Życie to nie tylko radości i sukcesy. Życie to też ból, cierpienie i gorycz porażki. Żyjąc odważnie nie unikniemy upadków. Prawda jest jednak taka, że upadek boli. Wyzwaniem w takiej sytuacji jest zachowanie odwagi. Szukanie możliwości podniesienia się z upadku. Jak powstać silniejszym po życiowym upadku? Jak podźwignąć się po doświadczeniu cierpienia i trudności w taki sposób, by rosnąc w siłę zacząć żyć całym sercem?

Brené Brown, która zapoczątkowała globalną debatę na temat odwagi, wrażliwości, wstydu i poczucia własnej wartości, bazując na własnym życiu oraz opowieściach i doświadczeniach ludzi, którzy znaleźli sposób radzenia sobie z trudnościami, opracowała trzystopniowy proces wzrastania w siłę, który może nam w tym pomóc. Opisuje go w swojej książce Rosnąć w siłę.

Celem procesu wzrastania w siłę jest podniesienie się z upadku. Poprawienie błędów i stawienie czoła zranieniu w taki sposób, żeby czerpać z tego mądrość i nauczyć się żyć całym sercem. Ten proces uczy, jak wziąć odpowiedzialność za własne historie upadku, porażek i bólu. W taki sposób, żeby zintegrować je w naszym życiu i napisać nowe, odważne zakończenia.

Na czym polega proces podnoszenia się z kolan, będąc silniejszym niż przedtem? Oto proces wzrastania w siłę – trzy etapy podnoszenia się po upadku silniejszym!

„Podnoszenie się z siłą po upadku jest sposobem kultywowania życia całym sercem. To proces, dzięki któremu dowiadujemy się najwięcej o tym, kim jesteśmy”. – Brené Brown

Proces wzrastania w siłę. 3 etapy podnoszenia się po życiowym upadku rosnąc w siłę

#01 Rozpoznanie – wejście w opowieść

„Rozpoznajmy emocje i obudźmy w sobie ciekawość dotyczącą uczuć i ich związku z naszym myśleniem i zachowaniem”. – Brené Brown

Ludzie wzrastający w siłę chcą i potrafią rozpoznać własne emocje. Po pierwsze, zdają sobie sprawę z tego, że coś czują. Przycisk został naciśnięty, połknęli haczyk, coś zostało zapoczątkowane. Ich emocje nie są w porządku. Po drugie, chcą wiedzieć, co się dzieje i jaki związek ma to, co czują, z myślami i zachowaniami. Angażując się w ten proces, wchodzimy we własną opowieść.

#02 Zmagania – przejmowanie odpowiedzialności za opowieść

„Podejdźmy uczciwie do opowieści o naszych zmaganiach, które snujemy w głowie, a następnie skonfrontujmy się z tymi konfabulacjami i założeniami, aby określić, co jest prawdą, a co mechanizmem samoobrony, i co trzeba zmienić, żeby zacząć żyć całym sercem”. – Brené Brown

Ludzie wzrastający w siłę chcą i potrafią zmagać się z własnymi opowieściami. Przez „zmaganie się” Brené Brown rozumie uczciwe podejście do układanych w głowie historii o własnych rozgrywkach. Chęć spojrzenia na nie w nowy sposób. Podjęcia wyzwania i zweryfikowania ich z rzeczywistością poprzez eksplorację takich zagadnień, jak: granice, wstyd, obwinianie się, żal, bolesne doświadczenia, wielkoduszność i odpuszczenie.

Zmaganie się z tymi tematami i przejście od pierwszej reakcji na nie do głębszego zrozumienia własnych myśli, uczuć i zachowań staje się źródłem ważnych spostrzeżeń na temat tego, kim jesteśmy i jak zaangażujemy się w relacje z innymi ludźmi. To sposób kultywowania życia całym sercem i źródło zmian.

#03 Rewolucja

„Napiszmy nowe zakończenie naszej opowieści, oparte na najważniejszych wnioskach wyniesionych z walki, oraz wykorzystajmy tę nową historię, aby zmienić nasze podejście do świata i doprowadzić do ostatecznej zmiany tego, w jaki sposób żyjemy, kochamy, wychowujemy dzieci i przewodzimy ludziom”. – Brené Brown

Ludzie wzrastający w siłę potrafią zastosować w życiu najważniejsze wnioski wynikające z tego procesu.  Kierować się nimi w miłości, przewodzeniu, rodzicielstwie i aktywności obywatelskiej. To pociąga za sobą ogromne konsekwencje nie tylko dla nich samych, ale także dla ich rodzin, organizacji oraz społeczności, w których żyją.

W przeciwieństwie do zmian ewolucyjnych, które zachodzą stopniowo, zmiany rewolucyjne oznaczają fundamentalną transformację naszych myśli i przekonań. Zmaganie się z własną historią i przyznanie się do prawdy w celu napisania nowego, odważniejszego zakończenia wywołuje transformację tego, kim jesteśmy i jak kształtujemy nasze relacje ze światem.

„Proces wzrastania w siłę po upadku może doprowadzić do głębokiej, burzliwej, przełomowej transformacji, od której nie ma odwrotu. Cały ten proces może się składać z serii stopniowych zmian, ale kiedy wchodzi nam w krew – i zaczyna oznaczać sposób wchodzenia w interakcje ze światem – nie ma wątpliwości, że zapoczątkowuje rewolucyjne zmiany. Zmienia nas i otaczających nas ludzi”. – Brené Brown

Uwagi końcowe

Rozpoznanie. Zmagania. Rewolucja. To trzy etapy podnoszenia się po upadku i wzrastania w siłę.

Brené Brown poświęciła dwa lata na rozkładanie procesu podnoszenia się z upadku i wzrastania w siłę na czynniki pierwsze. Chciała zrozumieć, jak działa każdy z tych elementów i jak one do siebie pasują. Prowadziła wywiady z ludźmi, analizowała własne doświadczenia, obserwowała życiowe przykłady realizowania tego procesu. Sama też przechodziła przez cały proces wzrastania w siłę.

Proces podnoszenia się z upadku i nabierania siły wygląda tak samo, bez względu na to, czy chodzi o zmagania osobiste, czy zawodowe. Doświadczenie upadku może być bardzo poważne, jak w przypadku zwolnienia z pracy czy dowiedzenia się o romansie partnera. Albo całkiem błahe, jak choćby wykrycie kłamstwa dziecka na temat ocen w szkole czy rozczarowanie w pracy.

Niezależnie od wagi i okoliczności zdarzenia, proces powstawania po upadku przebiega tak samo:

  • trzeba dokonać rozrachunku z własnymi emocjami i wywołać w sobie zaciekawienie tym, co czujemy;
  • stoczyć walkę i dotrzeć do miejsca prawdy;
  • a następnie stosować ten proces każdego dnia, dopóki nie wejdzie nam w nawyk i nie wywoła rewolucji w naszym życiu.

Weź odpowiedzialności za własną opowieść i pokochaj siebie w tym procesie!

„Ironia polega na tym, że staramy się odciąć od swoich trudnych historii, żeby sprawiać wrażenie bardziej wartościowych albo godnych akceptacji, ale nasza wartość i możliwość życia całym sercem wymaga integracji wszystkich naszych doświadczeń, w tym również bolesnych”. – Brené Brown

Rosnąc w siłę - Brene Brown
Rosnąc w siłę – Brene Brown

Powstawanie z siłą po upadku to sposób kultywowania życia pełną piersią. Brown uważa, że jest to proces, który staje się dla nas źródłem największej wiedzy o nas samych. Ten proces uczy, jak wziąć odpowiedzialność za własne historie upadku, porażek i bólu. Tak aby, zintegrować je w naszym życiu i napisać nowe, odważne zakończenia. Wzięcie odpowiedzialności za własną opowieść i pokochanie siebie w tym procesie to najodważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić.

Aby poznać proces wzrastania w siłę, dowiedzieć się jak lepiej radzić sobie w obliczu życiowych trudności i porażek, koniecznie sięgnij po książkę Brené Brown – Rosnąc w siłę. Dzięki wydawnictwu Laurum i tłumaczeniu Michała Lipy ta mądra, życiowa i pełna siły książka dostępna jest po polsku.

Rosnąc w siłę to nie jest pierwszy lepszy poradnik, który czytasz i o nim zapominasz. Nie oferuje prostych i uniwersalnych rozwiązań wszystkich życiowych problemów. Jednak to swego rodzaju mapa, która wskaże ci kierunek. Przybliży najważniejsze schematy, z którymi mamy do czynienia, gdy życie powala nas na ziemie. Jak najlepszy przyjaciel wesprze i pomoże stanąć z powrotem na nogi. Doda otuchy, zainspiruje, zmotywuje. Pokaże ci jak swoją słabość przekuwać w siłę!

Stań się autorem własnej opowieści. Żyj z wielką odwagą. Pisz odważniejsze zakończenia i ROŚNIJ W SIŁĘ!

„Upadnij, powstań, spróbuj jeszcze raz. Rośnij w siłę!”

Sprawdź też: Czy wrażliwość może być siłą? 6 mitów na temat wrażliwości