Bruce Lee przez wielu uznawany jest za najbardziej wpływowego mistrza sztuk walki wszech czasów i ikonę popkultury XX wieku. Połączył Wschód z Zachodem, był aktorem, reżyserem, mistrzem i instruktorem sztuk walk. Był też filozofem, a jego filozofia dotyczyła w dużej mierze samorealizacji i ciągłego doskonalenia. Może cię to zdziwić, ale Bruce Lee nie wierzył w rywalizację. Wierzył w prawdziwą walkę i nie startował w zawodach sportowych. Doszedł do wniosku, że rywalizacja w ogóle nie jest właściwym modelem rozwoju osobistego lub duchowego czy też biegłości w sztukach walki. Dlaczego nie warto rywalizować? Według filozofii Bruce Lee istnieje sześć chorób, które wyrastają z rywalizacji i z pragnienia odniesienia zwycięstwa za wszelką cenę. Te choroby to pułapki. Utrzymują cię w izolacji i blokują twój rozwój. Za ich sprawą sukces jest odległy i poza twoim zasięgiem, bo gonisz za zwycięstwem i uznaniem w cudzych oczach.
„Wszelkie wygrane i przegrane są tymczasowe. Strumień nie wykonuje tańca zwycięstwa ani nie przestaje płynąć, ponieważ dotarł do oceanu. Płynie dalej.” – Bruce Lee
Dlaczego nie warto rywalizować? 6 chorób – pułapek rywalizacji i współzawodnictwa
#01 Pragnienie zwycięstwa
„Muszę być zwycięzcą. Jeśli nie wygram, będę przegrany. Jeśli wygram, wszyscy inni przegrają„.
#02 Pragnienie wykazania własnej przewagi
„Polegam na swoim sprycie, aby pokazać ci, jaki jestem wspaniały. Kto by się przejmował ludźmi i ich uczuciami, skoro każdy będzie mógł zobaczyć, jaki jestem zdolny?”
#03 Pragnienie pokazania wszystkiego, czego się nauczyłeś
„Sprawdź mnie. Dużo wiem. Umiem rozmawiać na każdy temat. Nie ma znaczenia, co ktoś inny ma do powiedzenia„.
#04 Pragnienie wzbudzenia podziwu wroga
„Jestem siłą, z którą należy się liczyć. Miej się na baczności! Zdobędę twój podziw, choćbym nawet musiał zrobić coś szokującego i szalonego, żeby zwrócić twoją uwagę„.
#05 Pragnienie pozostania biernym
„Tak łatwo się ze mną dogadać. Kto by mnie nie polubił? Jestem taki cichy i miły. Odłożę na bok wszystko, co jest dla mnie ważne, żebyś tylko dostrzegł, jaki jestem sympatyczny i słodki. Jak możesz mnie nie lubić, skoro wszystko dla ciebie poświęcam?”
#06 Pragnienie pozbycia się wszelkich słabości, które nas trapią
„Nie czuję się ze sobą dobrze. Zacznę pracować nad sobą, przeczytam tyle książek, ile tylko zdołam, i wezmę udział w niezliczonych zajęciach, aby stać się lepszy. Wtedy zobaczysz, że zawsze staram się być dobrym człowiekiem, nawet jeśli nadal będę popełniał błędy. Wiem, że muszę się zmienić. I wiem, że wiesz, że ja wiem, że muszę się zmienić, co można poczytać na moją korzyść, skoro wszystko wskazuje na to, że się staram„.
„Wszystkie te pułapki cechują się przywiązaniem do wyniku, który ostatecznie separuje nas od ludzi i sytuacji. Istnieje tylko chęć zrobienia wrażenia lub szokowania i zyskania podziwu „przeciwnika”. kończy się związek, współpraca, współtworzenie. Jest tylko zwycięzca – i przegrany”
Uwagi końcowe
Dlaczego rywalizacja się nie sprawdza? Według Bruce Lee nasz potencjał nigdy nie zostanie w pełni wykorzystany w rywalizacji. Ponieważ zamiast wnikliwie obserwować siebie i maksymalizować własne doświadczenie, skupiamy się na wygrywaniu za wszelką cenę.
Rywalizacja oznacza, że jesteśmy przywiązani do tego, co dzieje się poza nami, i na tym się koncentrujemy. Chcesz jedynie kogoś pokonać albo zdobyć nagrodę. Rywalizacja dzieli wszystkich na zwycięzców i przegranych, a nie na współpracowników i współtwórców. Oddziela nas od siebie i nastawia przeciwko sobie.
„Nieodłącznym elementem rywalizacji są zwycięzcy i przegrani, ale jeśli zdecydujemy się podchodzić do każdego doświadczenia w sposób otwarty i neutralny oraz w pełni przyjmować każdą chwilę, nie ma miejsca na wygraną lub przegraną. Jest miejsce tylko na to, co się dzieje i jak zdecydujemy się zareagować. Im szybciej się dowiemy, że w życiu jako takim nie ma wygranych i przegranych, tym prędzej uda nam się przejść od postawy walki i zmagań do prostego, aktywnego stanu istnienia”.
Bądź jak woda!
Bruce Lee radził, aby „być jak woda”. Bo woda reaguje oraz współtworzy swoje otoczenie w sposób bezpośredni i natychmiastowy. Woda dopasuje swój kształt do każdego naczynia, może być miękka lub twarda – i zawsze jest sobą, tak po prostu i zupełnie naturalnie, znajduje sposób, aby być w ruchu i płynąć naprzód.
Gdy widzisz wodę, widzisz siłę, która nie konkuruje z otoczeniem, ale je współtworzy i z nim współistnieje. Woda nie chce pokonać ziemi. Woda po prostu jest. I ziemia po prostu jest. Czasami woda przelewa się przez brzegi rzeki, a czasami to brzeg zmienia bieg wody. W stanie neutralności lub pustki niczego się nie porównuje ani nie osądza, dlatego nie ma rywalizacji. Bo życie to nie rywalizacja, lecz współtworzenie.
Jeśli już musisz konkurować, jeśli to cię napędza, to rywalizuj sam ze sobą. Wymagaj od siebie. Pokonuj siebie. Rozwijaj się. Pamiętaj: chcesz być lepszy, a nie lepszy niż….!
„Oczyść swój umysł.
Nie utożsamiaj się z żadną formą.
Bądź bezkształtny jak woda.
Wlewasz wodę do czarki – staje się czarką.
Wlewasz wodę do imbryka – staje się imbrykiem.
Wlewasz ją do butelki – staje się butelką.
Ale woda może też płynąć lub uderzyć!
Bądź wodą, przyjacielu”. – Bruce Lee
Poznaj nauki Bruce Lee i ścieżki, jakimi podąża woda!

Bruce Lee był jednym z najbardziej znanych i mądrych filozofów XX wieku. Po prostu niewielu ludzi zna go od tej strony, bo dla wielu był głównie gwiazdą kina akcji i mistrzem sztuk walki.
Bruce Lee zawsze szukał tego, co „prawdziwe”. Prawdziwa walka. Prawdziwe życie. Koncepcje sprawdzone w działaniu, mające zastosowanie w codziennym życiu. Uważał, że naśladując naturę wody, jej delikatność i siłę, możemy osiągnąć własny naturalny stan przepływu. A dzięki temu zyskamy w życiu spokój, pewność siebie i wolność. Dla mistrza sztuk walki, takiego jak Bruce Lee, był to szczyt umiejętności.
A teraz wyobraź sobie, że i ty możesz nauczyć się być tak elastyczny, świadomy, naturalny i niepowstrzymany. Teraz to możliwe dzięki wydanej w Polsce przez Dom Wydawniczy Rebis książce Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Bruce’a Lee. W tłumaczeniu Joanny Grabiak i Anny Zdziemborskiej.
W tej wyjątkowej opowieści o życiu i samodoskonaleniu córka Bruce’a Lee – Shannon Lee przybliża myśli i nauki swojego ojca. Ukazuje, że sztuki walki są doskonałą metaforą rozwoju osobistego i duchowego. Wyjaśnia, jak można je praktykować w codziennym życiu. Każdy rozdział to cenna lekcja nauk Bruce’a Lee oparta na jego wyjątkowej filozofii – „bądź jak woda„.
„Nie bądź spięty, ale gotowy; nie myśl, ale i nie fantazjuj; nie bądź przygotowany na coś konkretnego, ale pozostań elastyczny. Chodzi o to, żebyś był w pełni żywy, świadomy i czujny; gotowy na wszystko, co może nadejść…Bądź jak woda przyjacielu!”
Sprawdź: Dlaczego konkurować z samym sobą i jak to robić w zdrowy sposób