Czy możemy z wrażliwością zanurzyć się w emocjach i być wierni swojej prawdzie? Czy chcemy zanurzyć się w początkowym dyskomforcie ciekawości i kreatywności, żeby nabrać w życiu odwagi? Jak podnieść się po życiowym upadku? Czy mamy w sobie dość odwagi, żeby zmagać się z własnymi historiami? Co by było, gdybyśmy zechcieli przyznać się do własnego bólu i cierpienia, dbając jednocześnie o to, by nie umniejszać bólu i cierpienia innych? Moglibyśmy wszyscy razem rosnąć w siłę!

Oto manifest odważnych ludzi o złamanych sercach

Nie ma większego zagrożenia dla krytyków, cyników
i siewców strachu niż ci z nas, którzy są gotowi upaść,
ponieważ nauczyli się, jak powstać po upadku.
Z obtartymi kolanami i sercami pokrytymi bliznami
stawiamy przyznawanie się do opowieści o własnych
problemach przed oszukiwaniem siebie i udawaniem.
Kiedy zaprzeczamy własnym historiom, one nas definiują.
Gdy uciekamy od zmagań, nigdy nie jesteśmy wolni.
Zwracamy się zatem w stronę prawdy
i spoglądamy jej w oczy.
Nie będziemy zaledwie postaciami w naszych historiach.
Ani dobrymi, ani złymi, ani nawet bohaterami.
Każdy z nas jest autorem swego życia.
Sami piszemy odważne zakończenia.
Ból złamanego serca przekuwamy w miłość,
wstyd zamieniamy we współczucie,
z rozczarowania czynimy łaskę,
a z porażki – źródło odwagi.
Odsłanianie się jest naszą siłą,
historia drogą do domu,
prawda – naszą pieśnią.
Jesteśmy odważnymi ludźmi ze złamanymi sercami
i rośniemy w siłę.

– Brené Brown

Rosnąc w siłę

Brené Brown zapoczątkowała globalną debatę na temat odwagi, wrażliwości, wstydu i poczucia własnej wartości. Ujawniła głęboką prawdę: wrażliwość, czyli gotowość do odsłonięcia się i bycia widzianym bez gwarancji wyniku, jest jedyną drogą do głębszej miłości, silniejszego poczucia przynależności i radości. Niemniej życie z wielką odwagą nie zawsze jest łatwe. Potknięcia i upadki są bowiem nieuchronne.

Upadnij, powstań, spróbuj jeszcze raz

Jeżeli będziemy postępowali z wielką odwagą, nie unikniemy upadków.

Jak przekonuje Brown, bez porażki nie ma innowacji, nauki ani kreatywności. Jednak upadek zawsze jest bolesny. Jak powstać z niego silniejszym? O tym właśnie jest książka Rosnąc w siłę. Autorka dzieli się w niej z czytelnikami wiedzą, odczuciami, przekonaniami i doświadczeniami związanymi ze wstawaniem po upadku. Na ich podstawie stworzyła trzyetapowy proces podnoszenia się po porażce – ogólną mapę i przewodnik, z pomocą którego staniemy z powrotem na nogi.

Proces wzrastania w siłę

“Prawda jest taka, że upadek boli. Wyzwaniem jest zachowanie odwagi i szukanie możliwości podniesienia się z upadku”. – Brené Brown

Rosnąc w siłę - Brene Brown
Rosnąc w siłę – Brené Brown

Celem procesu jest podniesienie się z upadku, poprawienie błędów i stawienie czoła zranieniu w taki sposób, żeby czerpać z tego mądrość i nauczyć się żyć całym sercem. W jego skład wchodzą rozpoznanie własnych emocji i zmagania, by dotrzeć do miejsca prawdy; należy stosować ten proces każdego dnia, dopóki nie wejdzie nam w nawyk i nie wywoła rewolucji w naszym życiu. Podnoszenie się po porażkach w ten sposób to według Brené Brown sprawdzian odwagi i kuźnia wartości, kultywowanie życia pełną piersią i tytułowe rośnięcie w siłę.

Nasze opowieści o życiowej walce mogą być bardzo poważne, jak w przypadku utraty pracy czy zakończenia długotrwałego związku uczuciowego, albo mieć nieco mniejszy ciężar, jak w przypadku konfliktu z przyjacielem czy kolegą. Najważniejsze, by nauczyć się pisać nowe zakończenia wszystkich tych historii.

“Każdy z nas jest autorem swojego życia. Sami piszemy odważne zakończenia”. – Brené Brown.

Sprawdź też: Czy wrażliwość może być siłą? 6 mitów na temat wrażliwości