Sztuka wdzięczności, umiejętność doceniania tego, co w danej chwili mamy, bardzo skutecznie ostatnimi czasy zanika. Ciągły rozwój, postęp technologiczny i naukowy sprawia, że pojawia się ogrom nowości, które chcemy posiadać i mnóstwo celów, które chcemy osiągać. W pogoni za szczęściem i spełnieniem nie ma nic złego, pod warunkiem, że nie czujemy się w tej drodze nieustannie niespełnieni. Chcemy mieć wszystko natychmiast, najlepiej poświęcając się temu całkowicie, zapominając o tym wszystkim, co się dzieje tu i teraz. Osiągnięciu sukcesu bardzo często towarzyszy jednak uczucie pustki i zmarnowanego czasu. Nie ma się temu co dziwić, bowiem podczas drogi na szczyt nie byliśmy w stanie zauważyć dobrych rzeczy, które działy się w międzyczasie. Kiedy więc powinniśmy zatrzymać się na chwilę i co właściwie powinniśmy nauczyć się doceniać? Za co warto podziękować i być wdzięcznym?

„W codziennym życiu rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że otrzymujemy znacznie więcej, niż dajemy i że tylko poprzez wdzięczność życie staje się bogate”. – Dietrich Bonhoeffer

Sztuka wdzięczności i piękno doceniania- 5 powodów, by dziękować za to, co masz

#01 Budzisz się zdrowy

Zacznijmy od banału, jednak istotnego bardziej niż większość rzeczy, która będzie tutaj wspomniana. Mówi się, że jeśli budzimy się zdrowi, bez permanentnego bólu, nieobciążeni fizycznie, zdolni do samodzielnego funkcjonowania, to mamy już w życiu naprawdę dużo.

Nie zrobiliśmy właściwie nic, a mamy możliwość wykorzystania każdego dnia do granic jego możliwości, bo nie obciążają nas choroby i uciążliwe dolegliwości. To nie nieszczęście innych ludzi powinno nas wspierać na duchu, lecz świadomość, że to właśnie my jesteśmy zdrowi i możemy czerpać z życia pełnymi garściami.

Nie spotkało nas nic złego, nie jesteśmy uzależnieni od pomocy innych ludzi i sami możemy pójść z psem na spacer, pobiec na autobus, czy wrócić z ciężkimi siatkami pełnymi zakupów. Zdrowie jest najcenniejszym, co dostajemy od życia i warto zatroszczyć się o jego pielęgnację.

#02 Żyjesz w dobrych czasach

W obecnym świecie nie wszystko jest jak należy, ale jeszcze nawet 30 lat temu ludzie nie mieli tak dobrze, jak my mamy w tej chwili. Medycyna jest już naprawdę bardzo dobrze rozwinięta, mamy dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i usług, na wyciągnięcie ręki możemy zmienić kolor włosów u fryzjera, umówić się na wizytę u lekarza, czy kupić nową suszarkę do prania, jeśli nasza skończyła właśnie swój żywot.

To, że urodziliśmy się właśnie teraz, daje nam ogrom możliwości, które tylko czekają, aby je wykorzystać. Czy moglibyśmy robić wszystkie te rzeczy, które robimy teraz, jeśli urodzilibyśmy się pół wieku temu? Czy aktywności, które sprawiają nam przyjemność, byłyby wówczas tak łatwo dostępne? Czy podczas nagłej ochoty na sałatkę owocową, moglibyśmy wyskoczyć do sklepu za rogiem na szybkie zakupy?

Jesteśmy w tej chwili bardzo uprzywilejowani, możemy zaspokoić praktycznie każdą potrzebę i za to należy być wdzięcznym każdego dnia.

„Bycie wdzięcznym nie oznacza, że wszystko jest dobre. Oznacza jedynie, że potrafisz to zaakceptować jako dar”. – Roy T. Bennett

#03 Masz przyjaciół

Życie wielu osób nie potoczyłoby się dobrze, gdyby nie wsparcie tych, na których zawsze mogli liczyć. To właśnie przyjaciele powinni być kolejną rzeczą, za którą powinniśmy praktykować wdzięczność w każdej wolnej chwili.

Bywają momenty, w których potrzebujemy wsparcia, rozmowy, zrozumienia drugiej osoby, czy najzwyklejszej rady. To właśnie najbliżsi znają nas najlepiej, pomagają pokierować nasze myśli, opierając się na dużo bardziej obiektywnych podstawach niż nasze. To właśnie oni sprawiają, że nie czujemy się sami na tym świecie i mamy z kim wyjść na kawę, jeśli nadarzy się okazja. Bez nich życie byłoby dużo bardziej uciążliwe.

#03 Masz dach nad głową

Mówi się często, że jeśli mamy dach nad głową, jedzenie w lodówce i ciepły koc, żeby ogrzać się wieczorem, to jesteśmy bogatsi niż niemal 1/3 ludzkości na całym świecie. Istnieje wiele miejsc, w których ludzie każdego ranka zastanawiają się, gdzie dziś położą się spać, czy będą mieli co włożyć do garnka, lub czy nie będą musieli martwić się, jak bardzo zmarzną w ciągu nocy ze względu na brak schronienia.

Doceniajmy to, że mamy dokąd wracać, gdzie mieszkać, spędzać wolny czas, relaksować się i zbierać siły na codzienną walkę ze światem. Nie każdy miał w życiu aż tyle szczęścia.

#05 Rodzina

Bycie częścią większej grupy społecznej jest naszą rdzenną potrzebą. Czujemy się raźniej, należąc do grona większej ilości osób i będąc z nimi w jakimś sensie związani. To uczucie właśnie daje nam rodzina. Jesteśmy w towarzystwie tych ludzi od małego, dorastamy z nimi, uczymy się od nich życia i to właśnie z nimi dzielimy ogrom cech naszego charakteru.

Spędzamy razem święta, dzwonimy do siebie w dniu urodzin, czy rocznicy ślubu. Mamy swój azyl właśnie wśród tych ludzi, którzy są z nami od zawsze. Doceniajmy to każdego dnia. Wystarczy spojrzeć na liczbę domów dziecka, czy schronisk dla zwierząt. Jest mnóstwo ludzi, którzy oddaliby wiele za to, żeby móc nazwać innych swoją rodziną.

A Ty za co jesteś wdzięczny?

„Gdybyś chciał wywrócić swoje życie do góry nogami, spróbuj wdzięczności. Zmieni je potężnie”. Gerald Good

Sprawdź: 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym