Każdy nasz sen jest przekazem od naszej podświadomości. Jest on przetworzeniem, swego rodzaju przypomnieniem tego, co zepchnęliśmy właśnie tam, czyli do podświadomości. Sny to także obrazy z naszej wyobraźni a ta, niekiedy potrafi być bardzo bogata. Jedni, po przebudzeniu nie pamiętają nic z tego, co im się śniło. Inni pamiętają tylko jakieś ogólne zarysy a jeszcze inni potrafią opowiedzieć swój sen od deski do deski, ze wszystkimi detalami.

Mało kto zastanawia się nad znaczeniem naszych snów, nawet jeżeli się powtarzają. Analiza marzeń sennych, choć nie zawsze jest to trafne określenie, ma w naszej mentalności trochę magiczne a trochę zabobonne podejście i nie jest do końca poważnie traktowane. Tymczasem ojciec medycyny, Hipokrates zapoczątkował analizowanie snów w procesach leczniczych nie tylko umysłu ale również ciała.

„Czyż życie nie jest snem, który się śni we śnie?“ – Edgar Allan Poe

Co oznaczają nasze sny?

Zwierciadło w formie snu

Najczęściej nasze sny odzwierciedlają to, co aktualnie dzieje w naszym życiu, czyli na jawie. W snach na nowo przetwarzamy towarzyszące nam emocje czy doświadczenia dnia codziennego. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie rzetelnie stwierdzić, czy obraz, który przetoczył się przez naszą podświadomość związany jest, na przykład, ze zbliżającym się wielkimi krokami egzaminem.

Czasami trudno zrozumieć dlaczego taki a nie inny sen do nas przywędrował, skąd się wziął i co może mieć z nami wspólnego. Nie mniej jednak sny różnią a ich różnica uzależniona jest od takich czynników jak wiek, płeć oraz ogólny stan zdrowia a więc nasza kondycja fizyczna oraz emocjonalna. Kobiety w ciąży mają kolorowe sny, natomiast dzieci bardzo często mierzą się z koszmarami.

Wtedy przychodzi sen

Wbrew pozorom nie śnimy całą noc. Sen przychodzi do nas zaraz po zaśnięciu lub dopiero nad ranem, na krótko przed przebudzeniem. Wówczas nasz mózg nie jest już w głębokiej fazie snu a co za tym idzie może on czuwać. Podczas czuwania, mózg człowieka wysyła i odbiera zewnętrzne sygnały, których nie brakuje.

adrotate banner=”6″]

Co on oznacza?

Ukrytego znaczenia snów, współcześni ludzie każdych niemal czasów w historii świata, doszukują się niezmiennie od wieków. Marzenia senne fascynują i w sumie nie ma się czemu dziwić. Sny to także wiążące się z nimi przesądy. W księgarniach, bibliotekach czy Internecie nie brakuje pozycji interpretujących poszczególne sny.

Nie zmienia to jednak faktu, że sny pomagają nam interpretować naszą rzeczywistość, w której funkcjonujemy na co dzień. Tak więc mają one w naszym życiu, mimo wszystko, istotne znaczenie.

Niekiedy sny mają bardzo realny wpływ na nasze funkcjonowanie. Mendelejew stworzył swoją tablicę we śnie. Beethoven lub Wagner ze snów czerpali inspirację, której efektem było tworzenie przez nich utworów znanych do dziś. W snach do wybranych przemawiał także sam Bóg.

“Sny są naszym drugim życiem. Czasami widzimy w nich rzeczy, których naprawdę pragniemy”.

Naukowy punkt widzenia

Psychologia a także psychiatria do interpretacji marzeń sennych podchodzi już bardziej naukowo. Wśród słynnych badaczy snów znaleźli się Jung a także Freud. Dzięki temu drugiemu, wielu ludzi zmieniło swoje podejście do tej tematyki. Freud sprawił, że interpretacja snów przestała być traktowana z przymrużeniem oka.

Koncepcje Freuda, mimo, iż są odrobinę przestarzałe, zwiększyły ludzką świadomość w tym zakresie. To, co w swoich badaniach opracował Jung było bardziej skomplikowane i niezrozumiałe, nawet dla przedstawicieli naukowego świata. Mimo to, Jungowi nie należy odbierać wkładu w budowaniu ludzkiego zainteresowania treściami nocnych obrazów.

Jakość snu ma znaczenie

Nie tylko to, co aktualnie przeżywamy, wpływa na nasze sny. Istotną kwestią, ważniejszą od zastanawiania się nad znaczeniem tego, co nam się śniło, jest odpowiednia higiena snu, która gwarantuje jego dobrą jakość.

Sen to przede wszystkim czas na regenerację, na odpoczynek dla naszego organizmu po całym dniu wzmożonej nie raz aktywności. Spokojny, zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia w ciągu dnia.

Sen przerywany lub płytki zaburza naszą równowagę i wpływa na to, co nam się śni. Przed snem dobrze jest się zrelaksować ciepłą, lecz nie gorącą kąpielą. Dobrze jest też nie przyjmować zbyt wielu płynów ani nie przejadać się, bo wieczór to nie jest najlepsza pora na takie praktyki.

Na problemy z wyciszeniem, pomaga terapia muzyką, czyli włączenie sobie jakiejś relaksującej, wyciszającej a co za tym idzie spokojnej i przyjemnej dla ucha melodii.

adrotate banner=”6″]

Zwiastuny senne

Sny mogą wiele nam powiedzieć, przede wszystkim o nas samych. Niestety, mogą też zwiastować choroby psychiczne takie jest depresja czy nawet schizofrenia. Mogą też stanowić cenne wskazówki, demaskować nasze lęki i ubogacać nas wewnętrznie.

Nie szukajmy odpowiedzi w sennikach. Interpretujmy nasze marzenia senne, słuchając wewnętrznego głosu. Otwórzmy się na naszą intuicję. Jeżeli zadamy sobie jakieś konkretne pytanie, odpowiedź, prędzej czy później pojawi się sama. Potrzebny jest tylko czas i przestrzeń.

Sny są jakie są. Jeżeli nie dręczą nas koszmary powtarzające się co noc lub kilka razy w ciągu jednego tygodnia, pozwólmy im nas kształtować. Potraktujmy je jak zwierciadło, w którym możemy zobaczyć nas samych, naszą duszę w pełnej okazałości.

“A może kiedy zasypiamy, tak naprawdę się budzimy, w całkiem innym życiu”.