Ludzie często są przytłoczeni i zestresowani ilością obowiązków. Czują, że nie wyrabiają się z czasem i nie osiągają swoich celów. Nie realizują rzeczy, na których im zależy i które najbardziej chcą robić w swoim życiu. Czasem czują się, że utknęli. Są w punkcie, w którym nie wiedzą, co robić, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

Jedną z pierwszych rzeczy, które w takiej sytuacji warto zrobić, jest identyfikacja tzw. “pożeraczy czasu” tj. rzeczy, które stają nam na drodze do sukcesu, powstrzymują od posuwania się naprzód, w kierunku tego, co chcemy osiągnąć.

Wszyscy, od czasu do czasu, angażujemy się w działania, które nie przyczyniają się do naszego głównego celu lub nie dają nam szczęścia i spełnienia. Warto wprowadzić w swoim życiu niezbędne zmiany, które pozwolą nam lepiej gospodarować naszym czasem. Cenna jest każda sekunda każdego dnia – aby nie marnować go na działalność, która nas nie rozwija, nie czyni naszego życia lepszym. Każdy dzień daje nam 24 godziny, w tygodniu jest 168 godzin. W tym czasie można wiele zrealizować jeśli skupimy się na ważnych dla nas sprawach i organicznymi zadania, które są zwykłą stratą czasu,

Wielu z nas chce odnieść sukces w życiu, ale często marnujemy czas, robiąc rzeczy, które powstrzymują nas przed osiągnięciem pełnego potencjału. Czasem nie identyfikujemy i nie rozpoznajemy tych rzeczy, dopóki ktoś ich nam nie wskaże.

Ważne jest, aby regularnie analizować jak spędzamy nasze dni, godzina po godzinie i  szukać sposobów, które następnie powinniśmy zastosować w życiu, aby pracować mądrzej i eliminować “pożeraczy czasu”.

Czas jest wszystkim, co masz i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej niż sądzisz.
– Randy Pausch

Oto 8 rzeczy, na które produktywni i odnoszący sukcesu ludzie nigdy nie tracą czasu:

#1 Nie przechodzą przez swój dzień bez planu

Produktywni ludzie sukcesu mają swój cel i precyzyjny plan zadań oraz rzeczy, które chcą osiągnąć danego dnia. Spisywanie rzeczy do zrobienia jest pomocne, jednak nie warto tworzyć przeładowanych list. Dwa czy trzy priorytety, które chcesz osiągnąć w danym dniu będą wystarczające. Przeładowane listy zadań rzadko się sprawdzają.

Zapisz swoje główne priorytety i podziel te duże zadania na bardziej rozsądne mniejsze kroki, a zobaczysz, że nabierzesz ochoty, aby je wykonać. Uczucie skreślania z listy wykonanego zadania jest bardzo przyjemne.

Kiedy sporządzać listy zadań do zrobienia na dany dzień? Każdy powinien wypracować sobie własne podejście. U jednych np. sprawdzi się robienie takich list na koniec dnia na dzień następny, inni wolą robić to z samego rana i jest to jeden z elementów ich porannego rytuału.

#2 Nie tracą czasu na media społecznościowe

Być może trafiłeś na ten artykuł w mediach społecznościowych i dziękuję Ci za to, że inwestujesz swój czas, aby go przeczytać. Warto jednak zwrócić uwagę, że Internet i media społecznościowe są obecnie jednym z większych “pożeraczy czasu”. Każdemu z nas zdarzyło się wejść na przysłowiowe 5 minut na Facebooka, czy Youtube, aby nagle stwierdzić, że spędziliśmy tam godzinę czy dwie.

Umiejętne wykorzystanie potęgi mediów społecznościowych jest bardzo ważne i może nieść też ze sobą wiele korzyści. Korzystanie z serwisów społecznościowych, sprawdzanie powiadomień na Facebooku, oglądanie zdjęć na Instagramie, czytanie aktualności na Twitterze są częścią codziennego życia. Jednak jeśli nie kontrolujesz, ile czasu na to poświęcasz, godziny będą przepływać Ci przez palce, a Ty nie dokonasz niczego istotnego w ciągu dnia. Zabraknie Ci czasu na realizację zadań z Twojej liście rzeczy do zrobienia.

Tak więc określ sobie limit czasu na korzystanie z mediów społecznościowych – ustaw alarm, który Ci przypomni, że czas upłynął, zamknij aplikacje społecznościowe i zrób coś innego co miałeś zaplanowane do wykonania. Możesz też wykorzystać media społecznościowe jako nagrodę, która Ci się należy po wykonaniu jakieś istotnego zadania, który przybliża Cię do osiągnięcia Twoich celów.

Oczywiście jeśli Twój zawód polega na prowadzeniu kanałów social media sytuacja wygląda trochę inaczej. Jednak nawet w takiej sytuacji możesz sprawdzić ile czasu poświęcasz na media społecznościowe “po pracy”.

Ogólnie spędzaj mniej czasu w social media, aby mieć więcej czasu na produktywne zadania. Ponadto istnieją badania, które pokazują, że ludzie którzy więcej czasu spędzają w mediach społecznościowych mają większe tendencje depresyjne.

#3 Nie zajmują się emocjonalnie wyczerpującymi aktywnościami

Jeśli chcesz wkroczyć na drogę prawdziwie udanego życia, musisz skupić się na rzeczach, które pozytywnie napędzają Twoje życie. Najbardziej wydajni ludzie nie tracą czasu na rzeczy, które emocjonalnie ich wyczerpują.

Przed zobowiązaniem się do wykonania danych działań i zapisaniu ich w swoim harmonogramie, upewnij się, że aktywność ta pozytywnie wpłynie na Twoje życie. Jeśli uważasz, że tak nie jest, pomyśl o tym, aby odmówić. Ponadto, nie czuj się zobowiązany do udzielenia odpowiedzi w momencie, gdy jesteś proszony o zrobienie czegoś. W razie potrzeby poproś o czas na przemyślenie propozycji. Zastanów się, zanim powiesz “tak” i miej świadomość tego, że możesz odmówić prośbom, które wymagają poświęcenia Twojego czasu. Pamiętaj, że gdy na coś się zgadzasz, przeważnie w tym samym momencie rezygnujesz z czegoś innego. Wybieraj więc mądrze.

#4 Nie spotykają się z negatywnymi ludźmi

Mówi się, że jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Jeśli, więc chcesz być najlepszy, musisz otaczać się najlepszymi ludźmi.

Pamiętaj, aby wyeliminować negatywną, toksyczną energię wokół Ciebie. Jeśli chcesz wznieść się w życiu na wyższy poziom, musisz pozbyć się „balastu”, który ciągnie Cię w dół.

Ponadto ludzie, którzy mają wspólne wartości, mają też podobne życiowe cele. Warto gromadzić wokół siebie osoby, które cechuje entuzjazm, pozytywne nastawienie i chęć rozwoju.

Jeśli w swoim życiu zmagasz się z toksycznymi ludźmi przeczytaj: 14 cech toksycznych ludzi i jak sobie skutecznie z nimi radzić

#5 Nie martwią się o rzeczy, na które nie mają wpływu

Maxie C. Maultsby powiedział kiedyś: “80% rzeczy, których się obawiasz nigdy się nie wydarzy, na 12% nie masz wpływu, a z pozostałymi świetnie sobie poradzisz“.

Ludzie odnoszący sukcesy zdają sobie sprawę, że niepokój i zamartwianie się prowadzi donikąd. W szczególności, gdy nie masz żadnego wpływu na zaistniała sytuację.

Zamień swoje myśli w działania. Skup się tylko na rzeczach, z którymi możesz coś zrobić.

Sprawy, które nas zajmują można podzielić na trzy obszary: brak wpływu, wpływ pośredni i całkowita kontrola. Koncentruj się na tym, na co masz wpływ  to sprzymierzeniec konstruktywnego, skutecznego działania.

#6 Nie rozwodzą się nad przeszłymi błędami

Produktywni ludzie sukcesu popełniają błędy. Wszyscy popełniamy błędy. Kluczem do sukcesu w życiu  jest nie popełnianie tego samego błędu dwa razy, uczenie się i wzrastanie na błędach, a przez to stawanie się lepszą osobą.

Kiedy więc popełnisz błąd, postaraj się zrozumieć, że czasu nie da się cofnąć. Skoncentruj się na tym, czego się nauczyłeś z tego niepowodzenia i opracuj strategię, aby pozytywnie przejść od tego incydentu do przodu i lepszej przyszłości. Zostawmy przeszłość tam gdzie jej miejsce czyli „za sobą”.

Aby powiedzieć się jak radzić sobie z niepowodzeniem sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

#7 Nie koncentrują się na tym, co robią inni

Wspaniale jest czerpać inspirację z tego, co robią inni odnoszący sukcesy ludzie, jednak kiedy ciągle porównujesz siebie do innej osoby i to Cię przygnębia, czas zmienić nastawienie.

Zainspiruj się, jednak skup się na tym, aby rywalizować tylko z najważniejszą osobą, z którą powinieneś się porównywać czyli z samym sobą.

Takie porównywanie się, będzie drenować z Ciebie energię negatywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i zmniejszy Twoją efektywność.

#8 Nie stawiają się na końcu listy swoich priorytetów

Wiele osób od czasu do czasu przechodzi przez okres intensywnej pracy, kiedy zaniedbujemy sen, ograniczamy aktywność fizyczną i ćwiczenia oraz inne zajęcia dodatkowe, ponieważ musimy popracować nad jakimś dużym projektem, spędzamy czas na nauce przygotowując się do egzaminu, bądź mamy inne ważne zadania do wykonania. Jednak, aby osiągnąć długoterminowy sukces i szczęście, musisz najpierw znaleźć się na liście priorytetów.

Doskonałym sposobem na zrobienie tego jest rozpoczęcie dnia od wykonania czegoś co lubisz robić – może to być trening, medytacja, zapisywanie myśli w dzienniku lub czytanie ulubionej książki. Rób to, co działa dla Ciebie. Ponieważ kiedy zaczynasz dzień robiąc coś, co kochasz i co jest dobre dla Ciebie, będziesz czuć się szczęśliwy, skoncentrowany i mocny przez resztę dnia.

Znajdź odpowiednią równowagę między produktywnością, pracą, ciągłym podnoszeniem sobie poprzeczki, a dbaniem o siebie, o swoje zdrowie, energie fizyczną i mentalną. Mamy tylko jedno życie i to jak je spędzimy i wykorzystamy zależy od nas.

“Gdy zaczniesz zmienić swój sposób myślenia o sobie, życiu i innych ludziach, zaczną się realne zmiany w Tobie i Twoim życiu”. – Dane Spotts

Jeśli chcesz lepiej zarządzać czasem poznaj też, 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem odkryj również 11 rzeczy, które mega produktywni ludzie robią każdego dnia

A Twoim zdaniem jakie są jeszcze “pożeracze czas”, które warto wyeliminować? Co robić, aby być bardziej produktywnym. Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.