów może zdziałać cuda!

“Jeśli spojrzysz na szachy jak na platformę, uniwersytet życia — dostrzeżesz wiele ich aspektów i szansę na rozwój kompetencji. I to nie oznacza, że grając w szachy, zyskasz wszystkie możliwe do wykształcenia umiejętności. To może oznaczać, że wypracujesz ich kilka albo tylko jedną. Ale jedno jest pewne — wiem, że warto”. – Michał Kanarkiewicz

Szachy w godzinę. Podręcznik dla początkujących. - Michał Kanarkiewicz
Szachy w godzinę. Podręcznik dla początkujących. – Michał Kanarkiewicz