Szczyty i doliny. Czy to chude czy tłuste lata niech działają na twoją korzyść!

Jest rzeczą naturalną, że w pracy i w życiu każdego człowieka są i szczyty, i doliny – wzloty i upadki. Te dobre albo złe chwile mogą trwać kilka minut albo parę miesięcy, albo dłużej. Osobiste szczyty i doliny to coś równie naturalnego jak materialne szczyty i doliny, które widzimy na powierzchni ziemi.

Szczyty i doliny to nie tylko dobre i złe chwile, które się człowiekowi przydarzają. Chodzi również o to, jak je odczuwa i jak reaguje na zewnętrzne zdarzenia.

Spencer Johnson autor bestsellera Kto zabrał mój ser? w swojej kolejnej inspirującej opowieści, przedstawia koncept zarządzania zmianami i trudnościami w życiu, oraz ukazuje, jak ważne jest zachowanie perspektywy i pozytywnego nastawienia zarówno w trudnych jak i udanych momentach.

Podejście szczyty-doliny do dobrych i trudnych chwil.

Szczyty i doliny łączą się ze sobą.  Błędy, jakie popełniasz dzisiaj, w tłustych latach, pracują na chude lata. Mądre postępki w trudnych chwilach pracują na sukces.

Szczyty to chwile, kiedy doceniasz to, co masz. Doliny to chwile, kiedy tęsknisz za tym, czego ci brak.

Nie zawsze możesz zapanować nad zewnętrznymi wydarzeniami, ale możesz zapanować nad swoimi osobistymi szczytami i dolinami dzięki temu, w co wierzysz i co robisz

Znajdziesz wyjście z doliny, kiedy zdecydujesz się inaczej spojrzeć na sytuację.

Zmienisz swoją dolinę w szczyt, kiedy znajdziesz i wykorzystasz dobro, które kryje się w złym okresie.

Pomiędzy szczytami zawsze są doliny. To, jak będziesz gospodarował doliną, zadecyduje o tym, jak szybko zdobędziesz następny szczyt.

„Jeżeli nie nauczysz się niczego w dolinie, możesz zgorzknieć. Jeżeli naprawdę nauczysz się czegoś wartościowego, możesz stać się lepszy”.

Można mieć mniej trudnych okresów, jeżeli docenia się dobre okresy i mądrze nimi gospodaruje. A plateau może być czasem na odpoczynek, zastanowienie i odnowę.

Najczęstszym powodem, dla którego opuszczasz szczyt zbyt wcześnie, jest arogancja udająca wiarę w siebie. Najczęstszym powodem, dla którego pozostajesz w dolinie zbyt długo, jest strach udający wygodę.

Najlepszym sposobem, żeby dotrzeć na następny szczyt, jest podążanie za własną świadomą wizją. Wyobraź sobie, jak cieszysz się lepszą przyszłością w tak konkretnych i wiarygodnych szczegółach, że wkrótce cieszyć cię będzie robienie tego, co cię tam zaprowadzi!

„Ból w dolinie otwiera ci oczy na prawdę, którą ignorowałeś”.

Wystrzegaj się przekonania, że sprawy mają się lepiej, niż się w rzeczywistości mają, kiedy jesteś na szczycie. Albo – gorzej, niż się w rzeczywistości mają, kiedy jesteś w dolinie. Zaprzyjaźnij się z rzeczywistością

„Osobisty szczyt to triumf nad strachem”.

Tworzysz szczyt, kiedy naprawdę podążasz za swoją świadomą wizją. Twój strach znika, stajesz się spokojniejszy i odnosisz większe sukcesy.

Żeby dłużej pozostać na szczycie, bądź pokorny i wdzięczny; rób to, co cię tam doprowadziło; nie przestawaj wszystkiego doskonalić; rób więcej dla innych; oszczędzaj zasoby na czas kolejnej doliny.

Wydostaniesz się z doliny szybciej, jeżeli uda ci się zwiększyć swoje możliwości. W pracy – stając się bardziej przydatnym. A w życiu – stając się bardziej kochającym.

„Możesz zmienić swoją dolinę w szczyt, jeżeli dostrzeżesz dobro, które kryje się w w złym okresie”.

WYKORZYSTYWANIE SZCZYTÓW I DOLIN W PRACY I W ŻYCIU

ŻEBY GOSPODAROWAĆ SWOIMI DOBRYMI I ZŁYMI OKRESAMI:

Zaprzyjaźnij się z rzeczywistością

Niezależnie od tego, czy jesteś chwilowo na szczycie, czy w dolinie, zadaj sobie pytanie: Co jest prawdą w tej sytuacji?

ŻEBY SZYBCIEJ WYDOSTAWAĆ SIĘ Z DOLINY:

Znajdź i wykorzystaj dobro kryjące się w trudnym okresie

Odpręż się, przecież wiesz, że każda dolina ma swój koniec. Zrób coś przeciwnego do tego, co cię do tej doliny sprowadziło. Zwiększ swoje możliwości: bądź bardziej przydatny w pracy i bardziej kochający w życiu. Unikaj porównań. Odkryj dobro i zrób z niego dobry użytek.

ŻEBY DŁUŻEJ POZOSTAWAĆ NA SZCZYCIE:

Doceniaj tłuste lata i gospodaruj nimi mądrze

Bądź pokorny i wdzięczny. Nie przestawaj wszystkiego doskonalić. Rób więcej dla innych. Oszczędzaj na czas kolejnej doliny.

ŻEBY DOSTAĆ SIĘ NA NASTĘPNY SZCZYT:

Podążaj za własną wizją

Wyobraź sobie, jak cieszysz się lepszą przyszłością w tak konkretnych szczegółach, że niedługo z radością będziesz robił to, co cię tam zaprowadzi.

ŻEBY POMAGAĆ LUDZIOM:

Podziel się wiedzą z innymi!

Pomóż ludziom sprawić, żeby tłuste i chude lata działały również na ich korzyść.

Wyrusz w podróż po Szczytach i dolinach! 

Jeśli jesteś gotów na podróż pełną inspiracji, refleksji i wzrostu osobistego, to książka „Szczyty i dolinyJohnsona Spencera jest właśnie dla Ciebie. Ta niewielka, ale głęboko mądra opowieść przynosi nam wspaniałą metaforę życia jako pejzażu z szczytami i dolinami. Odkryjesz, jak radzić sobie z wyzwaniami i cieszyć się sukcesami, tworząc równowagę i harmonię w swoim życiu.

Szczyty i doliny - Johnson Spencer
Szczyty i doliny – Johnson Spencer

Poprzez historię bohatera książki, dowiesz się, jak każdy moment trudności może być okazją do nauki, wzrostu i budowania wewnętrznej siły. Dowiesz się, że nawet w najcięższych chwilach możesz znaleźć inspirację i wyjście, a w okresach sukcesu możesz znaleźć chwilę na refleksję i przygotowanie się do przyszłych wyzwań.

Ta książka pomoże Ci zrozumieć, że życie jest pełne zmian, ale to, jak na nie reagujemy, kształtuje naszą drogę. Jeśli pragniesz pogłębić swoją wiedzę o sobie, podnieść swoją motywację i nauczyć się wykorzystywać każdy aspekt swojego życia do wzrostu, to „Szczyty i doliny” stanowią doskonały wstęp do tej podróży.

Przygotuj się na odkrywanie swojego potencjału, nauczenie się elastyczności i umiejętności przystosowania się do zmian, oraz na wciągającą opowieść, która zostanie z Tobą na długo po przeczytaniu ostatniej strony. Zacznij tę podróż już dziś i dostrzeż, jak „Szczyty i doliny” mogą przyczynić się do pozytywnych zmian w Twoim życiu!

„Nigdy nie jest za wcześnie, by sprawić, żeby dobry i zły czas działał na twoją korzyść”.

Źródło: Szczyty i doliny – Johnson Spencer, wydawnictwo Studio EMKA 2023, tłumaczenie Anna Woj­tasz­czy­kowa

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: Lider w kryzysie. Jak podejmować decyzje w trudnych czasach?