Jak osiągnąć sukces i zdobyć to czego pragniesz? Poznaj „Model Sukcesu”  pięciostopniowy system, który można zastosować we wszystkich kluczowych obszarach życia. Naucz się pokonywać lęki, osiągnij równowagę życiową, rozwijaj umiejętności komunikacyjne i wiele więcej. Możesz zacząć osiągać i rozwijać swój sukces już dziś!

Sam Silverstein, mistrz w kwestii odpowiedzialności, skoncentrował się na pomocy firmom w tworzeniu kultury organizacyjnej, która stawia na czele oraz inspiruje odpowiedzialność. Swoją pracą pozwala im rozwijać własne przekonania, precyzować misję i zrozumieć, co mogą kontrolować; w ten sposób Sam sprawia, że świat staje się bardziej odpowiedzialny. Jest autorem  książek, w tym Bez względu na wszystko czy Model sukcesu.

Według Sama zdolność realizowania celów ograniczają tylko nasza wizja i wyobraźnia. Sam Silverstein opracował 5 stopniowy Model sukcesu, wykonanie tych pięciu kroków pomoże ci osiągnąć to do czego dążysz. Wrodzony mechanizm sukcesu pozwoli ci wykonać wszystko, co sobie zaplanujesz. W całym procesie chodzi o to, by uczynić twoje życie szczęśliwszym, bardziej spełnionym, satysfakcjonującym i pomóc ci ten stan utrzymać dzień po dniu, rok po roku. Bieżące, codzienne osiągnięcia zapewnią ci ciągłą satysfakcję i szczęście.

„Wszyscy ludzie rodzą się z ukrytą zdolnością odniesienia sukcesu. Musimy zyskiwać i wykorzystywać umiejętności, które wydobędą na zewnątrz sukces będący nieodłączną częścią każdego z nas. Życie nie powinno być kompromisem. Masz prawo, by osiągnąć wszystko, czego pragniesz”. – Sam Silverstein

Model Sukcesu. 5 kroków by zdobyć to czego pragniesz

#01 Pragnienie

„Całą ludzką aktywność napędzają pragnienia”. – Bertrand Russell

Każda podróż ku osiągnięciom rozpoczyna się od pragnienia, które jest pierwszym krokiem do wielkości. Musi ono w tobie płonąć. Pragnienie to pierwszy etap Modelu Sukcesu. Moc potrzebna, by osiągnąć w życiu to, co chcesz – twoja „energia sukcesu” – pochodzi z wewnątrz, a tworzą ją twoje pragnienia główne. Przekłada się ona na zaangażowanie i entuzjazm, a te są potrzebne, by realizować plany. Najważniejsze, aby pragnienie miało charakter wewnętrzny, by z głębi duszy wypływało na zewnątrz. Twoje pragnienie główne wytworzy taką siłę, że odniesiesz sukces.

#02 Zmiana

„Wciąż się zmieniaj. Kiedy przestajesz się zmieniać, przestajesz istnieć”. – Francis Bacon

Skoro zmiana to istota postępu, nie da się wprowadzać ulepszeń bez dokonywania zmian. Zmianę, która stanowi drugi poziom Modelu Sukcesu, może zapoczątkować tylko pragnienie główne. Trwała zmiana jest możliwa tylko wtedy, gdy potrzeba i chęć zmiany są zarówno rozumiane, jak i przyswojone. Ludzie nie wdrożą zmian dopóty, dopóki nie będą na nie gotowi. Nikt nie może cię do nich zmusić. Nikt nie może rozpocząć w tobie tego procesu, oprócz ciebie. Jako istoty ludzkie możemy zmieniać wszystko, kiedykolwiek chcemy. Czy ty jesteś gotowy na zmianę?

#03 Plan

„Odnoszący sukcesy generałowie tworzą plany dopasowane do okoliczności, zamiast próbować tworzyć okoliczności pasujące do planów”. – Gen. George S. Patton Jr.

Trzeci poziom Modelu Sukcesu to plan – program, który pozwala stopniowo realizować cele. Decydujące znaczenie ma podejście zakładające osiąganie ich krok po kroku. Kluczowe jest sprawienie, aby każda koncepcja działała na papierze, zanim spróbujesz ją zastosować w realnym świecie

#04 Wdrażanie

„Niektórym ludziom brakuje umiejętności, ale ponoszą porażki z powodu braku zaangażowania”. – Calvin Coolidge

Wdrożenie to czwarty etap Modelu Sukcesu. Jest ono tym, co różni ludzi, którzy odnoszą wielkie sukcesy, od innych. Jeśli nie zastosujesz prawd, systemu i skutecznego planu, nie spodziewaj się, że osiągniesz to, czego pragniesz! Dobre wdrożenie jest wynikiem trzech głównych czynników. Po pierwsze stworzenie wartościowego, realistycznego planu. Po drugie znajomość i trzymanie się celów. A po trzecie ocena postępów i wprowadzanie koniecznych zmian. Dobry plan pozwoli dokonać udanego wdrożenia. I na odwrót, zły plan oznacza, że wdrożenie będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Jeśli będziesz dawał z siebie to, co najlepsze, twoje wyniki zawsze będą na najwyższym możliwym poziomie. Musisz wytyczyć cele i pamiętać o nich na każdym etapie drogi. Musisz się ich trzymać.

#05 Sukces

„Chcę być wszystkim, czym mogę się stać”. – Katherine Mansfield

Sukces, piąty etap w Modelu Sukcesu, to pozytywne rezultaty, które otrzymujesz dzięki codziennym osiągnięciom w dążeniu do pragnień głównych. Ta definicja działa, gdyż dotyczy każdego. Jednak nie wszyscy ludzie są tacy sami. Wyjątkowość danego człowieka wyraża się w jego pragnieniach głównych i celach, które sobie stawia. Innymi słowy, pragnienia główne i cele dwóch osób mogą być zupełnie odmienne. Obydwie osiągają sukces dzięki spełnieniu swoich pragnień głównych.

Wyniki są naturalnym zwieńczeniem pierwszych czterech etapów Modelu Sukcesu. Oznacza to, że musisz skupić się tylko na jego 80 procentach. Jeśli właściwie zastosujesz pierwsze cztery etapy w swoim życiu, ostatni, czyli sukces, przyjdzie sam. Teraz możesz poświęcić 100 procent swoich czasu, energii, entuzjazmu i wysiłku na etapy od pierwszego do czwartego. Jeśli dobrze wykonasz pracę, pożądane rezultaty pojawią się automatycznie!

„Skąd wiesz, czy odniosłeś sukces? (Nie mierzy się go w kategoriach finansowych). Ważne, by osiągnąć go we wszystkich obszarach życia. Istotna jest równowaga. Sukces zależy od realizacji twoich pragnień głównych. One, a także wynikające z nich cele mogą dotyczyć zdrowia i rodziny, życia społecznego, edukacji, rekreacji i duchowości. Sukces to codzienny styl życia.” –  Sam Silverstein

Słowo na zakończenie

Sukces to wynik dążenia do tego, by się doskonalić. Chcesz być lepszy we wszystkich aspektach życia. Sukces polega nie tylko na tym, by poznać zasady, lecz także, by zakochać się w koncepcji osiągnięć. Zbuduj w sobie entuzjazm dla kwestii dotyczących sukcesu i studiuj go tak, jakby był twoim powołaniem. Jeśli tak go potraktujesz (badaj go, ucz się technik, korzystaj ze swoich umiejętności), będziesz czerpać radość z codziennego procesu osiągania sukcesu – jak również z wyników.

Model Sukcesu. - Sam SilversteinNowość
Model Sukcesu. – Sam Silverstein
Nowość

Aby móc w pełni wdrożyć Model Sukcesu w swoim życiu, musisz znać wszystkie czynniki wpływające na wynik twoich wysiłków. W książce Model Sukcesu Sam Silverstein starał się przedstawić w uproszczony sposób koncepcje, które musisz zrozumieć i wprowadzić w życie, aby mieć gwarancję sukcesu. Są one proste, lecz aby ich stosowanie przyniosło rezultaty, trzeba wykazać się poświęceniem i zaangażowaniem. Mimo to możesz to zrobić.

Głównym celem książki jest to, by nauczyć technik i procesów myślowych oraz pomóc w zastosowaniu sprawdzonej metodologii niezbędnej do odniesienia sukcesu we wszystkich przedsięwzięciach w twoim życiu.

Przejmij kontrolę nad swoją przyszłością. Masz sukces w swoich rękach. Postaw na zmianę. Wyznacz cele. Zastosuj zasady prezentowane w tej książce. Proces jest prosty, ale wymaga najwyższego wysiłku i zaangażowania. Mówisz, że nie dasz rady? Oczywiście, że dasz!

„Obietnica przyszłości jest ogromną siłą, która popycha ludzi, by stawiali cele i osiągali wielkie rzeczy. Jeśli wyraźnie malujesz obraz przyszłości, możesz zaczerpnąć moc z tej obietnicy, aby wpływać na swoje działania dzisiaj. Wykorzystaj tę obietnicę i to, co ona niesie dla ciebie i tych, których kochasz, aby zmotywować się do poświęcenia dla sukcesu. Jeśli jest ona wystarczająco wielka, będziesz gotów zapłacić cenę, by odnieść sukces. Nagroda na końcu drogi musi być większa niż cena, którą zapłacisz. Musisz wyraźnie dostrzegać korzyści i nagrody związane z twoim celem oraz gorąco pragnąć osiągnięcia rezultatów, byś był gotów zapłacić cenę”. – Sam Silverstein

Źródło: Model Sukcesu. 5 kroków, które zrewolucjonizują twoje życie – Sam Silverstein, wydawnictwo Studio Emka 2023, tłumaczenie Krzysztof Gajowiak

Sprawdź też: Co robią produktywni ludzie? 100 reguł produktywności

Podoba Ci się? "Postaw