Będąc rodzicem warto jest pomyśleć nad rozwojem inteligencji naszego dziecka. Człowiek rodzi się bowiem z pewnym potencjałem, który to potencjał posiada i którego warto jest nie zatracić a nad tym zazwyczaj powinni czuwać przede wszystkim rodzice. Dziecko ma przede wszystkim radzić sobie w późniejszym, dorosłym życiu. Jak więc wesprzeć jego pasje i rozwijać zdolności? Jak rozwinąć inteligencję u dziecka? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

“Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi”. – Jim Stovall

Trening intelektu. Jak rozwinąć inteligencję u dziecka?

Znaczenie każdego momentu

Rozwój inteligencji malucha warto rozwijać już od pierwszych dni jego życia na tym świecie. Nie zmienia to jednak tego, iż każdy moment w życiu naszej pociechy ma znaczenie, jeżeli chodzi o rozwój inteligencji. Im dziecko mniejsze, im młodsze, tym rozwijanie jego inteligencji jest prostsze a przynajmniej takowe się zdaje. Dziecko poznaje siebie oraz otaczający go świat poprzez poznawanie różnych kształtów, słów, kolorów. Starsze dziecko nie musi uczyć się trzech języków na trzech różnych kursach ani bawić się skomplikowanymi, nie raz dla samych rodziców, zestawami edukacyjnymi. Jeżeli zadbamy o kilka najistotniejszych rzeczy, obejdzie się bez tak radykalnych rozwiązań.

Zaangażowane zmysły

Zabawa może być skutecznym i przy okazji bardzo atrakcyjnym narzędziem do nauki. Jest to codzienny element życia dziecka, więc warto zaangażować w taką czy inną zabawę różne jego zmysły. Mózg człowieka działa na zasadzie bodźców, które tworzą nowe połączenia nerwowe. Im więcej w czasie zabawy nasze dziecko otrzyma bodźców, tym więcej w jego mózgu powstanie kolejnych połączeń nerwowych. Rozwój intelektualny to jedno ale równocześnie warto zadbać także o rozwój ruchu naszego dziecka. Przykłady? Piłka, klocki, układanki, samochodziki – takich i podobnych rozwiązań jest nieskończenie wiele i są one stosunkowo proste!

Różne tematy

Rozmowa na różne tematy jest w stanie na wiele sposobów, wbrew pozorom, rozwinąć dziecięcą inteligencję. Prowadzone dyskusje wspierają dziecko w koncentrowaniu się a także słuchaniu innych. Jest to również możliwość poszerzania wiedzy, wymiany doświadczeń czy chociażby nauka wyrażania swojego własnego zdania, swojej własnej opinii.

Dziecięce dzieła

Na czystej kartce papieru można coś narysować kredkami, namalować farbami lub napisać. W ten sposób dziecko rozwija się zarówno manualnie jak i umysłowo, ponieważ tworząc swoje autorskie dzieło musi podjąć szereg decyzji. Trzeba zdecydować co narysujemy, wybrać kolory, zagospodarować całą przestrzeń na kartce. W tej metodzie rozwój inteligencji dziecka polega na tym, że uczy się ono planowania, przewidywania oraz umiejętności urzeczywistniania swoich własnych myśli.

Dbanie o różnorodność

Jedna z zasad świadomego wychowania mówi, że obowiązkiem każdego rodzica jest pozwalanie dziecku na odkrywanie jego własnych pasji i zainteresowań oraz wspieranie dziecka w tym zakresie. Nauka oraz aktywność ma wiele obszarów, którymi rodzic może okazać dziecku wsparcie poprzez zapoznanie go z nimi. Wykorzystujmy do tego przede wszystkim książki. Zawarte w nich różnorakie treści pozwolą naszej pociesze zorientować się w interesujących je dziedzinach.

Rola wspomnianych książek

Każdy czytelnik wie, że książki pobudzają ludzką wyobraźnię. Dzieciom objaśniają one to jak funkcjonuje świat, który je otacza. Ponadto dzięki nim poprawia się koncentracja a pamięć podczas czytania się ćwiczy. Książki, w tym także te z gatunku przeznaczonego dla najmłodszych oraz nieco starszych, uczą umiejętności, jaką jest krytyczne myślenie. Pamiętajmy, że jeżeli nasze dziecko nie potrafi jeszcze czytać, nauka czytania również dobrze rozwinie jego inteligencję!

Różne metody nauki

Nauka nie jest czymś jednolitym, ponieważ zdobywać wiedzę można na różnorakie sposoby. Taka technika przyswajania wiedzy podnosi jej efektywność. Zasadę różnorodnych metod nauki warto zastosować przy nauce czytania. Co jednak zrobić, gdy nasze dziecko rzadko oraz niechętnie sięga po książki? Po pierwsze, samemu więcej czytać! Dzieci rzadko słuchają a o wiele częściej naśladują rodziców. Innym sposobem jest powołanie się na bohaterów filmów animowanych, którzy swoją postawą zachęcają małego widza do czytania książek. Jest bowiem szansa, że ulubieni bohaterowie z popularnych kreskówek odczarują niechęć do historii opowiedzianych nie obrazem a słowem.

Sprawdź też: Kim jest dobry nauczyciel? 6 cech dobrego nauczyciela

“Zasadniczym założeniem naukowej teorii pedagogicznej musi być szkoła, która pozwoliłaby na rozwój spontaniczności i własnej aktywności dziecka”. – Maria Montessori

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!