Wrażliwość to odsłanianie siebie, emocjonalne doświadczenie, któremu towarzyszy niepewność i ryzyko wystawienia na działanie emocji. Przejawia się tym, że człowiek podejmuje próbę, mimo że nie ma wpływu na jej wynik. Z czym kojarzy Ci się wrażliwość? Wrażliwość przeważnie kojarzy nam się ze słabością, z podatnością na zranienie. Dla wielu wrażliwość jest dla mięczaków, a przecież życie wymaga od nas odwagi i tego abyśmy byli silni. Bo przecież tylko będąc odważnym i silnym można skutecznie radzić sobie z życiowymi problemami, nie poddawać się trudnościom. Osiągać to na czym nam zależy, kreować swoje życie według własnego uznania. Wiele osób jest zdania, że jeśli będziesz wrażliwy i na tyle nierozsądny, że pozwolisz się innym zorientować, na czym Ci zależy i jakie masz słabe punkty, to prędzej czy później ktoś to wykorzysta, żeby Cię skrzywdzić. Czy w takim razie wrażliwość może być siłą?

Brené Brown, która od lat zajmuje się tematami odwagi, wrażliwości, wstydu i empatii oraz prowadzi badania naukowe w tym zakresie uważa, że wrażliwość nie jest przejawem słabości. Jej zdaniem wokół wrażliwości narosło wiele mitów, z którymi warto się rozprawić i je obalić. Przyjrzyjmy się po kolei tym błędnym przekonaniom, które dotyczą wrażliwości. Oto sześć mitów na temat wrażliwości według Brené Brown.

“Aby żyć z wielką odwagą, z poczuciem celu i łączności z innymi ludźmi – aby być osobą, którą pragniemy być – znowu musimy stać się wrażliwi. Musimy zdjąć zbroję, odłożyć broń, odsłonić się i pozwolić, aby inni nas zobaczyli”. – Brené Brown

Czy wrażliwość może być siłą? 6 mitów na temat wrażliwości

Mit #01. Wrażliwość to słabość

Wrażliwość, to emocjonalne doświadczenie, które nam towarzyszy w chwilach niepewności, w obliczu ryzyka bądź wystawienia się na emocje. Czy akty odwagi, nie wiążą się właśnie z takim doświadczeniem? Oczywiście, że tak. Prawdopodobnie nie ma przykładu odważnego działania, któremu nie towarzyszy doświadczenie wrażliwości. Ludzie odważni są silni. Wrażliwość i odwaga to nie słabość, to siła.

Mit 2. Ja sobie na wrażliwość nie pozwalam

Nasze życie to codzienne zmagania z niepewnością, ryzykiem i emocjami. Nie da się od tego uciec, a opcje mamy tylko dwie. Możemy sobie pozwolić na wrażliwość albo nie.

Świadome podejście do własnej wrażliwości, a więc pozwolenie sobie na wrażliwość, prowadzi do zdobycia umiejętności radzenia sobie z tą emocją. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, skąd się biorą różne nasze przemyślenia i zachowania. W rezultacie łatwiej jest nam dochowywać wierność naszym wartościom i zachować integralność.

Udawanie, że nie pozwalamy sobie na wrażliwość, skutkuje tym, że naszym myśleniem i zachowaniami zaczyna rządzić strach, niekiedy bez udziału naszej woli, a czasem nawet świadomości. To niemal zawsze prowadzi do wybuchu gniewu lub do zamknięcia się na świat.

Mit 3. Poradzę sobie sam

Niektórzy uważają, że nie potrzebują w swoim życiu wrażliwości. Są zdania, że sami sobie ze wszystkim świetnie poradą i nikogo nie potrzebują. Problem polega jednak na tym, że niepotrzebowanie nikogo stoi w sprzeczności do ludzkiej natury. Człowiek jest istotą społeczną, która biologicznie jest nastawiona na budowanie i utrzymywanie więzi z innymi. Samotnicze życie i brak autentycznych więzi na dłuższą metę może prowadzić do bólu i cierpienia. Jako ludzie czerpiemy siłę z bycia częścią zbiorowości, wzajemnej komunikacji i współpracy. Nie zostaliśmy stworzeni do samotnej wędrówki przez życie.

Mit #04. Z wrażliwości da się wyeliminować elementy niepewności i dyskomfortu

Wiele osób próbuje znaleźć sposób na to, aby się uwolnić od wrażliwości i niepewności oraz ochronić się przed ewentualnym ryzykiem. Komuś, kto na co dzień dąży do tego, aby eliminować wszelkie przejawy wrażliwości, naprawdę trudno jest zaakceptować, że to właśnie ona stanowi źródło wewnętrznej siły i dobrego przywództwa.

Cokolwiek robimy i gdziekolwiek pracujemy, powinniśmy odważnie akceptować wrażliwość, nawet jeśli na co dzień zawodowo zajmujemy się eliminacją wrażliwości natury systemowej.

Mit #05. Najpierw zaufanie, potem wrażliwość

Jak stwierdzić, że można komuś zaufać na tyle, żeby okazać przy nim wrażliwość? Czy da się zbudować relację opartą na zaufaniu, nie wykazując się uprzednio wrażliwością? Przeprowadzone badania pokazują, że tam, gdzie nie ma zaufania, nie ma też miejsca na wrażliwość. Jednak bez wrażliwości nie może być też mowy o zaufaniu.

Skąd się właściwie bierze zaufanie? Okazuje się, że zaufanie rodzi się w zupełnie banalnych sytuacjach. Wcale nie ma związku z aktami heroizmu czy spektakularnymi poczynaniami, lecz z okazywaniem uwagi, aktywnym słuchaniem, wyrazami autentycznej troski i przejawami istnienia więzi.

Na zaufanie składa się cały zbiór kolejnych warstw złożonych z drobnych chwil i wzajemnego okazywania sobie wrażliwości. Zaufanie i wrażliwość wzrastają razem, a gwałt na jednym z nich zawsze skutkuje nadszarpnięciem tego drugiego.

Mit 6. Wrażliwość polega na odsłanianiu wszystkiego

Ludzie błędnie utożsamiają wrażliwość z pełną jawnością. Wrażliwość nie polega na dzieleniu się osobistymi doświadczeniami i szczerym opowiadaniu o swoich emocjach zawsze i wszędzie. Nie chodzi o przesadną otwartość i bezrefleksyjne opowiadanie o sobie.

Bez względu na okoliczności powinniśmy zawsze jasno przedstawić nasze intencje. Zdefiniować własną wrażliwość w kontekście konkretnych ról i relacji, a także wytyczyć granice. Wytyczanie granic polega na jednoznacznym określeniu, co jest w porządku, a co nie jest w porządku – i dlaczego. Gdyby z wrażliwości usunąć element wytyczania granic, to już byśmy nie mogli mówić o wrażliwości. Zostałyby nam wyznania, działania manipulacyjne, rozpaczliwe próby albo zaskoczenie czy kompletne zdumienie – ale to by już nie była wrażliwość.

Uwagi końcowe

Jak pokazuje Brene Brown wrażliwość to nie jest słabość. Wrażliwość to punk wyjścia do budowania odwagi i zwiększania swojej wewnętrznej siły.

Lepsze rozpoznawanie emocji, zdolności przystosowawcze, umiejętność prowadzenia trudnych rozmów, posługiwanie się informacją zwrotną, rozwiązywanie problemów, podejmowanie etycznie słusznych decyzji, zabieganie o uznanie i odporność na niepowodzenia – to tylko kila przykładów kompetencji, które się biorą z wrażliwości.

Kto odczuwa, ten jest wrażliwy. Kto uznaje wrażliwość za przejaw słabości, ten uznaje za przejaw słabości wszelkie odczuwanie emocji. A czy nam się to podoba, czy nie, emocje są nieodłączną częścią naszego życia.

“Nie krytyk się liczy, nie ten, który wskazuje, jak potykają się silni, albo co inni mogliby zrobić lepiej. Chwała należy się człowiekowi na arenie, którego twarz jest umazana błotem, potem i krwią, który dzielnie walczy, (…) który w swych najlepszych chwilach poznał triumf wielkiego wyczynu, a w najgorszych, gdy przegrywa, to przynajmniej przegrywa z wielką odwagą”. – Theodore Roosevelt

Aby się dowiedzieć więcej o wrażliwości, odwadze, przywództwie i wzmacnianiu swoje siły sięgnij po książki Brene Brown. Większość z nich ma już status bestsellerów i jest dzięki tłumaczom dostępna po polsku.

Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy

Z wielką odwagą Brené Brown

Doświadczana przez nas na co dzień niepewność, podejmowane ryzyko oraz groźba zranienia naszych uczuć definiują, co to znaczy być wrażliwym lub wykazywać się wielką odwagą i śmiałością.
Gdy mowa o wrażliwości, odwaga nie ma nic wspólnego z wygraną czy przegraną. Odwagą wykazuje się ten, kto decyduje się działać, choć czasem nie jest w stanie ani przewidzieć wyniku, ani na niego w żaden sposób wpłynąć. Podejmuje działanie wbrew nasilającym się głosom krytyków i siewców strachu.
W książce “Z wielką odwagą” Brené Brown obala mit, zgodnie z którym wrażliwość jest słabością, oraz dowodzi, że tak naprawdę jest ona naszą najdokładniejszą miarą odwagi.
Wyjaśnia w jaki sposób wrażliwość stanowi sedno trudnych emocji, takich jak lęk, żal i rozczarowanie, a jednocześnie jest miejscem narodzin miłości, uczucia przynależności, radości, empatii, innowacji i kreatywności.

Rosnąc w siłę. Rozpoznanie. Zmagania. Rewolucja

Rosnąc w siłę Brené Brown

Kto wybiera odwagę, ten w pewnym momencie pozna smak porażki, rozczarowania i niepowodzeń. Dlatego właśnie to się nazywa – odwaga.

W książce “Rosnąc w siłę” Brené Brown opisuje proces, dzięki któremu osoby najlepiej radzące sobie z trudnościami sprawnie podnoszą się po różnego rodzaju niepowodzeniach.

Bez względu na wagę i okoliczności zdarzenia, proces powstawania po upadku wygląda zawsze tak samo. Trzeba dokonać rozrachunku z własnymi emocjami i wywołać w sobie zaciekawienie tym, co czujemy. Stoczyć walkę i dotrzeć do miejsca prawdy. A następnie stosować ten proces każdego dnia, dopóki nie wejdzie nam w nawyk i nie wywoła rewolucji w naszym życiu. Powstawanie z siłą po upadku to sposób kultywowania życia pełną piersią.

Jeżeli będziemy często postępowali z wielką odwagą nie unikniemy upadków. To książka o tym, jak się po nich podnosić.

Odwaga w przywództwie. Cztery kompetencje autentycznego lidera

Odwaga w przywództwie. Cztery kompetencje autentycznego lidera - Brené Brown

Na podstawie wniosków badawczych i współpracy z setkami różnych organizacji Brené Brown w książce “Odwaga w przywództwie” opisuje co czyni człowieka odważnym liderem.
Według Brown przywódcą jest każdy, kto podejmuje się szukać potencjału w innych ludziach i w procesach – i kto ma odwagę ten potencjał rozwijać. Korporacje, organizacje non profit, instytucje publiczne i administracyjne, ale też grupy aktywistów, szkoły czy różnego rodzaju społeczności – wszystkie te zbiorowości potrzebują liderów, którzy będą wytrwale realizować wizję zaangażowanego i odważnego przywództwa.
Na odważne przywództwo składają się cztery kompetencje, które są szczegółowo opisane w książce. Mają one konkretne przejawy w praktyce i można je mierzyć. Można je w sobie rozwinąć i stosować na co dzień. Możesz stać się lepszym liderem, jeśli nauczysz się właściwie korzystać z empatii, zdolności do budowania więzi czy odwagi.
Jeśli chcesz być lepszym, odważniejszym przywódcą i wielkim liderem to książka “Odwaga w przywództwie” jest zdecydowanie dla Ciebie.

Potęga wrażliwości

Oprócz przeczytania książek Brené Brown, obejrzyj też jej wystąpienie na konferencji TED – “Potęga wrażliwości”, które stało się hitem i ma miliony już wyświetleń. Jeśli masz dostęp do Netflixa sprawdź też film Brené Brown: Odwagi! To zapis wystąpienia Brené Brown, podczas którego wyjaśnia, jak znaleźć odwagę w świecie zdominowanym przez niedostatek, strach i niepewność.

A Ty co sądzisz o wrażliwości? Czy wrażliwość to siła czy słabość? Napisz w komentarzu.