autor Paweł Wołczyński

Sportowa rywalizacja i umiejętne jej wykorzystanie ma efektywne przełożenie na co dzień. Pobudza wewnętrzne pokłady energii i motywuje do cięższej pracy.

Czy wiesz, jak w zdrowy sposób zmotywować siebie poprzez zaszczepioną już w dzieciństwie sportową rywalizację?

Rywalizacja płynie w naszej krwi od pokoleń. Przez wieki pobudzała w naszych przodkach chęć tworzenia, doskonalenia, osiągania, a to przed strachem bycia pokonanym.

Ze względu na sposób stosowania, rywalizację wewnętrzną nazywam codzienną dawką „adrenaliny”.

Każdego dnia staję przed wyborem: walcz lub uciekaj. Wychowany w piaskownicy wśród gier i zabaw, bez zastanowienia otrzepuję swoje grabki z piachu i walczę, walczę o swoje lepsze jutro.

Sportowa Rywalizacja

Sportowa rywalizacja jest jak w sztuce obraz Leonardo da Vinci pt. „Mona Lisa”, uznawany i podziwiany przez całe zainteresowane społeczeństwo.

IV Filary sportu

Pielęgnuj wewnętrznie 4 filary jak dyscyplina, pokora, szacunek do rywala i walka o zwycięstwo zgodnie z fair play, które w sporcie służą za fundamenty całej konstrukcji.

Bez wpojonych 4 życiowych mądrości rywalizacji, ciężko będzie natychmiastowo zauważyć korzyści z przewagi, którą masz już w sobie. Brak jednego z elementów może sprawić, że rywalizacja przeobrazi się w chorobliwą i może zaszkodzić Ci lub Twojemu otoczeniu.

Pamiętaj! Rzymu nie zbudowano z dnia na dzień, wszystko jest do wytrenowania.

Implementacja Rywalizacji w Pigułce:

W rywalizacji rezultat jest zawsze ten sam: są zwycięzcy, są przegrani.

Rywalizacja w pigułce
Rywalizacja w pigułce

#01 Zdyscyplinuj się

Codzienna praca nad projektem poprzez procesy np.

Projekt: Chcę schudnąć 20 kilo.

Proces nr 1 – Jem mniej i zdrowej.

Proces nr 2 – Ćwiczę i spalam kalorie.

#02 Bądź ambitny

Masz dwie ręce, dwie nogi, głowę na karku, niczym się nie różnisz. Jesteś ambitny, nie pozwolisz, by ktoś pokonał Ciebie, a nawet jeśli, to dodatkowy impuls, by pracować jeszcze ciężej.

Znasz siebie, wiesz że jedyną osobą, która może Cię złamać, jesteś Ty sam. Wystawisz się na krytykę i opinię, byleby dosięgnąć gwiazd.

Nie przesadzasz? Przecież ludzie mnie zjedzą.

Hej, niech gadają! Ludzie to Twoi rywale!

Będą mieli jeszcze więcej do powiedzenia, gdy będziesz rozbijał hamak na swoim szczycie. Działaj i korzystaj to bezcenny darmowy marketing!

#03 Działaj na 101%

To mój klucz. Rywalizacja rozbudza mnie w mgnieniu oka.

Pomyśl, właśnie teraz Twój największy wróg, ocknął się i zaczyna zapieprzać, by stać się najlepszą wersją siebie. Wstaje o świcie, haruje jak wół, by w końcu Ciebie dopaść i pokonać.

Pozwolisz mu na to, wolisz wracać na tarczy?

Nie sądzę, dlatego zachowaj tę myśl i przypominaj każdego dnia. Niech będzie Twoim płomieniem w głowie, który rozpalony sprawia, że pobudzasz swój instynkt i działasz, by codziennie być przynajmniej o 1% lepszą wersją siebie.

#04 Buduj świadomość bycia w procesie

Masz klucz i właśnie wszedłeś przez drzwi do domu, w którym nie ma nic oprócz fundamentów. Wieje wiatr, jest zimno, na głowę kapie deszcz.

Bądź świadomy, że dopiero zaczynasz. Daj sobie czas na wyrobienie nawyków. Nie zapomnij, że sąsiad poświęcił miesiące, zanim ukończył budowę.

Będą chwile słabości, będziesz ponosić porażki i będziesz robił, zupełnie odwrotnie niż oczekujesz od siebie, ale nie zrażaj się.

Bądź świadomy, że porażka buduje. Wiesz, czym jest sportowa rywalizacja, dlatego podnosisz się i próbujesz raz jeszcze aż do sukcesu.

Rywalizacja w Pracy

Chcesz zmienić stanowisko, zdobyć awans w firmie? Pracujesz znacznie dłużej od reszty, a to oni zgarniają pochwały i pną się do góry? Czujesz, że ugrzązłeś po szyję i nie wiesz jak to zmienić? Mam złotą poradę.

Pracuj ciężej od reszty zespołu. Wychodź z inicjatywą, pokazuj zaangażowanie, twórz większą wartość dla firmy i klientów.

Ciężka praca, dawanie wartości i dyscyplina są najsilniejszymi, a co najgorsze najczęściej zapominanymi postawami w życiu.

W świecie natychmiastowej gratyfikacji, zaprogramowanej do walki o popularność, sławę czy liczbę lików, łatwo zagubić samego siebie. Żądza bycia najlepszym może przerodzić się w chorobliwą obsesję, dlatego zawsze rywalizuj w zdrowy sposób.

Miej w głowie 4 życiowe mądrości rywalizacji: dyscyplinę, pokorę, szacunek do rywala i walkę zgodnie z fair play. Rób wszystko z głową, szczególnie gdy zamierzasz rywalizować z samym sobą. Jak konkurować w zdrowy sposób? Zapraszam po więcej opisowej treści.

Złote myśli

Wyłącz dziś myślenie, emocje, uczucie zmęczenia i zrób, co jest do zrobienia, najlepiej jak potrafisz. Powtórz jutro.

Koncentracja na projekcie i dyscyplina sprawi, że będziesz kilometry przed całą resztą.

Czuj swojego rywala, prowadź w wyścigu, gdy zacznie zbliżać się, wrzuć wyższy bieg i pokaż, kto jest liderem.

Autor: Paweł Wołczyński mieszkam w Edynburgu, FoH Team Leader w Pret a Manger, pasjonat sportu, piłkarz, wieczny uczeń, praktyk, uwielbiam odkrywać miejsca, kulturę i własne ego, sukcesywnie pracuję nad rozwojem od prawie 4 lat, fan włoskiej kuchni, twórca bloga www.moveyourdupa.pl