Co zrobić, aby osiągnąć w życiu więcej? Droga do sukcesu wiedzie przez wiele wyzwań i przeszkód do pokonania. Prawie każdy kto kiedykolwiek osiągnął coś wspaniałego i znaczącego w życiu powiedziałby, że dotarcie do punktu, w którym się znalazł wymagało od niego dużego poświęcenia, wyrzeczeń i zignorowania wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników. W przeciwnym razie nie osiągnąłby sukcesu.

Jedną z rzeczy jaką odkryjesz na swojej własnej ścieżce rozwoju i dążenia do celu jest to, że stosunkowo łatwo jest utracić koncentrację i zboczyć z obranego kierunku, zwłaszcza gdy skupimy się na pojawiających się trudnościach oraz negatywnych rzeczach i opiniach innych ludzi.

„Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach.”
– Philip Wylie

Aby osiągnąć więcej w życiu i dotrzeć z sukcesem do mety, jeśli chodzi o nasze marzenia i cele, powinniśmy być przygotowani robić następujące rzeczy:

#1 Przestań porównywać się z innymi

Jedną z najbardziej szkodliwych rzeczy, jakie można robić na swojej ścieżce rozwoju, która może zagrozić naszym szansom na sukces w czymkolwiek co chcemy osiągnąć, jest porównywanie się z innymi. Abyśmy mogli zrealizować nasze cele i marzenia powinniśmy przestać patrzeć i koncertować się na innych.

Skieruj całą uwagę na siebie i swoje dążenia. Każdy człowiek to inna historia, podążamy innymi ścieżkami, które prowadzą do różnych miejsc docelowych. Każdy z nas ma inne mocne strony i ograniczenia, talenty, umiejętności, zdolności i kompetencje, które pozwalają osiągać w życiu różne rzeczy. Nie trać cennego czasu na porównywanie się z innymi oraz zazdrość. Nie czuj się gorszy tylko dla tego, że według Ciebie ktoś osiągnął większych sukces.

Nie próbuj na siłę, często kosztem siebie, nadążyć za tymi, którzy żyją życiem, do którego Ty aspirujesz i też chciałbyś tak żyć pewnego dnia. Nie wiesz bowiem wszystkiego o tych osobach, jakich poświęceń musieli dokonać, aby być tam gdzie obecnie są lub jakimi środkami i sposobami doszli do swojego sukcesu.

Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś, a jeśli nie podoba Ci się jakiś aspekt z Twojego życia, zmień go! Skup się na sobie, na tym aby każdego dnia być lepszą wersją siebie. Koncentruj się na swoim celu oraz na rzeczach, na które masz realny wpływ poprzez swoje działanie. Pozwoli Ci to przybliżyć swoje życie do punktu, w którym chcesz, aby było.

 Twoje życie będzie piękniejsze jeśli w siebie uwierzysz i przestaniesz porównywać się z innymi.

#2 Nie skupiaj się na tym, co robi Twoja konkurencja

Zwłaszcza, jeśli prowadzisz jakiś biznes nie powinniśmy marnować za dużo czasu martwiąc się tym co robi Twoja konkurencja lub próbować mierzyć swoje postępy porównując je z  konkurentami. Benchmarki oczywiście są przydatne i warto monitorować rynek, aby być na bieżąco. Przede wszystkim jednak powinniśmy skupić się na naszej wizji i być dla siebie samego konkurencją, wyznaczając sobie coraz bardziej ambitne cele i punkty odniesienia. Osiągając dany cel ustalamy następny i dążymy do jego osiągnięcia.

Co prawda żyjemy w świecie dużej konkurencji, rywalizacji, jednak nie oznacza to, że aby osiągnąć sukces musimy to uzyskać kosztem innych. Firmy angażują się w otwarte konkurowanie w pogoni za zyskiem i wzrostem. Walczą o przewagę konkurencyjną, toczą wojny o udział w rynku i każdego dnia starają się różnicować swoją ofertę. Rezultatem takiego konkurowania jest „czerwony ocean” rywali walczących o kurczącą się pulę zysków. Warto stosować tzw. „strategię błękitnego oceanu” opisaną w książce W. Chan Kim i Renée Mauborgne. Strategia błękitnego oceanu (ang. Blue Ocean Strategy). Podstawą definicji „błękitnego oceanu” jest kreowanie przez przedsiębiorstwa wolnej i niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni rynkowej. Dzięki temu konkurencja przestaje być istotna oraz przedsiębiorstwa wykorzystują w pełni innowacyjność do kształtowania swojej pozycji rynkowej. Istotą tej strategii jest innowacja wartości, której celem jest koncentrowanie się na wytwarzaniu nowych wartości dla klientów i własnego przedsiębiorstwa. Patrzenie na konkurencje ogranicza też Twoją kreatywność i oryginalność. Zamiast wymyślać coś nowego zaczynasz tworzyć rzeczy podobne to tych, które robią inni i stajesz się mniej wyrazisty.

Ludzie odnoszący sukces rozumieją, że dzięki swoje wizji, pracy, innowacyjności są w stanie wykreować nowe potrzeby i nowe usługi oraz produkty. Według nich możliwości są nieograniczone, miejsca wystarczy dla wszystkich i tylko od naszej wyobraźni i zaangażowania zależy jak duży sukces osiągniemy. Nie skupiają się na konkurencji, nie przejmują się zbytnio tym co robią inni, koncentrują się na rzeczach, które mogą zrobić i które pozwalają im się wyróżnić.

Wykonuj swoją pracę z całego serca, a odniesiesz sukces. Konkurencja jest tak mała – Elbert Hubbard

#3 Przestań mówić, zacznij robić

Jaki jest najbardziej skuteczny sposób, aby zacząć coś robić? Przestać o tym mówić i zacząć to wreszcie robić. Czyny mówią więcej niż słowa. Powinniśmy się nauczyć jak mówić mniej i robić więcej. Jeśli chcemy osiągnąć sukces i aby ludzie traktowali nas, nasze cele i marzenia poważnie, powinniśmy poprzez nasze działania demonstrować, o co nam w życiu chodzi i do czego dążymy.

Mówienie tylko o naszych aspiracjach nie przynosi żadnych realnych korzyści, jeśli nie jesteśmy w stanie przekuć słowa w czyn, wdrożyć w praktyce naszych pomysłów. Lepsze jest działanie zakończone niepowodzeniem niż samo mówienie, że można by coś zrobić. Z porażki można wyciągnąć wnioski i podjąć próbę jeszcze raz, będąc bogatszym o tą wiedzę. Ludzie mogą wątpić w to co mówisz, ale uwierzą w to co robisz. Przestań mówić jutro, zacznij działać od dziś.

Słowa mają ogromną moc, ale bez czynów są niczym

#4 Niech wyniki mówią same za siebie

Ludzie rozpoznają wysokiej jakości produkty i usługi oraz dobrze wykonaną pracę, gdy ją zobaczą i skorzystają z jej efektów. Jeśli chcemy odnieść sukces w naszych staraniach i osiągnąć sukces, wyniki naszej pracy powinny mówić same za siebie. Powinniśmy dostarczać innym wartość, rozwiązywać ich problemy. Powinniśmy pokazywać innym co możemy dla nich zrobić, co dobrego możemy wnieść do ich życia poprzez nasze rezultaty. Czego mogą się spodziewać wartościowego po naszych usługach, produktach i efektach naszej pracy. Słowa nie wystarczą, trzeba dostarczać namacalną wartość.

Po owocach ich poznacie…

#5 Uważaj z kim dzielisz się swoimi marzeniami

Komunikowanie innym swoich aspiracji i celów może być korzystne i stanowić dla wielu osób dodatkową motywację do działania. Powiedzenie komuś o swoich aspiracjach i planach sprawia, że czujemy się bardziej zobowiązani do ich realizacji. Powinieneś jednak rozważnie decydować z kim się podzielisz swoją wizją.

Istnieje jedna rzecz, którą prawdopodobnie odkryjesz dość wcześnie na swojej drodze do sukcesu, nie wszyscy będą Cię wspierać i myśleć tak jak Ty, jeśli chodzi o Twoje cele i marzenia. Przyczyny braku wsparcia mogą obejmować niezrozumienie Twojej wizji, tego co tak naprawdę chcesz osiągnąć lub przekonanie, że nie masz wystarczających umiejętności i kompetencji, aby to zrealizować.

Mogą pojawić się przeciwnicy, toksyczni ludzie oraz osoby, które będą Cię zniechęcać do działania. Będziesz więc musiał skorzystać ze swojego wyczucia, aby zdecydować komu i jak komunikować swoje aspiracje, a kogo odsunąć i unikać, aby nie narażać się na negatywny wpływ innych ludzi i ich ograniczonych przekonań.

#6 Zwracaj uwagę na to kogo i czego słuchasz

To czego słuchamy może bezpośrednio i pośrednio wpływać na to jak postrzegamy samych siebie, nasze wybory i działania. Powinniśmy też zwracać szczególną uwagę na nasz dialog wewnętrzny. Dialog wewnętrzny to rozmowa z samym sobą, poprzez myśli, słowa albo gesty. Prawidłowo zastosowany dialog wewnętrzny charakteryzuje się pozytywną formą i treścią. Negatywny dialog wewnętrzny wypełniony jest destruktywnymi, krytycznymi uwagami wobec nas samych. Rzeczy, które mówimy o sobie innym oraz we własnych myślach wpływają na to jak postrzegamy siebie, a to z kolei wywiera efekt na naszą zdolność lub niezdolność, do osiągnięcia czegoś.

Musimy być tez ostrożni w doborze osób, z którymi utrzymujemy kontakty i budujemy relacje. Powinniśmy otaczać się ludźmi, którzy są pozytywni, wspierają nas, szanują, wypowiadają się na nasz temat przychylnie, nie obgadują przed innymi, wzmacniają nas i pomagają. Jest to istotne ponieważ stajemy się podobni do tych, z którymi przebywamy i blisko współpracujemy. Osoby, z którymi się zadajemy mogą mieć na nas dobry lub zły wpływ. Ważne jest odpowiednie dobieranie sobie ludzi wokół siebie. Poszukuj osób, które wnoszą coś pozytywnego do Twojego życia.

Jesteśmy odzwierciedleniem pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. To oni nas motywują, doradzają, krytykują. Przyjrzyj się, z kim Ty przestajesz – Nancy Drew

#7 Nie daj się hejterom, krytykom i przeciwnikom

Jeśli naprawdę marzy Ci się duży sukces powinieneś się przygotować na to, że oprócz osób, które będą Cię popierać pojawi się wiele krytyków i przeciwników tego co robisz. W rzeczywistości jeśli nikt nie występuje przeciwko Tobie, może to oznaczać, że Twój sukces wcale nie jest tak znaczących i nie wywierasz zbyt dużego wpływu swoim działaniem.

Miej „twardą skórę” i nie przejmuj się ludźmi, którzy próbują podkopać Twój autorytet, Twoje umiejętności, cele i marzenia. Wiele osób może próbować Cię zdyskredytować, oczernić, wyśmiać. Często ludzie Ci będą to robić z powodu swoich własnych ograniczeń lub na skutek porażek, które doznali w życiu.

Jeśli krytyka jest zasadna i budująca wyciągnij z niej wnioski, aby być lepszym. Jednak często możesz spotkać się ze zwykłymi chamskimi obelgami i wylewaniem na Ciebie kubła pomyj, które nie niosą za sobą żadnej wartości merytorycznej. Nie przejmuj się nimi i rób swoje.

“Nie obchodzi mnie co o mnie myślisz. Ja w ogóle o tobie nie myślę.” – Coco Chanel.

Droga do urzeczywistnienia swoich marzeń i osiągnięcia celu może być czasami samotna. Nie pozwalaj, aby coś lub ktoś Cię rozpraszał i sprawił, że zrezygnujesz z realizacji swoich planów i spełnienia swoich marzeń. Wykorzystaj swój potencjał, koncentruj się na tym kim chcesz być i co chcesz robić, aby być w życiu bardziej szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.

A Twoim zadaniem Co powinniśmy robić, aby osiągnąć w życiu więcej? Co pomaga w realizacji marzeń i celów? Jak osiągnąć sukces? Podziel się swoją opinią w komentarzu.