Czy wiesz, że matematyka sukcesu ci sprzyja? Poznaj czym jest ZASADA 1%! 

Bardzo łatwo jest przeceniać pozornie przełomowe momenty i nie doceniać małych rzeczy, które możemy poprawić w życiu każdego dnia. Zbyt często uważamy, że wielki sukces wymaga wielkich czynów. Niezależnie, czy chodzi o utratę wagi, zbudowanie firmy z sukcesem, napisanie książki, wygranie zawodów sportowych czy osiągnięcie jakiegokolwiek innego celu, często stawiamy na zrobienie ogromnych postępów, o których będzie głośno.

Tymczasem poprawa tylko o 1%, czasem nawet niezauważalna, może być bardziej efektywna (choć nie tak efektowna) i znacząca w dłuższej perspektywie.

Matematyka Sukcesu. Jak działa zasada 1%?

Różnica, jaką robi jedna mała zmiana, jest zdumiewająca. Tak działa matematyka: jeśli jesteś w stanie każdego dnia w roku być lepszy w danej dziedzinie o 1%, to na koniec roku o trzydzieści siedem razy poprawisz swoje umiejętności w tym zakresie. Odwracając jednak tę sytuację, jeśli każdego dnia w roku będziesz o 1% gorszy, dojdziesz niemal do zera (oczywiście, nie zachęcamy cię do bycia gorszym!).

  • 1% każdego dnia
  • 1% gorszy każdego dnia przez 1 rok: 0.99365 = 00.03
  • 1% lepszy każdego dnia przez 1 rok: 1.01365 = 37.78 !

Wzór: 1*(1+%)^365=1.01^365

Nawyki są jak odsetki złożone na poczet doskonalenia siebie. W ten sam sposób, w jaki pieniądze mnożą się z odsetek, efekt twoich nawyków mnoży się w miarę ich powtarzania. Wydaje się, że nawyki robią małą różnicę i mają znikomy wpływ na pojedynczy dzień, jednak efekt, jaki dzięki nim można osiągnąć po miesiącu czy roku, jest gigantyczny. Wystarczy spojrzeć dwa, pięć, dziesięć lat wstecz, by dostrzec wartość dobrych nawyków i koszty, jakie ponieśliśmy, hołdując złym nawykom. Z perspektywy staje się to uderzająco widoczne.

O zasadzie 1% warto pamiętać zawsze, a szczególnie przed początkiem kolejnego roku. Z końcem tego roku możesz zaplanować, w jakiej dziedzinie zaczniesz ją stosować, najlepiej już teraz.

“Sukces jest pokłosiem codziennych nawyków, a nie jednorazowych, doniosłych życiowych przemian”. – James Clear

Spraw

Sprawdź też: 21 powodów dlaczego ludzie nie podejmują działania i nie spełniają marzeń

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!